Kategória: Állattenyésztés | Szerző: V.B., 2014/03/10
Címkék: ló, lótenyésztés, lovas sport, lovas oktatás, vidékfejlesztés
„Az elmúlt húsz évben összesen nem kapott akkora kormányzati támogatást a hazai lovas ágazat, mint az elmúlt két évben” – mondta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára az ágazat értékeléséről tartott sajtótájékoztatóján.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy 2012. március 12-én lépett hatályba a Kincsem – Nemzeti Lovas Program. Ennek legfőbb célkitűzéseként az állami ménesek egységes és hatékony állami irányításának megteremtését, a lovas ágazat támogatási rendszerének felülvizsgálatát, a lovaskultúra oktatásának 2014. szeptember 1-jével történő bevezetését, a szabad terephasználat törvényi biztosítását, a lovas terápia hazai terápiás kezelésekbe történő beépítését, valamint a kiemelt létesítményfejlesztések és a kiemelt lovas rendezvények támogatását jelölte meg.
Az államtitkár aláhúzta, az ágazat olyan mértékű erkölcsi, szakmai és pénzügyi támogatását kapott az elmúlt 2 évben, amelyek jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a Kincsem – Nemzeti Lovas Program céljai minden kétséget kizáróan meg tudjanak valósulni.
A legfontosabb lépés a lovas ágazat támogatási rendszerének a felülvizsgálta volt. Ez alapján lehetőség nyílt ugyanis arra, hogy a Kormány már tavaly támogatni tudta a legjelentősebb lovas rendezvényeket. A CSIO***-W Világkupa, a Nemzeti Vágta, a fogathajtó EB és a Lovas Világkupa támogatási mértéke 2013-ban közel 190 millió forint volt. Ez az összeg idén, a Kormány 2014. február 26-án meghozott döntése értelmében eléri a 325 millió forintot, amelyben hozzájárulást kap a Fábiánsebestyéni Kinizsi Park korszerűsítése is
A létesítményfejlesztések vonatkozásában nem ez az egyetlen idei évre tervezett beruházás. A Kormány tavaly döntött arról is, hogy 1,6 milliárd forintot fordít az Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság felújítására, és 2 milliárd forintot szán a Nemzeti Lovarda európai szintű újjáépítésére.
A Kincsem – Nemzeti Lovas Programmal összhangban a vidékfejlesztési tárca látja el 2014. január 1-jével az állami ménesek feletti tulajdonosi jogokat, és 2013. június 21-én hatályba lépett az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvény azon módosítása, amely megteremtette a lovasok számára a szabad terephasználatot.
Budai Gyula beszámolt arról, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, valamint a Magyar Lovassport Szövetség képviselőiből egy munkacsoport jött létre az általános iskolai lovaskultúra-oktatás széles körű bevezetésére.
A munkacsoport elkészítette azt a koncepciót, amely alapján állami finanszírozás mellett 2014. szeptember 1-jével 320 lovarda részvételével, közel 300 általános iskolában meg tud valósulni a mindennapos testnevelési óra keretében történő lovaskultúra-oktatás. Az oktatás pedig ahhoz is hozzájárul, hogy a lovas terápia szakmai háttere kellő figyelmet kapjon az egészségügyi ellátás keretében is.
Az államtitkár hangsúlyozta, a lovas program minden egyes pontja azt segíti elő, hogy hazánk valóban újra lovas nemzet lehessen.
Szerencsésnek mondhatja magát a fővárostól 23 kilométerre fekvő, 1400 lakosú Tinnye (Pest megye), hogy „saját” lovardája van, a Pilisi Lovaskert, amely a Pilis, a Budai hegység és a Zsámbéki medence találkozásánál helyezkedik el. Sok helyen tovább kell utaztatni a gyerekeket, ami nagy időveszteség. Az itt működő egyesület égisze alatt egy olyan családi vállalkozás működik, amelynek fő profilja hosszú évek óta a gyermek- és családi lovagoltatás.
Merkelyné Berghammer Krisztina lovardavezető lapunknak elmondta, hogy nagyon jó elgondolásnak tartja a lovaskultúra-oktatást, s hogy két éve nyertek egy pályázatot az önkormányzatnál, most pedig a tankerületekkel egyeztetnek.
– A helyi általános iskola minket választott a lovaskultúra-oktatásra, s ha jól tudom, 5. osztálytól felmenő ágban szeretnék ezt programot bevezetni. Mi szakmai okok miatt jobbnak látnánk, ha már első osztálytól részt vehetnének a gyerekek a testnevelési óra keretein belül ebben az oktatásban. Egyelőre nem nyertünk pályázatot, jelenleg csupán a működésre kapunk támogatást. A helyzet az, hogy a minisztérium még nem határozta meg pontosan, hogy milyen végzettség szükséges a lovaskultúra- oktatáshoz – tájékoztat Merkelyné.
– Az oktatás egyébként a lovaspályán történne, és most próbálunk arra is valamilyen támogatást kapni, hogy négy évszakos pályánk legyen, hogy ne legyen probléma, ha éppen esőben vagy elázott pályán kell dolgozni. Ami az oktatást magát illeti, egy testnevelési óra nem elég, egy csoportos képzéshez legalább kettő kell. Ahhoz, hogy lovaglás érdemben számítson valamit, legalább 20 percet lóháton kell ülni.
A lovaskultúra-oktatás előtt számos szervezési, szabályozási feladat áll még. E nagyszerű ügy kifutása hosszabb időt fog igénybe venni.
Ajánlott kiadványokFelletár Zsolt - Segesváry László:
Szegedi fűrészes história 1869-1949Dr. Mentes Katalin–Molnár Szecső Dr. Pongrácz László–Dr. Szajkó István–Török Miklós:
A mesterlovász könyvePók Tamás - B.Tóth Szabolcs:
BorászatFarkasné Fekete Mária, Hustiné Béres Klára:
Magyar-angol közgazdasági fogalom-és példatár
Ez is érdekelhetiRobottraktorok - John Deere-fejlesztések az önvezető elektromos traktorok terén Malacok betegségei - Az újszülött malacok coli-hasmenéseNyílt pályázati felhívás jelent meg energiaközösségek létrehozására - akár 1 milliárd Ft támogatási összeggel
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza