Kategória: Agrárgazdaság, Növénytermesztés | Szerző: B. K., 2025/03/09
A tavalyi aszály, és az aflatoxin újabb nehézségeket okozott a kukoricatermelőknek, de akadnak köztük olyanok, akik a mostoha körülmények között is eredményes évet zárhattak. A Kukorica Kör Egyesület ismét meghirdette versenyét, amely a hozamok helyett a gazdálkodás eredményét helyezi a középpontba. A díjkiosztón elhangzott előadások fókuszában a toxin, illetve az ellene való védekezés volt, és elhangzott, hogy termelőknek az új, és az eddig felhalmozott tudásra egyaránt szükségük van.
A Kukorica Kör Egyesület 2021-ben történt megalakulásával egy olyan szervezet jött létre, amely a magyar gazdák ismereteinek bővítését, a hazai és nemzetközi gabonapiaci hírek folyamatos átadása mellett annak szakmai értelmezését, továbbá szakmai megmérettetések szervezését tűzte ki céljául. Az egyesület alapítótagjai olyan szakemberek, akik naprakész szaktudással, értékes és innovatív információkkal bírnak, melyet az egyesület által elérhetővé tesznek a gazdálkodók számára is.
Az egyesület a hazai döntéshozóknál a gazdálkodók érdekeit képviseli, és az ágazat résztvevőivel karöltve dolgozik a termelők versenyképességének megőrzésén. A Kukorica Kör alapítótagjai egyetértenek abban, hogy folyamatos tanulással, az ezáltal létrejövő fejlődéssel és az elérhető legjobb technológiák használatával a magyar gazdák hosszútávon képesek lesznek versenyképesen termelni. A fenntartható, környezettudatos termelés megvalósításával jobb esélyekkel léphetnek ki a piacra, stabilabban és erősebben tudják tervezni a jövőt.
Az egyesület az információk és a tudás megosztásával segíti a gazdálkodókat abban, hogy az eddig járt utat, a megszokásból gazdálkodást egy újra tudják cserélni, vagyis valóban megtörténjen a sokat emlegetett szemléletváltás. Ezt a tudást alkalmazva javítani lehet a termőtalaj vízmegtartó képességét, illetve megfelelő hibridválasztással, a precíziós gazdálkodásra való átállással, esetleg öntözéssel a megváltozott klimatikus viszonyok közepette is eredményesen gazdálkodni.
A Kukorica Kör ennek jegyében évről-évre termelési versenyt ír ki „Kukoricázz velünk!” címmel, amelynek díjátadóját nemrégiben tartották meg egy konferencia keretében. A jelenlegi szezon ismét az aflatoxinról szól, a tavaly betakarított termés minőségét ez alapvetően határozza meg. Pedig a termény jellemzőit már az adott év előtt két-három évvel lehet befolyásolni, például a talajművelési technológiával is – mondta a díjátadón Daoda Zoltán, az egyesület ügyvezető igazgatója. Fontos tudatosítani, hogy a szántóföldi növénytermesztés hosszú távú gondolkodást igényel. A termelők rengeteg ismerettel rendelkeznek a növényekről, a talajokról és a technológiáról is, de sok új tudásra is szükségük van a sikeres gazdálkodáshoz. Az új ismeretek megszerzése mellett az is lényeges, hogy a már meglévő tudást beépítsék a tevékenységükbe.
A Kukorica Kör versenyei a hagyományostól eltérő megközelítésűek, ahol nem a terméshozam, hanem az eredmény jelenti a legfontosabb szempontot, vagyis a szántóföldi növénytermesztésben a hozamok helyett a jövedelmezőségre kell helyezni a fókuszt. A Kukorica Kör öntözött és öntözetlen kategóriában hirdeti meg a versenyt. A díjátadón elhangzott, hogy az eredménycentrikusság a minőség javítására ösztönöz, ugyanis a vevők egyre inkább a kukorica beltartalmi értékeit helyezik előtérbe, a jobb minőségű áruért kapott magasabb ár pedig növeli az eredményt. Az egyesület szerint ez természetesen nem csak a kukoricára igaz, és bízhatunk abban, hogy a termelési verseny tapasztalatai más szántóföldi növények termelőinek is hasznos muníciót adnak a szemléletváltáshoz.
A díjátadón elhangzott előadások központi témája volt a fuzárium gomba okozta toxinfertőzés. Az előadók között nem csak a probléma jelentőségének megítélésében volt egyetértés, hanem abban is, hogy a megelőzésben kellene gondolkodni, mégpedig a talajműveléstől kezdve a termesztéstechnológia mindegyik fázisában.
A megelőzés azért is kulcskérdés, mert a gombás megbetegedések nem fognak eltűnni – mondta előadásában Kovács Gergő Péter, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) docense. Ezért is lenne nagy segítség a gazdálkodóknak, ha időben jutnának információhoz a veszélyről. A MATE el is kezdett kiépíteni egy modellt, amely jelzi a fuzárium kockázatát – mindezt egyelőre az egyetem saját termőterületein mért adatokból.
A Kukoricázz Velünk! termelési verseny díjazottjai
Öntözött kategória:
Első helyezett: Bakó Norbert (Tolna);
Második helyezett: Dusnoki Csaba (Bács-Kiskun).
Öntözetlen kategória:
Első helyezett: György Dániel (Borsod-Abaúj-Zemplén);
Második helyezett: Szabó István (Szabolcs-Szatmár-Bereg);
Harmadik helyezett: György Gergő Dániel (Borsod-Abaúj-Zemplén).
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza