Kategória: Állattenyésztés | Szerző: G.P.Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium, 2014/03/10
Címkék: sertés, sertéhizlalás, állategészségügy, PRRS-fertőzés
Az idén hét magyarországi megyében végzik el a sertésállomány mentesítését a reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómától (PRRS) – tájékoztatta az MTI-t Kardeván Endre, élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár.
Elindult tehát a PRRS-mentesítés hazánkban. A Magyar Közlöny 3. számában jelent meg az ezzel kapcsolatos rendelet, amely január 31-étől hatályos – nyilatkozta oroszországi látogatásán az MTI-nek az államtitkár. A főállatorvos akkor elmondta, hogy február 18-án e témában részletes tájékoztatót tartanak a sertéstenyésztők számára.
A mentesítés elsők között az északkeleti, illetve keleti országrészben, Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéket, míg a nyugati országrészben Vas, Zala és Somogy megyét érinti. Ha az idén befejezik a mentesítést ezeken a területeken, akkor jövő január elsején folytatják a többi megyében. Kardeván Endre azt mondta: ott kezdik a munkát, ahol a legkisebb a fertőzöttség, hogy tapasztalatokat nyerjenek.
A szaktárca szeretné az emberre nem veszélyes sertésbetegségtől mentesíteni az országot. Ennek módjáról Kardeván Endre elmondta: állománycserére is sor kerül, amely állami kártalanítással történik. Emellett védőoltást is alkalmaznak, valamint vérvizsgálatokat is végeznek.
Az államtitkár a sajtóban megjelent téves információkra reagálva kifejtette: messze nincs 30 százalékos PRRS-fertőzöttség a magyarországi sertésállományban. A fertőzöttség a háztáji gazdaságokban 3–5 százalékos. Megyénként változik a helyzet, a nagyüzemi sertéstelepeken pedig az elvégzett felmérés szerint 10 százalékos a PRRS-betegséggel fertőzött sertések aránya. A vidékfejlesztési államtitkár határozottan kijelentette: senki sem akarja kiirtani Magyarország sertésállományát!
Az országban közel 3 ezer, nagy létszámú sertéstartó telep van. A hét megye 736 telepéből 27-ben fogják elkezdeni idén a mentesítést. Emellett a kisebb állományú gazdaságokban is elkezdődik a munka, amelyek száma minimális.
A hét megye mentesítéséhez teljes egészében rendelkezésére áll a pénz. A mentesítés a kártalanítási alapból rendezhető, mivel ez a betegség bejelentési kötelezettség alá esik. A tenyészállomány kivágásakor a vágóérték és a tenyészérték különbözetét 100 százalékosan kártalanítja a magyar állam. Ezen kívül a gazdák pályázat útján, nemzeti támogatásból megkapják az összes vizsgálat és védőoltás költségeit is.
– Természetesen a visszafertőzés előfordulhat, de pontosan ezt akarjuk megelőzni, ezért régiókat és lezárt területeket mentesítünk, ahová már csak betegségtől mentes állatot lehet majd beszállítani – mondta az államtitkár. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmaradt hasznot nem tudják megtéríteni. Ezt a világon senki nem teszi meg, ennyit vállalnia kell minden gazdának, mivel a későbbiekben az értékesebb állományt sokkal jobb áron tudja majd értékesíteni a gazda. A PRRSmentes sertésállományok iránt nagy a kereslet. Oroszországba nem is lehet a betegséggel fertőzött sertéseket bevinni sem tenyésztésre, sem vágásra.
A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára hangsúlyozta, hogy bár hosszú évek óta létezik ez a betegség Magyarországon és Európában is, ilyen jellegű mentesítésbe még senki sem fogott bele kontinensünkön. Azért van szükség a PRRS-betegség megszüntetésére Magyarországon, hogy tenyészállat-állományunk helyzeti előnybe kerüljön a világpiacon – mondta Kardeván Endre.
A PRRS-vírus klinikai képe nagyon változatos és teljesen eltérő lehet különböző állományokban. Legfőképpen a tüdő makrofágokat pusztítja, amelynek akár 40 százaléka is elpusztulhat, ezzel megbénítva a test védekező mechanizmusát. Így szabad az út egyéb vírusok és baktériumok nagyarányú elszaporodásához, további betegségek kialakulásához.
A fertőzöttség első tünetei a kocákban az étvágytalanság, ami nem azt jelenti, hogy teljes mértékben visszautasítanák a takarmányt. Környezetük iránt közömbössé válnak, nehezített légzés jelentkezhet. Előfordulhat egykét napig tartó enyhe láz is. Az állatok között lehetnek olyan egyedek is, amelyeken hyperemiás és cianotikus bőrelváltozások jelennek meg, főleg a füleken, de lehet a farkon és a túrókarimán is.
A vemhesség késői szakaszában 1–6 százalékos vetélés lehet. Idáig tünetmentesek is tűnhetnek a kocák. Megemelkedik a halvaszületések száma. Felmérések szerint ez akár 30 százalékos is lehet. Nagyon gyengén született malacok lehetnek az alomban és a malacelhullás 80 százalék fölött is előfordulhat. Néhány egyed esetében koraellés is megfigyelhető. A vetélések és a koraellések akár a 30–35 százalékot is elérhetik.
A visszaivarzások száma is megemelkedik a búgatás után 21–35 nappal, valamint a csendesen ivarzó kocák aránya is megnő. A kanok esetében is étvágytalanság is fordul elő, ehhez kedvetlenség, letargia és testhőmérséklet-emelkedés párosul. Csökkent libidóval, az ondó minőségromlásával kell számolni.
A választott malacokon és a hízókon egyre nagyobb számban dominálnak a légzőszervi tünetek. Gyakrabban lehet észrevenni nehezített légzést és szembetűnő az állatok orrfolyása, valamint sűrűbb köhögés, egyes állatokon bőrpírt és cianózist vehetünk észre.
Tömören összefoglalva ilyen tüneteket láthatunk a telepeken, ahol felütötte a fejét a vírus.
Az egyszerre betelepítés és egyszerre ürítés elvét szigorúan betartva és a rendelkezésre álló vakcinák alkalmazásával megelőzhető, a vírus kártétele eredményesen csökkenthető.
Ajánlott kiadványokDr. Böő István:
Gazdasági állataink betegségmegelőzéseDr. Böő István:
A szarvasmarhatartás gyakorlata II.Dr. Szűcs Endre (szerk.):
Vágóállat- és húsminőségNábrádi András, Szűcs István, Balogh Péter:
A sertéshústermelés gazdasági kérdései
Ez is érdekelhetiDecember közepétől beadható a sertés állatjóléti kérelemÚj támogatás érhető el a baromfi- és sertéságazatban Jelentős károkat okozhat az afrikai sertéspestis, ha bekerül az országba
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza