Kategória: Agrártámogatások, Állattenyésztés | 2025/01/15
Címkék: állattenyésztés, sertéstenyésztés
Minden mozog a sertéstartásban, igazolja ezt a hosszú évek tapasztalata. Nem csak a kocák vagy a malacok mozgására kell gondolni. Libikókán van a takarmány ára - amely a költségek kétharmadát jelenti -, és a kereslet-kínálat mozgatja a felvásárlási árakat is. A folyamatos bizonytalansághoz kell igazodni a gazdáknak, hogy nyereséget hozzon a munkájuk. Megoldásként csak a telepek fejlesztése, korszerűsítésük kínálkozik, ezzel javíthatják versenyképességüket. A pályázható beruházási támogatások ehhez adhatnak forrásokat.
A fejlesztések előtt érdemes a szakmai információkat gyűjteni, amelyhez a szaktudas.hu oldalon tájékozódhatnak a gazdák. A kocatartás és malacnevelés teljes technológiájáról a Balogh Péter és Novotniné Dankó Gabriella szerkesztésével és elismert egyetemi oktató - gyakorló gazdálkodó szakemberek által íródott Versenyképes kocatartás és malacnevelés című kötetből tájékozódhatnak. A szakkönyv tárgyalja a fiaztató, utónevelő épületek berendezéseit, az etetési, fűtési, szellőztető rendszereket - az ágazat teljes tartástechnológiája tanulmányozható, modellkalkulációk mutatják be a versenyképességet meghatározó tényezőket. Az alábbi részlet a vemhesítő épület kialakításának technológiáját mutatja be.
Egy sertéstelep technológiai kialakításánál a legfontosabb korlátozó tényező az anyagi lehetőség. így a tulajdonosoknak mérlegelniük kell az igényeket, a minőséget és a lehetőségeket. Mivel a beépítendő eszközök használatát hosszú távra tervezzük (több tíz év) érdemesebb a minőségi anyagok mellett dönteni még akkor is, ha az valamivel többe is kerül (a jót egyszer kell megvenni, a rosszat sokszor). Tartós használat esetén hamar felszínre kerülnek a gyengébb minőségű eszközök hibái, melyek akadályozzák a zavartalan termelést. Érdemes utána járni a gyártók termékei minőségi megfelelőségének (milyen gyártástechnológiával állítják elő, milyen vastag az anyaga, a korrózióval szemben milyen garanciákat vállalnak stb.).
Mivel a sertések fizikai erejüknél fogva jelentős megterhelésnek teszik ki az anyagokat (leszorítók, karámok, etetők, válaszelemek), ezeknél kritikusan figyelnünk kell a minőségi anyagválasztásra.
Sok esetben érdemes számításokat kérni a technológusoktól a sertéstelepek várható energiafelhasználásáról, ugyanis a földgáz és az elektromos üzemű fűtő- és szellőztető- rendszerek jelentős üzemeltetési költséget jelentenek. Fontos tehát odafigyelni az épületek szigetelésére, a fűtésrendszer megválasztására és a szellőző- rendszer optimális beállításaira.
A következőkben lépésről lépésre szeretnénk bemutatni a különböző részlegekhez kapcsolódó technológiai elemeket, eszközöket, kialakításokat és megoldásokat.
VEMHESÍTŐ ÉPÜLET
A választott kocákat és termékenyítésre szánt süldőket a vemhesítő épületben, részlegben fogadjuk. Itt az állatok speciálisan kialakított egyedi állásokba kerülnek.
1. kép. Egyedi állások (ivarzást stimuláló fényforrásokkal, keresőfolyosókkal
A nyugati szemléletű, modern telepi kialakítások a hatékony helykihasználásra törekszenek, a lehető legkevesebb élőmunka felhasználásával. így a fiaztató nincs messze a tenyésztés termeitől/épületeitől, így az állatok a választás után minél hamarabb, akadálymentesen meg tudnak érkezni a vemhesítőbe. Ahogyan az 1., 2. és 3. képen látható, a kocák egyedi állásokba kerülnek, ezek az állások 63-65 cm szélesek 235 cm hosszúak, de speciális kialakítású leszorítok esetében ez a hosszúság valamelyest csökkenthető (süldőknél kisebb előnyös lehet). Egyes gyártók speciálisan a mesterséges termékenyítésre, inszeminálásra fejlesztettek ki farleszorítókat, melyek megkönnyítik az inszeminátorok munkáját.
2. kép. Vemhesítő állás
A vályúk lehetnek kerámiából, polimerbetonból (nagyobb telepeken) vagy egyedi etetők műanyagból (fém élvédő ajánlott), rozsdamentes acélból. A költségek tekintetében a vályú lehet az előnyösebb, mivel nem kell külön itatórendszert kialakítani, hanem elég egy szintszabályzós önitató felszerelése, amely akár 10 állat vízellátását is hatékonyan megoldja.
3. kép. Egyedi állás egyedi etetővel és itatóval
4. kép. Lerekesztő kapurendszer kanok részére
Kisebb telepeken a gondozó egyedileg serpenyővel (fánglival), kézzel is etetheti az állatokat, de az egyedileg szabályozható volumetrikus etető pontosabb adagok kijuttatását teszi lehetővé, és teljesen automatizálható egy takarmánybehordó rendszer segítségével. Ezek kapacitása 4 és 7 liter között mozog, kialakítástól függően. Egyesek csipesszel is el vannak látva, mely a kocakarton (egyedi adatlap) rögzítésére szolgál.
A vemhesítő terem kialakítása során törekednünk kell arra, hogy a keresőkan megfelelő időt tudjon eltölteni az ivarzó kocák keresésével, a termékenyítés alatt állók előtt pedig le lehessen rekeszteni a kant, így növelve a termékenyítés hatékonyságát (4. kép). Fontos, hogy a vemhesítőben legalább 10 óra megvilágítást biztosítsunk 40-60 lux/m2 paraméterrel, ezzel is serkentve az ivarzást. Fontos szempont lehet a kocák alatti padozat kialakítása, ahol ajánlott a félrácspadozat, mely a vályútól a koca hosszának 2/3-áig, 3/4-éig telipadozat, lehetőleg enyhén domború, csúszásmentes kialakítású legyen, a hátsó részénél viszont megfelelő teherbírású rácspadozat. A rácspadozat kialakításából adódóan elősegíti az ürülék letaposását, így egyszerűbben tisztán tartható, kevesebb higiéniai kockázatot jelent a vemhesítés során.
Ha lehetőség van rá, akkor törekedni kell a tenyésztési részt úgy kialakítani, hogy közvetlen a választástól az ivarzást és termékenyítést követő 3-4 nap után kerüljenek nyugodtabb terembe (részbe), ahol a vemhesség- vizsgálatig nem zavarják egymást az állatok. Itt is egyedi állásokról beszélünk, ugyanis ez az időszak nagyon kritikus a vemhesség kialakulásában, az etető- és itatórendszer, valamint a férőhely kialakítása megegyezik a vemhesítőben leírtakkal.
KOCASZÁLLÁS
Pozitív vemhességvizsgálat esetén a kocákat a kocaszállásra hajtjuk át, ahol a fiaztatóba hajtásig tartózkodnak. Ez az állomás szintén nagyon fontos, itt fejlődik ki a vehem, ezért törekednünk kell a kocák maximális kényelmére, nyugalmára.
A kocaszálló funkcionális szempontból két nagyobb csoportra osztható:
Az állatjóléti törvények és korlátozások 2013 januárjától tiltják a kocák egyedi állásban történő tartását a vemhesség időtartalma alatt. Ez a mai napig több országban vitás kérdésnek számít, mert nem csak hátrányai, hanem előnyei is voltak.
Előnyei közzé sorolhatóak:
Hátrányai:
Hagyományos rendszerű kocaszállás
a) Hagyományos rendszerű kocaszálló kiscsoportos kialakítással. A hagyományos rendszerű kocaszállón a kocák elhelyezése kocacsoportokra osztható. A menedzsment törekszik arra, hogy (ha a kutricák mérete és a telep rotációja megengedi) egy kocacsoport egy fakkba kerüljön, így ezek az állatok a vemhesítőben, a kocaszállón és a fiaztatóban is egy csoportot képeznek. Ez azért is fontos, mert az állatok megszokják egymást, kialakul a rangsor és nem verekszenek az újrafalkásítást követően sem, ivarzásuk is nagyjából egyszerre történik. A kutricák válaszfala, mint ahogyan az 5. képen látható fa, de higiéniai szempontból a PVC, a HPL (High Pressure Laminated), kombinálva galvanizált karámelemekkel egyszerűbben tisztántartható és tartósabb.
5. kép. Kocaszállás, 21-es csoportlétszám, hagyományos kézi etetés, 50 cm-es fejelválasztókkal
6. kép. Csoportos vemheskoca-szállás
A kocaszállón a beton-, a kerámia- vagy a polimerbeton etetők használata az elterjedt, sok esetben 50 cm-es fejelválasztókkal kombinálva. A régi telepeken hagyományos kézi erővel történő etetést alkalmazzák, mely nem igazán pontos adagok kijuttatását eredményezheti. Ahol a lehetőség adott, a takarmány kijuttatását behordórendszeren keresztül, volumetrikus etető- és surrantócső segítségével a koca vemhességének megfelelő pontos adagok kijuttatásával végzik. A kocaszállón a hagyományos önetetők nem kifejezetten alkamasak (gazdaságosak), mert túlzott kondícióhoz, verekedésekhez, nem egységes csoport kialakulásához vezetnek.
b) Hagyományos rendszerű, egyedi állásokkal kombinált kocaszállás. Ez a típusú kocaszálló Hollandiában és Németországban terjedt el, ahol az állatjóléti rendeletekhez alkalmazkodva felhasználták az egyedi állásokat. Itt a közlekedő utak lerekesztésével és felhasználásával alakítottak ki kisebb kocacsoportokat.
Pontos és hatékonyabb kocamenedzsmentet tesz lehetővé, valamint elősegíti a kocák kondíciójának beállítását és kontrollját. Többféle konstrukcióban elősegíti a kocák szabad mozgását csoporton belül, valamint az egyedi állásokon zavartalanul veheti fel a beállított mennyiségű takarmányt. Nyugodtan tudja megenni fejadagját, valamint az egyedi állás védelmet nyújt agresszív társaival szemben, így a vehem zavartalanul épülhet, növekedhet.
Ez a speciális, egyedi állásrendszer egyszerre három lehetőséget kínál, melyet egy kar segítségével, központilag állíthatunk be szükség szerint. Egyszerre maximum 25 állást tudunk kezelni, de ha szükséges, az állásokat külön- külön is pozícionálhatjuk a kívánalmaknak megfelelően (6. kép). így a problémás egyedeket el tudjuk szeparálni a csoport többi tagjától, egyedileg tudjuk akár takarmányon keresztül is gyógyszerezni, illetve elvégezni a szükséges vizsgálatokat (oltások, vemhességvizsgálat...).
Chipes etetőrendszerek (Pigteklntek-Mac chipes etetőrendszer)
A sertéstartás talán egyik legérzékenyebb és legkritikusabb része a tenyésztés. Ezen belül a kocáknak a vemhességvizsgálattól a fiaztatóba történő behajtásig eltelt időszaka.
7. kép. Chipes etetőrendszer
Intek-Mac chipes etetőrendszer kifejlesztésekor a Pigteka, gazdákkal együttműködve arra törekedett, hogy a lehető leghatékonyabb megoldást nyújtsa mind a gazdaságosság, mind pedig a használhatóság terén (7. kép). A vemhességvizsgálattól a fiaztatóba való behajtásig eltelt időszakban tudjuk a legkevesebbet az állatokról, pedig nagyon fontos a nyomon követhetőség, hiszen a koca állapotáról a takarmányfelvételi szokásai sokat elárulnak, nem beszélve a visszaivarzások időbeni észrevételéről.
A modern telepeken a cél kettős: egyrészt egyre kevesebb élőmunkát szeretnének alkalmazni, másrészt szeretnék a lehető legmagasabb vemhesülési és fialási paramétereket elérni. A chipes etetőrendszer megoldást ad ezekre az igényekre a 100 kocás telepektől a több ezer kocát tartó (mega-) telepekig.
Egy hagyományos rendszerű sertéstelepen a következő kritikus hibalehetőségek léphetnek fel:
Ezzel szemben a chipes etetőrendszer (pl. Intek-Mac) a következőket nyújtja:
Kandetektor
A csoportok kialakításánál ilyenkor egy kanbokszot építenek be a csoportok közé úgy, hogy az egyes csoportokban lévő kocák könnyen meg tudják azt közelíteni. Etológiái vizsgálatok kimutatták, hogy egy visszabúgó koca naponta 100-200 alkalommal is meglátogatja a kan kutricáját, míg a nem ivarzók 10-20 alkalommal. A kankutrica kialakítása teljesen zárt, csak a csoportok felől van egy kis ablak, amin be tudják dugni az orrukat. Az ablak közelében ezért el van helyezve egy detektor, amely figyeli és nyilvántartja a látogatók adatainak és a látogatásainak számát. Ha ez a szám a természetes gyakoriságot (10-20 látogatás/nap) meghaladja, az etetőberendezés automatikusan megjelöli, és beállítástól függően kirakja a csoportból.
A chipes csoportos etetési rendszer két változata ismert:
8. kép. Dinamikus chipes etetőrendszer
9. kép. Statikus chipes etetőrendszer
A rendszer működése (10. kép):
10. kép. A chipes etetőrendszer részei
Ajánlott kiadványokDr. Márton István szerk.:
Versenyképes húsmarhatartásDr. Holló István:
A sikeres borjúnevelés gyakorlataBalogh Péter - Novotniné Dankó Gabriella (szerkesztők):
Versenyképes sertéshizlalásDr. Tóth László:
Állattartó épületek klímája (Légcsere, szellőztetés, fűtés, hűtés)Balogh Péter - Novotniné Dankó Gabriella (szerkesztők):
Versenyképes kocatartás és malacnevelésBárány lászló - Pupos Tibor - Szöllősi László (szerkesztők):
Versenyképes brojlerhizlalásDr. Tóth László:
Információtechnika (IT) a korszerű szarvasmarhatartásban
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza