Kategória: Agrárgazdaság, Élelmiszeripar | Szerző: H. Gy., 2024/09/04
Szeptember 12-13-án rendezik meg Hajdúnánáson, a Kendereskertben az V. Öko Expot. A kétnapos rendezvényen a hazai ökológiai gazdálkodás helyzetéről széles kitekintésben lesz szó, mivel a szakemberek egész sora tart előadást az ökogazdálkodás egy-egy fontos területéről. Nem maradhatnak ki az előadók sorából a Magyar Biokultúra Szövetség, ezen belül a Biokultúra Nonprofit Kft. képviselői sem, mivel önálló programot, szakmai beszélgetést is szerveznek.
Dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség általános alelnöke, a Biokontroll Nonprofit Kft. ügyvezetője, és Dr. Sipos Nikoletta, a Nonprofit Kft. társadalmi kapcsolatokért felelős munkatársa előadásokat tartanak a kiállításon és az önálló rendezvényen, kettejükkel beszélgettünk. Roszík Pétert aligha kell bemutatni, hiszen lassan negyven éve, hogy elkötelezte magát a bio-, illetve az ökogazdálkodás mellett. Roszík Péter agrármérnöki végzettséggel rendelkezik, és jelentős szerepet játszott az ökológiai gazdálkodás népszerűsítésében és fejlesztésében az országban. Munkásságával jelentős mértékben hozzájárult az ökológiai szemléletmód és a fenntartható mezőgazdaság elterjedéséhez Magyarországon. Sipos Nikoletta gazdasági agrármérnökként végzett a gödöllői agráregyetemen, így képzett szakemberként vállalta azt, hogy a társadalmi kapcsolatok fejlesztésén dolgozik. Nikoletta fenntartható gazdálkodási módszerek iránti elhivatottságát az alapozta meg, hogy természeti környezetben, gazdálkodó család gyermekeként nőtt fel. Mára édesanyaként különösen fontos számra az, hogy tápláló, egészséges bioélelmiszereket tegyen az asztalra, ezért – megőrizve a nagyszüleitől, szüleitől magába szívott tudást és a termőföld tiszteletét – az ökológiai gazdálkodás elvei szerint saját kiskertet is művel.
Az ökológiai gazdálkodáshoz szükséges tudás is napról napra bővül, gazdagodik, ami jelzi, hogy a biogazdálkodásban is felgyorsult a világ. Tapasztalják ezt a Magyar Biokultúra Szövetség által alapított Biokontroll Nonprofit Kft.-nél is. Mindkét szervezet elkötelezett az ökológiai gazdálkodás iránt, és közös érdekük a biogazdálkodás terjedésének elősegítése Magyarországon. A nonprofit Kft. ellenőrzi és tanúsítja az ökológiai gazdálkodás előírásainak való megfelelést, a Szövetség pedig támogatja a gazdálkodókat abban, hogy minél magasabb szinten végezzék a munkájukat. Az elmúlt több, mint három évtizedben olyan megbízható ellenőrzési, tanúsító rendszert építettek fel, amelyet a külpiacok is elismernek, így mondható, hogy a cég kézben tartja a hazai biogazdálkodás szerteágazó területeit a több mint száz szakképzett munkatársával.
Az ökológiai gazdálkodás olyan fenntartható mezőgazdasági forma, amely a termelés során a helyi erőforrásokat és a természetes folyamatokat részesíti előnyben a külső adalékokkal és természetidegen anyagokkal szemben. A bio tehát nemcsak a magas minőséget jelöli, hanem egy olyan gazdálkodási formát is jelez, ami szorosan összekapcsolódik – ezt ma már jogszabályok is garantálják - a környezettudatossággal, a környezetbarát gazdálkodással. Aki hazai bio élelmiszert vásárol, nemcsak a minőség mellett teszi le a voksát, hanem hozzájárul a fogyasztói szokások, és a magyar agrárágazat fenntartható fejlődéséhez is. Tavaly nagyságrendileg 300 ezer hektárt ellenőrzött a Biokontroll, ami a hazai mezőgazdasági terület 5-6 százalékát jelenti, fogalmazott Roszík Péter.
A 2021-2027 közötti uniós támogatási rendszerben az ökogazdálkodásnak igen fontos szerepet szántak a döntéshozók, mert míg uniós szinten 2030-ra 25 százalékra kívánják növelni a tagországok biogazdálkodásba vont területét, addig idehaza 2027-ig a jelenlegi 300 ezer hektárt a duplájára szeretnék növelni, ami a mezőgazdasági terület 10-11 százalékát teszi ki. Ennek megvalósítását a támogatási rendszer is ösztönzi, hiszen az új pályázati felhívások jelentős fejlesztési lehetőségeket kínálnak a biogazdálkodók számára is, hangsúlyozta Sipos Nikoletta. Az idei Öko Expon dr. Roszík Pétert ezúttal az ökológiai vetőmagtermesztésről hallgathatjuk meg. A két szervezet önálló standon is bemutatkozik, s azokat az érdeklődőket várják, akik már ökogazdálkodással foglalkoznak, de várják azokat is, akik ezután lépnének be az ökogazdálkodók soraiba. A standon részletesen is tájékozódhatnak arról, hogyan lehet ökogazdálkodóvá válni, és mivel jár ez a gazdálkodási forma. A Biokontroll önálló eseményére az Öko Expo első napján, szeptember 12-én kerül sor, ahol mind a fogyasztóknak, mind a leendő biogazdáknak szóló tájékoztató előadások és kerekasztalbeszélgetések mellett interaktív módon is lehetősége lesz az érdeklődőknek megismerni az ellenőrző-tanúsító szervezet munkáját.
Napjaink egyik legégetőbb kérdése a klímaváltozás hatásainak hatékony kezelése, amely kiemelt fontossággal bír élelmiszerellátásunk biztonsága, és mezőgazdaságunk fenntarthatósága szempontjából is. Központi kérdés, hogyan lehet biztosítani az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességet, és milyen szerepet játszik ebben a biogazdálkodás? Sipos Nikoletta hangsúlyozta, hogy az új Közös Agrárpolitika is erősödő zöld célkitűzéseket fogalmazott meg, amelyek eléréséhez a biogazdálkodás jelentősen hozzájárulhat, hiszen a biogazdálkodás alapelveiben is megjelenik, hogy semmilyen ártalmas gyakorlatot nem alkalmazhat a környezetre. Ebből adódóan az innen származó élelmiszerek jobb életminőséget, hosszabb élettartalmat biztosítanak a fogyasztóknak. A párbeszéd és az együttműködés viszi előre az ügyeket, hangsúlyozták beszélgetőpartnereink.
A hazai ökogazdálkodók és feldolgozók már most 5-6 felhívásra is pályázhatnak a fejlesztéseik megvalósításához, hívta fel a figyelmet a Nonprofit Kft. munkatársa. Tehetik ezt úgy, hogy előnyt élveznek a hagyományos gazdálkodókkal szemben. Egyrészt azért, mert az ökogazdálkodók 10 százalékkal megemelt támogatás intenzitást kapnak, másrészt többletpont szerzésre is lehetőségük van. Tovább növeli az önrész csökkentésének lehetőségét, hogy a fiatal gazdálkodók további 15 százalékos növeléssel pályázhatnak, s ha a fejlesztést nem egyedül, hanem konzorciumban valósítják meg, akkor további 10 százalék a plusz támogatottság. Az ökológiai gazdálkodókat kiemelten támogató pályázatokról a Biokontroll honlapján és FB oldalán is folyamatosan tájékoztatást adunk, de fontos megismerni a pályázati felhívások részleteit is − hangsúlyozta Sipos Nikoletta. Roszík Péter kiemelte még azt, hogy az ökológiai gazdálkodók az új pályázati rendszerben már nem csak a pályázatok elbírálásánál élveznek előnyt, hanem a magasabb szintű támogatottságnak köszönhetően, plusz pénzt is kapnak a pályázók. Ez pedig a Szövetség érdekképviseleti munkájának köszönhető.
A modern biogazdálkodásról szólva Roszík Péter végezetül elmondta, hogy a biogazdálkodás nem primitív, vegyszermentes gazdálkodás, sokkal inkább tudatosan felépített gazdasági rendszerről van szó. Azoknak a gazdálkodóknak is csábító az uniós támogatás, akiknek a tevékenysége nem eredményez komoly áruelőállítást. A Szövetségnek volt egy olyan javaslata, hogy a támogatáspolitikában másként kellene kezelni azokat, akik csak környezetkímélő módon foglalkoznak az ökogazdálkodással, és másként azokat, akik nagy ráfordításokkal értékesíthető árumennyiséget is állítanak elő. Az ökogazdálkodásban is megközelítően elérhetőek azok a hozamok, amelyek a hagyományos gazdálkodásban, csak sokkal kisebb a környezetszennyezési kockázat. Erre számos jó példát sorolhatunk, például a gyümölcstermesztésben, a kertészeti ágazatban, s a szántóföldi növénytermesztésben, állattartásban is. Igazi nagy problémát a gyom kezelése okozza, amihez persze, nem csak korszerű gépek beszerzése lehetséges, hanem alternatív, mikrobiológiai növényvédő-szerek, stimulátorok stb. is rendelkezésre állnak. Ha valaki a modern biogazdálkodást valósítja meg, az a jövőben gondolkodik, mert a hagyományos mezőgazdasági termelést, ha nem is most, de a közeli jövőben a mai biogazdálkodáshoz hasonló rendszer fogja felváltani, mondta végezetül Roszík Péter.
Dr. Sipos Nikoletta és Dr. Roszík Péter
BIOKONTROLL HUNGÁRIA NONPROFIT KFT.
Iroda: 1112 Budapest, Oroszvég lejtő 16., Postacím: 1535 Budapest Pf. 800
Tel.: 06-1/336-1122, E-mail: info@biokontroll.hu
www.biokontroll.hu
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza