Kategória: Agrárgazdaság, Növénytermesztés, Növényvédelem | 2024/07/16
Akár büszkék is lehetnénk arra, hogy 1200 öntözésfejlesztési program kapott 176 milliárd forint támogatást hazai és európai uniós forrásból, ha ez elég lenne a fenntartható mezőgazdálkodáshoz. De ez nem elég. A tényekhez hozzá tartozik, hogy a fejlesztési programok támogatásával harmadával növekedett az öntözött terület az elmúlt években; de ez még mindig csak 150 ezer hektár, szemben a négy évtizeddel ezelőtti adattal, amikor 350 ezer hektáron öntöztünk.
Nemzetközi összehasonlításban sem biztató a helyzet, itthon a mezőgazdasági terület 3 százalékát öntözzük, az európai uniós átlag 8-9 százalék. Ha ismételten elérjük az évtizedekkel ezelőtti nagyságot – ami most a kimondott cél -, akkor is csak 6-8 százalékát öntözzük a mezőgazdasági területnek.
Könnyen belátható, hogy a megváltozott klíma miatt csak öntözéssel nem lesz fenntartható a hazai mezőgazdaság. Elég szétnézni a kiváló termőképességű földekkel bíró vidéki területeken, most is pikulálnak a kukoricák, a gazdák naponta tíz milliós károkat szenvednek el országszerte. Idén ismétlődni látszik a 2022-es aszály, amikor százmilliárdos károk keletkeztek a mezőgazdaságban. A gazdák nem is számíthatnak számukra kedvező időjárási fordulatra. A Klímapolitikai Intézet adatai szerint az elmúlt három évben meghaladta a15 napot a hőhullámos napok száma, s ez a tendencia az előrejelzések szerint folytatódik; a nyári időszak 5-6 hónapra növekedhet, a hőhullámos napok száma elérheti a 40-45 napot.
Természetesen nem lehet fölhagyni az öntözés fejlesztésével, mert egyebek között a kertészeti - szabadföldi termelés enélkül már szinte elképzelhetetlen. Az öntözésnél nagyobb nagyságrendet képvisel a vízkészletek gyarapítása, megőrzése, kihasználása. Az öntözéshez hasonlóan ebben sem állunk jól: a vízkészletek kihasználása Magyarországon 30 százalék, az uniós átlag 80 százalék.
Az öntözés technikai kivitelezéséről, a talajmegújító gazdálkodásról, a klímaváltozáshoz igazodó termelési szerkezetváltásról a szaktudas.hu oldalon olvashatnak szakmai információkat gazdálkodók.
Ajánlott kiadványokLukács Gergely Sándor:
Talaj- és vízgazdálkodás a fenntartható mezőgazdaságbanDr. Radics László (szerk.), Dr. Árendás Tamás, Dr. Kajdi Ferenc, Dr. Megyeri Mária, Dr. Mikó Péter, Dr. Murányi István :
Pelyvás kalászos ősgabonák (tönköly, tönke, alakor) termesztéseDr. Terbe István - Dr. Ombódi Attila (szerkesztők):
Zöldségfélék trágyázása és öntözéseMendlerné Dr. Drienyovszki Nóra - Dr. Radics László:
A pohánka (hajdina) termesztéseDr. Árvai Lajos:
Energiatakarékos vízellátás - Vízemelő kos és spirálcsöves vízikerék szivattyú alkalmazásávalDr. Radics László – Dr. Pusztai Péter:
Alternatív növények korszerű termesztéseDr. Nagy János:
A kukorica vízigénye, vízforgalma és öntözése - Kukorica. A nemzet aranya III.Tóth Árpád:
Az öntözés praktikumaDr. Nagy Ida - Dr. Radics László:
A mézontófű termesztéseDr. Radics László:
Zöldítés, vetésforgó, kettős termesztés
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza