Kategória: Állattenyésztés | Szerző: H. Gy., 2024/05/12
Tiszteletre méltó az az ember, aki úgy éli le az életét, hogy mindig azt tette, amit szeretet, s ami iránt elhivatottságot érzett. Gáspár Gyula, az Agropoint Kft. ügyvezető igazgatója a beszélgetésünk alapján ezek közé az emberek közé tartozik. Betöltve a hetvenedik életévet, jó érzéssel tekinthet vissza az elmúlt évtizedekre, és örömmel adhatta át a fiának, Somának a cégvezetés stafétabotját, mert szép családi gazdaságot épített fel.
Gáspár Gyula egész életében magánvállalkozó volt, állami cégnél nem dolgozott a szocializmus idejében sem. Az 1970-es években virágtermesztéssel foglalkozott mindaddig, amíg ez a tevékenység nem vált veszteségessé. Az agrárdiplomával rendelkező vállalkozó a rendszerváltás után azonnal, 1990-ben két Kft.-t alapított, az Agropoint Kft.-t, és a Biopoint Kft.-t. Ez utóbbi Kft.-ben ma is megközelítően 500 hektáron folytatnak biotermelést.
GÁSPÁR GYULA
az Agropoint Kft. ügyvezető igazgatója
A Kft.-k alapításában a családtagok vettek részt: a feleség Alícija, a két lányuk, Gabriella és Alícia, és a fiuk, Soma. A három gyermek már öt unokával ajándékozta meg a nagyszülőket. A két leány azonban nem a mezőgazdaságban helyezkedett el, így hárman viszik a családi gazdaságot, amely több lábon áll. Portfóliójukba tartozik a szántóföldi növénytermesztés, a biotermesztés, az állattenyésztés (Limousin húsmarha tartás, haltermelés). Főként gabonanövényeket termesztenek, így árukukorica, őszi búza, őszi árpa, lucerna, zab, napraforgó betakarítását végzik évről évre, ugyanakkor a bio területen intenzív szántóföldi kertészeti kultúrákkal, mint a csemegekukorica, zöldborsó, és olajtök termesztésével foglalkoznak.
A szántóföldi növénytermesztést a legkorszerűbb precíziós technológiákkal végzik. A területek klímájához igazodva választják ki a termesztett növényfajtákat, ezzel is maximalizálják a terméshozamot. Gáspár Gyula, és a fia is elkötelezett híve a fenntartható mezőgazdaságnak, annak a technológiának, amit az Európai Unió is megkövetel az uniós gazdálkodóktól a támogatások fejében. Ez abban mutatkozik meg, hogy védik a talaj természetes tápanyagait, a tápanyag utánpótlást ahol lehetséges, ott a jó minőségű szerves anyaggal biztosítják, amely az állattartó telepekről folyamatosan rendelkezésre áll. Emellett ügyelnek a talaj nedvességtartalmának megőrzésére, a szakszerű öntözésre, valamint a talajtulajdonságoknak megfelelő művelésre.
A környezeti és biológiai potenciál jobb kihasználhatósága érdekében a földhasznosítást a termőhelyi adottságokhoz igazítják. A növénytermesztés ki van téve az időjárási viszonyoknak és a klímaváltozás okozta nehézségeknek, nem véletlen, hogy a precíziós gazdálkodás technológiájának a fejlesztése mellett új öntözési rendszerek kialakítására is nagy hangsúlyt helyeznek. A már meglévő 240 hektáros öntözött területhez három évvel ezelőtt további 160 hektár öntözését valósították meg úgy, hogy a régi öntözőrendszereket is korszerűsítették. De egy 650 hektáros területen is megvalósították a körkörös öntözést. A szántóföldi növénytermesztéssel biztosítják a saját állattenyésztéshez szükséges takarmányt is.
Az Agropoint Kft. már a kezdetek óta az egyik legsikeresebb Limousin húsmarha tenyésztő cég. Az 1200 egyedből álló állomány törzskönyvezett, tiszta vérű tenyészállat állomány. Az Európai Uniós pályázatok segítségével a tartási körülményeket fejlesztették az uniós követelményeknek megfelelően európai szintre. Olyan istállókat sikerült megépíteni, amelyet a Limousin fajta megérdemel. A modern istállók etető utas rendszerrel, ferde pados, trágyakitoló tartástechnológiával rendelkeznek. A telep magasan gépesített, mely az Európai Uniós környezetvédelmi előírásoknak minden tekintetben megfelel. A szarvasmarhák októbertől áprilisig istállóban vannak, az év további hónapjaiban pedig legeltetés folyik. Gáspár Gyula nem titkolja, hogy a Limousin fajta iránt nagy a vonzalma, ezért is törekszik arra, hogy a Limousin fajtán belül ne csak jó minőségű, hanem szép kiállású állományt alakítson ki. Ennek érdekében a francia fajta felhasználásával elsősorban a német csúcsbikák spermájából alakította ki a törzsállományt, amihez kanadai cseppvér keresztezést, genetikát is alkalmazott.
A cégvezető olyan állományt tenyésztett ki, amelyik a hortobágyi körülményekhez, a hazai gyepek minőségéhez, klímájához jól, kiválóan alkalmazkodik az ipari rendszerű tartási körülményekhez is, és ezek a fajták kiváló hústermelő képességűek. Egyébként minden esetben gondosan odafigyelt arra, hogy a legelőkről bejövő állományból a gyengébb egyedeket szelektálta, és a selejtezett teheneket felhizlalva húsként értékesítette. Főként bikaborjakat, üszőborjakat, vemhes üszőket és saját teljesítmény vizsgálatú tenyészbikákat értékesítenek. A tenyészbikáknál elsősorban export értékesítés történik Törökország, Libanon, Szlovénia felé, míg a tenyészállatok zömét idehaza értékesítik. Évente 120 egyedet cserél le az állományából, így nem csak az állomány kiváló minősége állandó, hanem a piaci értékesítése is mindig megoldott.
Gáspár Gyula a haltermelést a biharugrai tógazdaság ugrai tavaiban végzi. A haltenyésztésben a ponty a legfontosabb halfaj, hiszen 80 százalékot tesz ki a termelés mennyisége, míg a 20 százalékon a busa, az amur és a harcsa osztozik. A biharugrai tógazdaság nagy mértékben kitett a madárkárnak, mivel természetvédelmi területről van szó, ezért rendkívül védettnek számít, ahol a madár, pontosabban a kis és a nagy kormorán állományának a ritkítása is tiltott. A kis kormorán pedig előszeretettel fogyasztja a kisebb testű halakat, ezért pályázat keretében egy új halastó rendszert épített Elepen. A Nagyhegyes-Elep külterületén található Vajdalaposi halastórendszert több lépésben alakítják ki, jelenleg egy 40 hektáros új tó készült el. A terület vízellátását a Keleti főcsatorna biztosítja. A megtermelt halat értékesítik. A biharugrai tükrös ponty kelendő a jó minőségű húsa miatt, különösen a halfeldolgozókban részesítik előnyben a pikkelyben jóval szegényebb pontyfajtát nem csak idehaza, hanem a határon túl is. De a horgászszervezetek is szívesen veszik, és helyezik ki a természetes vizeikbe a Biharugrán megtermelt halfajokat.
Gáspár Gyula mindig nagy hangsúlyt helyezett a fejlesztésre. Az elmúlt lassan három és fél évtizedben soha nem vette ki a cégéből a nyereséget, minden forintot visszaforgatott. Ebből adódóan soha nem zártak veszteséges évet, ennek következtében évről évre meg tudta valósítani a fejlesztési elképzeléseket. A cégvezető szerint a fejlesztéshez sohasem elég a saját erő, 2020-ig kedvező feltételeket biztosított a kormány és a banki szféra is az agrárhitelekhez. Jelenleg azonban nincs itt az idő a hitelek felvételének, mert igen magas, 10 százalék fölötti kamatokra lehet csak hitelt kapni. Ennek következtében a beruházási tevékenységüket felfüggesztették, ahogy a cégvezető mondja, túl kell élni ezt az időszakot. De remény van arra, hogy az új támogatási ciklusban ismét lesznek kedvező kamatozású agrárhitelek a fejlesztési források felhasználásához.
A limousin fajtáról
A fajta a franciaországi „dél-nyugati szőke marhák” nagy családjából ered, és a Massif Central hegyvidék nyugati részének esős, de viszonylag sovány gránittalaján alakult ki. Elkülönülését, önálló fejlődését a 19. század közepe óta tartják nyilván. Ettől kezdve elsősorban igás marhának használták, de már ebben az időben is nagyon ügyeltek arra, hogy a vágóra küldött ökrök hústermelése is nagyon kedvező legyen. A hústermelés javításában a Lyon-i és a St. Étienne-i piac szerepe meghatározó volt. A fajta törzskönyvét 1886-ban alapították. A 20. században már elsősorban izomtömeg növelésre szelektáltak, állandóan ügyelve arra, hogy ez ne okozzon nehéz ellést, és ne járjon a faggyúréteg növekedésével.
Ami a fajta hazai elterjedését illeti, a kezdeti kedvező eredmények hatására a hazai szarvasmarhaprogram keretében számos üzem kezdett limousin keresztezésbe. Az 1980-as évek végére már 10-15 ezer keresztezett tehenet tartottak számon. A rendszerváltás után – sajnálatos módon – a legjobb állományokkal rendelkező tenyészetek egyedeit eladták, és új tulajdonosokhoz kerültek az állományok. Az ezredfordulón csak mintegy 300 fajtatiszta tehén maradt az országban. Ez a csekély létszámú állomány lett az alapja a mai fajtatiszta tenyészeteknek. Ezek a magángazdálkodók kitartó munkával, szorgalommal fejlesztették mai szintre a hazai Limousin tenyészeteket. A lassan változó körülmények hatására a keresztezést folytató üzemekben egyre több lett a tiszta vérű egyed. Az elmúlt 20 év munkájának eredménye, hogy napjainkban folyamatosan nő a létszám, és ehhez a fajtatiszta tenyészetekben folyó tenyészbika-előállítás is jelentősen hozzájárul. Ez a tenyésztői munka már hosszú évek óta számos nyugati országból történő spermaimporttal folyik, éppen úgy, ahogy az Agropoint Kft.-nél is. A hazai tenyésztőszervezetekben a világ csúcsbikáit használják. Az Agropoint Kft.-nél évente az STV szabványoknak maximálisan megfelelő, elbírált 50-60 tenyészbikát állít elő. Gáspár Gyula hozzátette, hogy a kezdeti időszakban, amikor kialakította az állományát, akkor húsz gyönyörű tehén kiválogatásával szexszált spermával több mint 300 darab üszőborjút állított elő. Mégpedig úgy, hogy ezekből a kiállítási tehenekből kimosta az embriókat, amelyeket kevésbé szép, recipiens tehenekbe helyezett át. Ennek következtében alakult ki a törzskönyvezett, tiszta vérű állománya is.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályaiFejlesztés előtt: Juhok elhelyezése - hagyományos és precíziós megoldásokFejlesztés előtt: Brojleristállók építése
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza