Kategória: Gépesítés, Növénytermesztés | 2024/12/19
Címkék: zöldség, zöldség-gyümölcs
A szabadföldön termesztett zöldségfélék betakarítása a termesztés költségeinek 50-80 %-át is kiteszi, ezért a megfelelően megválasztott gépesítési szint igen jelentős megtakarítást eredményezhet. A betakarítógép alkalmazása azonban – amellett, hogy sokszorosan túlszárnyalja az ember szedési kapacitását – nagy költségigényű, jelentős veszteséggel és rosszabb munkaminőséggel járhat együtt.
A káposztafélék gépi betakarításában alapvetően két taroló rendszerű betakarítási technológia és ezeknek megfelelő géptípusok ismeretesek. Az egyik az ún. vágó rendszerű, melynél a gép
A torzsák eltávolítása utólag történhet meg.
A másik, az ún. nyűvő rendszerű géptípus, mely haladás közben
A karfiol, brokkoli és karalábé gépi betakarítása mindkét káposztabetakarító géptípussal megvalósítható. A gépek vontatott és magajáró kialakításban is készülnek. Saját gyűjtőtartállyal többnyire nem rendelkeznek, a felszedett terményt a betakarítógép mellett haladó gyűjtő kocsira rakják át.
A vágó rendszerű káposztabetakarító gép kialakítására mutat példát az 1. kép. A fejeket két hullámos gumiszalag veszi közre, a torzsát pedig a talajfelszín felett egy forgó késes tárcsa vágja el. A levágott és felszedett fejek ezután tisztító asztalra kerülnek, ahol megtörténik a laza burkolólevelek eltávolítása a gépen utazó munkások által.
1. kép. Trinkel Hortus 1 vágó rendszerű káposztabetakarító gép a torzsavágó tárcsával
A Hortech cég Rapid SR típusnéven vágó rendszerű magajáró gépet is kínál, mely 4 sor egyidejű felszedésére képes. Megtalálhatók rajta mindazok az elemek, melyek a legkorszerűbb gépeket jellemzik: automata soron-vezetés és folyamatos tartályláda-felszedés és töltés.
A nyűvő rendszerű betakarítógépek nyűvő szerkezete a káposztafejek talajból történő függőleges irányú kihúzására és megtámasztására szolgál. Ezáltal a torzsák egységes helyzetbe kerüljenek. Ezzel az eltérő hosszúságú torzsák azonos méretűre vághatók vissza.
Kétféle szerkezeti kialakításuk ismeretes.
A nyűvő szíjas megoldás legfontosabb eleme a ferde síkban járó szíjpár. A szíjak belső ágai támasztó görgőkkel egymáshoz szorítottak. Feladatuk a torzsák közrefogása, megragadása és hátrafelé, felfelé szállítása. A szíjak haladás közben a saját függőleges tengelyük mentén kihúzzák a fejeket a talajból.
A nyűvő rendszerű tőkihúzás döntött helyzetű spirálmenetes orsópárral is megvalósítható. Az ellentétes forgásirányú és menetű spirálfelületű hengerek a közéjük került növényekre hasonló hatást fejtenek ki, mint a szíjak: megtámasztják és ferde pályán hátra és felfelé szállítják azokat. Mindkét nyüvőszerkezet-változat előtt beterelő elemek segítik a növénysor bevezetését.
Mind a szíjak, mind a menetes orsók felett gumizsinór-fonatból kialakított leszorító szalag található. Feladata a fejek megtámasztása szállítás és a torzsa levágása közben.
A torzsák levágása fűrészszalaggal vagy vágótárcsával történik.
A laza burkoló leveleket szemben forgó, spirál felületű hengerpár tépi le, miközben szállítja is a káposztafejeket. A gépen végzett kézi selejtezés sima szállító szalag előtt történik. A méreten aluli fejek eltávolítása lesodró hengerrel valósítható meg.
A káposztafejek ütés (ütközés) hatására kívülről nem látható, belső sejtroncsolódást szenvedhetnek, ezért kerülni kell a nagy esésmagasságot, illetve ütközési sebességet a kocsira rakás során.
Erre olyan kocsirakó szerkezetet alkalmaznak, mellyel kizárható a fejek néhány cm-nél hosszabb szabadesése.
Nyűvő-szíjas és nyűvő hengerpáros betakarítógépet mutat a 2. kép.
2. kép. Nyűvőszíjas és nyűvőhengerpáros káposztabetakarító gép
Egyes újabb géptípusokon a nyűvő szíjakat vagy hengereket, valamint a gumifonatos leszorító elemet kétoldali függőleges lágy gumiszalagpár helyettesíti. A fejeket elől két forgó kúp fogja közre és emeli ki. A torzsa levágása a szalagok alatt történik.
A korszerű függesztett káposztabetakarító gépek szedési kapacitása soronként jellemzően 200-250 tonna/nap.
(Folytatás Dr. Láng Zoltán Korszerű zöldségbetakarító gépek című kiadványában - elérhető a szaktudas.hu webshopban, ITT)
Ajánlott kiadványokDr. Radics László - Dr. Polgár Zsolt - Wolf István:
A burgonya termesztéseDr. Láng Zoltán:
Korszerű zöldségbetakarító gépekTakácsné dr. Hájos Mária :
A szántóföldi zöldségtermesztés gyakorlataDr. Géczi László:
Piacos zöldségtermesztésDr. Terbe István - Dr. Ombódi Attila (szerkesztők):
Zöldségfélék trágyázása és öntözése
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Sertéstelep technológiája - Vemhesítő épület és kocaszállás Fejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxon
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza