Kategória: Agrárgazdaság, Növénytermesztés | Forrás: Agrárium infó, 2024/03/12
Az öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások, valamint a mezőgazdasági öntözési közösségek támogatásáról szóló felhívás megjelenése az Agrárminisztérium által közreadott pályázati menetrend szerint 2024 áprilisában várható. Az új öntözési berendezéseknek és technológiáknak a megvalósítására a most elfogadott stratégiai tervben 70 milliárd forint áll rendelkezésre.
Magyarországon jelenleg 87 ezer hektárnyi az a terület, amelyet rendszeresen öntöznek a gazdák, a cél azonban az, hogy 2030-ra elérjük a 400 ezer hektárt, amely megfelel az európai átlagnak. A termőterületek 8 százaléka lehet így öntözött. Ehhez olyan pályázatot ír ki a kormány, amely öntözési közösségek létrehozását szorgalmazza, és ezeknek a közösségeknek a működési költségeit 90 százalékban vissza nem térítendő támogatásban is részesíti. A most elfogadott stratégiai tervben 70 milliárd forint áll rendelkezésre ezeknek az új öntözési berendezéseknek és technológiáknak a megvalósítására. Az öntözési területek növelése érdekében a kormány a gazdák támogatására eltörölte a vízdíjat, s ezzel azt szeretné elérni, hogy a beruházás önköltsége minél gyorsabban megtérüljön.
A „Mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” felhívás célja a mezőgazdasági termelés biztonsága és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodása érdekében a vízvisszatartás, a vízkészleteinkkel való fenntartható gazdálkodás, a takarékos öntözési technológiák elterjesztése, a klímaváltozásnak ellenálló termelési módszerek és fenntartható területhasználat biztosítása, a felszíni és felszín alatti víztestek mennyiségi szempontból jó állapotba hozásához és/vagy a jó állapotuk megőrzéséhez szükséges intézkedések támogatása. A támogatás egész Magyarországról igényelhető, egyéni beruházás esetén legfeljebb 1 milliárd forint, kollektív beruházás esetén pedig legfeljebb 2 milliárd forint igényelhető. A támogatási intenzitás 50 százalék, kivéve Budapest és Pest megyében, ahol 40 százalék. Kollektív beruházás esetén +20 százalékkal, valamint a Fiatal gazda pályázó esetében +10 százalékkal nő a támogatási intenzitás. Amennyiben egy konzorciumi formában benyújtott támogatási kérelem összes résztvevője Fiatal gazda, úgy a támogatási intenzitás már eléri a 80 százalékot. Az igényelhető támogatás maximum 3 milliárd forint, a támogatási intenzitás pedig 40 – 80 százalék között mozog.
Olyan mezőgazdasági termelők pályázhatnak, akik igazolják, hogy rendelkeznek legalább 6000 STÉ üzemmérettel az elmúlt lezárt teljes üzleti éveben (fiatal gazdák esetén csak lezárt üzleti év szükséges, tehát a 2020-ban alapított vállalkozással már a 40 év alatti mezőgazdasági termelők is pályázhatnak), és a támogatási kérelem benyújtását megelőző évben az árbevételük legalább 50 százaléka mezőgazdasági termelésből származott. A pályázat keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projektnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt. Ebben az esetben fontos, hogy a tagok összeszámolt árbevételének legalább 50 százaléka mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon, valamint a tagok legalább 50 százalékának minimum 6000 STÉ-vel kell rendelkeznie.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza