Kategória: Állattenyésztés, Élelmiszeripar | 2024/06/19
Valami baj van a méhekkel? Nincs. Az emberekkel van baj. A méhek csak elszenvedői az emberek által okozott károknak – írja Csonka Imre egyetemi oktató és gyakorló méhész.Fiatal korára emlékezve idézi föl nagybátyja kérdését: „ Mi ez már megint te gyerek?” Kezét széttárva válaszolta, „hát ilyenek”. A méhek vastagon, több rétegben egymásba kapaszkodva próbáltak a lépen maradni. Serkentés nélkül szedték a virágport, kétnaponta tele volt a szedő.
Ma már minden trükköt be kell vetni, hogy a méhek termelőképesek legyenek az akácra.
Megváltozott körülmények között lehet méhészkedni. Ez vonatkozik a forró és aszályos nyarakra is, amelyeket az utóbbi években megéltünk. A méhészek azt tapasztalják, hogy a napon hagyott kaptárak kereteinek felső szélén megolvad a viasz, rosszabb esetben megcsúszik a lép. Az ilyen keretekről egyre lejjebb vonulnak a méhek, kisebb helyre szorul a fiasítás, nehéz a kaptár klímájának a fenntartása. Egyre fontosabb szempont a méhészet elhelyezése. A kaptárakat árnyékos vagy félárnyékos helyre érdemes rakni, ha ezt nem lehet, árnyékoló anyagot kell föléjük rakni.
Csak a laikusoknak vagy a kezdő méhészeknek hangzik furcsán, a tapasztalt méhészek tudják, hogy a nyár legforróbb hónapjaiban kell megalapozni a méhcsaládok telelő képeségét. A július második felében és az augusztus elején lerakott petékből kel ki az áttelelő méhállomány nagy része. A korábban lerakott petékből kelt méhek télen elöregednek és elpusztulnak. A július közepétől számított három-négy hetes időszak a meghatározó. A napraforgó már elvirágzott, nincs jelentős méhlegelő, ami nektárt és virágport adna. Ekkor van viszont a nagy forróság és aszály. Minden abba az irányba hat, hogy az anyák csökkentsék petézésüket. A méhész beavatkozása nélkül a méhcsaládok legyengülnek.
Mit kell ilyenkor csinálni a méhészeknek? A kérdésre fontos, gyakorlati válaszokat kaphatnak a méhészek Csonka Imre, Ludányi István, Csaba György, Baranyi Aranka, Ruff János méhészeti könyveikből a szaktudas.hu oldalon.
Ajánlott kiadványokCsonka Imre:
Méhcsaládok téli felkészítése és tavaszi fejlesztéseDr. Csapó János:
A méz, bor és pálinka hamisítása és annak kimutatása - Élelmiszer-hamisítás II.Csonka Imre:
Valami baj van a méhekkel - Méhbegetségek és környezeti ártalmakDr. Ludányi István - Dr. Baranyi Aranka:
Méhész leszek II.Ruff János:
A méhészmester könyveDr. Ludányi István - Dr. Csaba György:
Méhész leszek I.
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza