2026. 02. 12., csütörtök
Lívia
Agrometeorológia
növényvédelem
Részletes agrometeorológia
xxx Menü xxx

Gabona kontra kiskultúrás növénytermelés?

Kategória: Növénytermesztés, Növényvédelem | 2024/12/09

Régóta ismert tény, hogy nem vagyunk önellátóak zöldségfélékből és gyümölcsökből. Az elmúlt évben például 130 ezer tonna volt az export, 225 ezer tonna az import a zöldségfélékből. Uborkából például háromszor, burgonyából tizenhétszer, vöröshagymából nyolcszor többet importálunk a kivitelhez képest.

A klímaváltozás, a tartósan aszályos évek, a gabonából eladatlan készletek a termelési szerkezet megváltoztatására ösztönözhetik a gazdálkodókat. Abban egyetértés van, hogy többségében meghatározó marad a gabonatermelés, de az úgynevezett kiskultúrás növénytermelés is szerepet kaphat a termelési szerkezet változtatásában. Ebbe a csoportba tartoznak a gyógynövények, a zöldségfélék, a dísznövények, és lehetne még hosszan sorolni. Sikeres termesztésüknek egyik akadálya, hogy a szigorodó növényvédelmi előírások miatt szűkül azoknak a növényvédő szereknek a száma, amelyekkel eredményesen lehet védekezni a kórokozók és a kártevők ellen.  A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiskultúrás munkacsoportja szerint az idén 40 készítmény felhasználását engedélyezte a hatóság 400 kiskultúrára. Ezek az adatok a kamara honlapján elérhetőek. A szaktudas.hu oldalon pedig a növények termesztéséhez olvashatnak szakmai információkat a kiskultúrás növénytermelők.

Ajánlott kiadványokDr. Radics László - Dr. Polgár Zsolt - Wolf István:
A burgonya termesztése
Jordán László:
Növényvédelem - Új kihívások és teljesítésük
Havasréti Béla - Varga András:
Növényvédelem a zöldségeskertekben
Takácsné dr. Hájos Mária :
A szántóföldi zöldségtermesztés gyakorlata
Kaszab László:
Metszés - Díszfák, díszcserjék, gyümölcsfák, szőlő, örökzöldek kúszónövények és rózsák metszése
Zsigó György:
Védekezés a betegségek és kártevők ellen a gyümölcsösökben
Dr. Géczi László:
Piacos zöldségtermesztés
Dr. Láng Zoltán:
Korszerű zöldségbetakarító gépek
Zsigó György:
Dísznövények növényvédelme
Takácsné Dr. Hájos Mária:
Gyógynövények termesztése

Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai

Hírlevél feliratkozás

Legfrisebb cikkekből ajánljuk

Bor: élvezet és egészség
Bort iszik a magyar, nem pediglen vizet – tartja mondás. Őseink itták is csutorából a Dunántúlon, miskakancsóból az Alföldön, csikóbőrös kulacsból Debrecenben. Csokonai Vitéz Mihály még tréfás szerelemdalt is írt a csikóbőrös kulacsról: „Drága kincsem, galambocskám, csikóbőrös kulacsocskám”.
Tragédiákkal terhelt az idei év
A vetőmagágazat idei teljesítményéről szólva Perczel Péter, az Isterra Közép-Európa Kft. cégvezetője, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) elnökségi tagja, a Kalászos és Nagymagvú Hüvelyes Szekcióbizottság elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei esztendő rosszabb eredménnyel zárt, mint a történelmi aszályról elhíresült és sok negatív tapasztalatot hozó 2022-es év, mert mindkét évben jellemzőek voltak a nagyon magas hőmérsékletek és a csapadékszegény időszakok.
Eredményes évet zár a DélKerTÉSZ
A 450 szentesi termelőt tömörítő DélKerTÉSZ jó szezont zárt: 2025 első háromnegyed évében 53,5 ezer tonna zöldséget értékesítettek, ami éves szinten 700 tonna növekedést mutat. Az árbevétel 260 millió forinttal, 16,5 milliárd forintra nőtt. Jövőre újabb beruházásokkal, üvegházakkal és fóliablokkok építésével pörgetnék fel az exportot. Nagypéter Sándor elnökkel évértékelő beszélgetésünkben kitértünk a versenyképesség növelésére, a fordított áfa kérdéskörére, a munkaerőhelyzetre és a jövő évi tervekre is.
Ha friss fenyőt szeretne, keresse a hazai termelésűt
Országszerte közel kétmillió fenyőfa kel el a következő napokban, a vásárlók ma már jellemzően minden fenyőfaj esetében magyar termelésből származó portékával találkozhatnak. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének közös körképe szerint az idén a csapadékhiány és a rovarkártevők okoztak gondot a termelőknek, ennek ellenére a kínálat ebben a szezonban is kiváló minőségű.
Nem a rekordok éve az idei a rizságazatban
A hazai rizságazat a megváltozott klimatikus viszonyok miatt nem zárja jó eredménnyel az idei évet. Bori Tamás, a Nagykun 2000 Zrt. elnök-igazgatója, és a Rizs Szövetség elnöke, nem csak az ágazat helyzetéről, hanem a Nagykun 2000 Zrt. idei tevékenységi nehézségeiről, eredményeiről is tájékoztatott.
Meg kell mentenünk a talajainkat - Talajtakarás, forgatás nélküli művelés és hasznos mikroorganizmusok kijuttatása
Hol tart ma a magyar agrárium az okszerű talajművelésben, a talajok szervesanyag-tartalmának növelésében, mi a gondolkodás a tavaszi vetésű kultúrák esélyeiről – egyebek mellett ezekről adott pillanatképet az Agrárium olvasóinak Daoda Zoltán, a Kukorica Kör Egyesület ügyvezető igazgatója. Szavaiból kiderül, olyan mértékű a mezőgazdaság legfőbb termelőeszközének leromlása, hogy most kell lépni, és az is, hogy már a szalma tarlón hagyásával is jót tehetünk.

Találja meg az Önnek való tartalmat

2014-2026 © Agrárium7   –   Minden jog fenntartva.

Tanulmány letöltése X

A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.

Tanulmány letöltése » feliratkozás X

« vissza

Tanulmány letöltése » ellenőrzés X

Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.

A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra

Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.

« vissza