Kategória: Állattenyésztés | Szerző: G.P., 2014/03/10
Címkék: hőstressz, kánikula, istállótechnika, szellőztetés, sertésállomány, baromfiállomány, istálló
Az állattartók nagy részénél a termelési eredményekben megf igyelhető a forró nyári hónapok kedvezőtlen hatása.
Az utóbbi években a nagy meleg okozta károk még inkább rámutattak arra, hogy a nyári hőséget és az azzal együtt járó hőstressz következményeit nem szabad alábecsülni.
A nagy melegben azzal kell számolni, hogy megnő az állatok létfenntartási energiaigénye, mivel többlet energiafelhasználással jár a felesleges hőmennyiség leadása. Ilyenkor növekszik az állatok légzésszáma, csökken az aktivitásuk és az étvágyuk is, így a takarmányfelvételük is. Amikor az állatnak hőmérsékleti komfortzónáját túllépő hőmérsékleti viszonyok között kell termelnie, jelentős mértékű termeléscsökkenés következhet be. A haszonállatok között fajok szerint és korcsoportonként is változó az optimális hőkomfort zóna.
A tejtermelő telepeken körülbelül 10–35 százalékos tejtermelés csökkenést okozhat a hőstressz előfordulása. A szárazonállás idejében ért hőstressz miatt csökkenhet a megszülető borjak testtömege, és a későbbi laktációs teljesítményre is kihat a nagy meleg. A tejtermelés időszakában a hőmérsékleti komfortzóna megváltozása során csökken a napi szárazanyag-felvétel és a termelés. A tőgygyulladás előfordulása is gyakoribbá válhat pláne akkor, ha a hőstressz mellett a higéniai körülmények sem optimálisak. A szaporodásbiológiai mutatók jelentősen romlanak, hiszen csökken az ivarzó egyedek száma, nő a spermaindex, gyakoribb lesz az embrióelhalás, vetélés.
A sertések esetében is jelentős termelés visszaesés lép fel a nagy meleg hatására. A sertések nem tudnak izzadni, így nehezen tudnak megszabadulni a felesleges hőtől. Amikor a hőmérséklet 30 °C fölé kúszik, könnyen bekövetkezik a hőstressz.
A hőmérséklet mellett a relatív páratartalom is ugyanakkora jelentősséggel bír a termelés visszaesésben. A nagy melegre a szoptató kocák akár 15–30 százalékos takarmányfelvétel-csökkenéssel is reagálhatnak. E miatt csökken tejtermelésük, ami hátrányosan érinti az almokat, másrészt pedig az elégtelen takarmányfelvétel hatására, jelentős testtömeg veszteséggel kerülnek ki a fiaztatóból a kocák. A választás és első termékenyítés közötti napok száma nő, ahogy a kocasüldők kora az első ivarzáskor. Szintén nő a visszaivarzók aránya, a leváló petesejtek száma csökken, az embrióelhalás nő. A következő alomszám csökken, és a választott alomtömeg is. A kanok spermamennyisége kisebb, és növekszik az élettelen spermiumok részaránya.
A baromfitartók hőstressz okozta közvetlen veszteségei jelentős mértékű elhullásból, súlygyarapodás-csökkenésből, a keltetőtojás-kiesésekből, a termékek minőségromlásából tevődik össze. Kutatások szerint tojótyúkoknál például 30 °C-on akár 30–35 százalékkal is visszaeshet a takarmányfelvétel a 20–22 °C-on mért értékhez viszonyítva.
Az állattartó telepeken többféle hűtő-fűtő megoldás is terjed az optimális komfortzóna kialakításáért. A meleg nyári napok káros hatásainak csökkentésére megoldásként terjed a talajhőcserélők alkalmazása, ami új beruházás esetén az istálló alatt helyezhető el.
Korszerűsítésre kerülő épületek esetében a rendszer kiépítésére külön területet kell biztosítani. Így a föld alatt vezetett légcsatornákon keresztül a nyári szellőző levegő hűtve, a téli pedig előmelegítve jut be az istállóba. A telepeken szintén gyakori a víz párolgáshőjét kihasználó hűtőpaneles megoldás, amelyben a beszívott friss levegőt vízzel átitatott, papírfilces hűtőpanelen keresztül áramoltatják.
A rendszeres nyári drasztikus hőmérséklet-emelkedés miatt terjedőben van a nagyon jó hatásfokkal működő hűtő-párásító rendszerek kiépítése. A nagy melegben a légtérbe permetezett vízcseppek párolgáshője hűtőhatást fejt ki, ezzel javítva az állatok komfortérzetét. A párologtató hűtéssel működő rendszereket egyre többen alkalmazzák, mivel hatékony és a hőstresszel járó kártételekhez viszonyítva olcsónak számít. Az üzemelési költségük nem olyan jelentős, a beruházás mértéke a telep méretétől és igényeitől függően változik. Általánosságban elmondható, hogy az istállóépületekbe telepített párásító rendszerek árai négyzetméterenként ezer forint körüli összeget jelentenek.
A nyári forróságban alkalmazásuk biztosítja azt, hogy a vízcseppek elpárolgása jelentős hőmérséklet-visszaeséssel jár együtt. Különböző rendszerek ajánlásaiban 5–15 °C-os hőmérséklet-csökkenésről számolnak be akár kültéri keretek között is.
Fontos a kipermetezett víz minősége is, hiszen a szennyeződött víz porlasztása üzemi problémákkal is társulhat. Megfelelő minőségű ventilátorokkal, szórófejekkel, elegendő teljesítményű szivattyúkkal és nyomásálló csővezetékrendszer kiépítésével a szarvasmarha-, sertés- és baromfiágazatban rövid időn belül megtérülhet a befektetés.
Elkerülhető hullámvölgy
Hazánkra a szárazföldi vagy kontinentális éghajlat a jellemző, és mostanában talán a globális klímaváltozás jelei is. Hogy megelőzhető legyen a nyári időszakban előforduló termelési hullámvölgy, a telepeknek adottságaik, lehetőségeik szerint minél hamarabb foglalkozniuk kell azzal a kérdéssel, hogyan védekezhetnek még hatékonyabban a hőstressz ellen. A hűtőberendezések átnézése, a már meglévő vízporlasztó, ködösítő rendszerek karbantartása rendkívül fontos a téli leállás után. Az újabb beruházások kivitelezésére is van még idő a nagy meleg beálltáig. Ezek között vannak takarmányozáshoz tartozó változtatások, például egyes speciális készítmények alkalmazása, és vannak a technológiai rendszereket igénylő beruházások.
Ajánlott kiadványokBalogh Péter - Novotniné Dankó Gabriella (szerkesztők):
Versenyképes kocatartás és malacnevelésBárány lászló - Pupos Tibor - Szöllősi László (szerkesztők):
Versenyképes brojlerhizlalás
Ez is érdekelhetiTenyészsüldők tartása, neveléseA hízósertések tartástechnológiájaKorszerű baromfiistállók
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza