Kategória: Agrárgazdaság, Állattenyésztés | Forrás: www.agrooption.hu, 2024/09/13
A termelő állatok folyamatosan használják fel a takarmányokban található különböző forrású mineráliákat. A modern takarmányozás folyamatosan arra fordít kutatásokat, hogy hogyan lehet a legjobb módszerrel pótolni az állatok számára, a kiürülő vagy felhasznált mikroelemeket. A legtöbb takarmányozási program része az aktuális ásványi anyag premix, amely a korosztályhoz és a csoporthoz van hozzárendelve.
A kérődző állatok takarmányozásában a tömegtakarmányok, széna és abrak komponensek keveréke kap nagy szerepet. A napi takarmány költségek követése miatt a saját keverésbe kerülnek be az ásványi-anyag komponensek is. Itt nagy kihívást jelent az, hogy hogyan keveredik el vagy kerül be a termék a PMR/TMR-be. Mivel ennek követhetősége nehézkes, így bízni kell abba, hogy minden állat felveszi, eléri a megfelelő mennyiségben a komponenseket, minden nap.
Az állatok viselkedésére jellemző, hogy a betegség esetén a takarmányt nem veszik fel, viszont folyamatosan, míg elérhető, vizet vesznek fel és isznak. A víz felvételének a változása jelezheti, ha valami komolyabb változás áll be az állatok életében (esetleges takarmányozás technikai hibákat is előfordulhatnak).
Írországban az utóbbi 5 évben egy családi vállalkozás arra kereste a megoldást, hogyan tudnak úgy ásványianyagokat, vitamint pótolni az állatok részére, ami a legmegbízhatóbban, követhetően és előre jelezhetően biztosítja azt. A TerraNutritech tulajdonosa Padraig Henessy 2017-ben mutatta be az Orbvie technológiát, amely a vízvezeték rendszerbe egy számítógép által vezérelt precíziós vegyszeradagolón át biztosítja a mikroelem ellátást.
Az eredetileg háromszor két pumpából álló rendszer egyszerre 6 anyag bejuttatását tudta nyújtani a gazdálkodóknak, viszont erre nem minden esetben szükség. A jelenlegi leginkább elterjedt rendszer 2-3 pumpával nyújtja azt, hogy az állatokhoz eljussanak a premix komponensek.
Magyarországon 2024. február eleje óta működik az első, olyan gép, amely üszőneveléshez biztosítja a mikroelem ellátást. A Szarvasi Agrota-Alcsired Kft. telephelyén a takarmányozásból a jelenlegi premix kiváltása mellett használják a TerraNutritech technológiáját. A magyarországi forgalmazó az Agro-Option Kft. szakmai támogatása mellett követik az eredményeket és az állományban tapasztalható változásokat.
A kihelyezett, bérelt rendszer (amely így elérhető mindenki számára) a telepvezetés s a szakmai támogató segítségével üzemel, így minden kérés 1 órán belül teljesíthető a rendszerrel kapcsolatban.
A rendszer a működése során egy vízfelvételi görbe alapján adagolja az állatok számára a komponenseket, így minden nap az állatlétszámnak megfelelő mennyiségű (gr/állat) anyaghoz juttatja az állományt. A termelő követheti a napi vízfelvételt, hozamot, az előző napi vízfelvételi görbét és az aktuálisan bekerülő anyagok mennyiségét, távolsági elérésben is. Az adagoló számítógépe riaszt, vízhozam változásnál, áram kimaradásnál, lecsökkent vízfelvételnél, az anyagok fizikai kiürülésénél.
Ez a rendszer olyan helyeken jelenthet megoldás, ahol a takarmányozási technológia (gépek) öregek vagy nem elérhetők. Olyan helyen, ahol napi kontrollban a telepért felelős személy nem tudja követni a takarmányozás sikerességét és olyan helyeken, ahol problémás a premixek használata, költsége a
További információ: www.agrooption.hu
Telefon: 06 70 886 66 83
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza