Kategória: Agrárgazdaság, Növénytermesztés, Növényvédelem | Szerző: B. K., 2025/03/10
Január 22-én vette kezdetét az idei AGROmashEXPO, amely évről évre a mezőgazdasági ágazat legfontosabb eseményei közé tartozik. Az esemény nyitónapján a Kukorica Kör Egyesület „Kockázatok kezelése a kukoricatermesztésben” címmel tartott szakmai fórumot, amelyen agrárszakértők és gazdálkodók osztották meg tapasztalataikat. A beszélgetést Pájtli Péter, az Agroinform.hu munkatársa és az Egyesület Termelési versenyének egyik versenyzője moderálta.
A Kukorica Kör Egyesület előadói az AGROmashEXPON
A Kukorica Kör Egyesület egyik legfontosabb célja a hazai kukoricatermesztők támogatása a legújabb technológiák és megoldások bemutatásával. Ennek a célkitűzésnek a részeként állandó szereplői a mezőgazdasági kiállításoknak, így a januári AGROmashEXPO-n is színvonalas és informatív szakmai beszélgetésben volt részük a látogatóknak. Az egyórás fórum keretében a kukoricatermesztés jövője, a kockázatok és a lehetőségek kerültek terítékre. Kiemelt figyelmet kapott az aflatoxin kérdése, amely az elmúlt évben a gazdálkodók egyik legnagyobb kihívásává vált.
A szakértők szerint az elmúlt év tapasztalatai rávilágítottak a diverzifikáció, a bizonytalanság kezelés és az alkalmazkodás fontosságára. Az energiaárak emelkedése, a termelési költségek növekedése és a klímaváltozás mind olyan tényezők, amelyek új szemléletmódot követelnek meg a gazdáktól.
DAODA ZOLTÁN
az AGRO.bio szakmai igazgatója
Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai igazgatója rámutatott, hogy a fenntartható termelés alapja a talaj állapota. Hozzátette, hogy nem egy évre kell gondolkodni, hanem hosszú távra, a talajszerkezetben javulást 2-3 év távlatában érhetünk el.
RENG ZOLTÁN
a Hungrana Kft. vezérigazgatója
Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója hozzátette, hogy a jövőbeni versenyképesség érdekében szemléletváltásra és tudásátadásra van szükség. Rámutatott, hogy az idei toxinos kukorica miatt a feldolgozóipar importra szorul. Hangsúlyozta továbbá az öntözés fejlesztésének fontosságát, amely évek óta napirenden van, mégis csak a termőföldek kis részét művelik öntözéssel.
Dusnoki Csaba gazdálkodó szerint az öntözés csak akkor lehet hatékony, ha a talaj megfelelő vízmegtartó képességgel rendelkezik. Ezt Daoda Zoltán is megerősítette, kiemelve, hogy a fenntartható mezőgazdaság érdekében elengedhetetlen a talaj állapotának javítása.
Németh István (Magro.hu) szerint általánosságban véve a kukoricatermesztés kockázata a tudatossággal csökkenthető, ami pedig az információn alapszik. „Ebben az edukációs folyamatban kívánja a Magro.hu támogatni a gazdákat a továbbiakban is. „A mi területünkön, a piactéri forgalom alapján úgy látjuk, hogy a legnagyobb kockázata a rosszul időzített értékesítésnek van. Az egész szezon munkáját le lehet rombolni ezzel. A gazdálkodók egy jelentős része már lábon vagy közvetlenül a betakarítás után eladja a kukoricáját, holott a sokéves tapasztalat szerint, a több részletben és különböző időpontokban történő értékesítés nagyobb árbevétellel és így profittal kecsegtet” - összegezte a portál vezetője.
„Helyenként 3-4 éve gondot jelent az aszály, de az utóbbi 3 évből kétszer is súlyosbította a helyzetet a toxin. A kukorica versenyképességének fenntartására az RAGT nemesítői a mesterséges intelligenciával jelentősen fel tudták gyorsítani a nemesítést. Erre a fejlődésre nagy szükség van a klímaváltozás miatt.
A toxin elleni hatékony védekezés összetett. Az RAGT 2016 óta vizsgálja a hibrideinek a don- és az aflatoxint tartalmát. Jelentős különbség van a hibridek között. A ma csúcshibridei közt is tudnak kollégáink kiemelkedően reagáló hibridet javasolni az adott területekre. De természetesen a jó hybrid nem elég. Nagyon fontos első lépésként a talaj. A talajban a szármaradványok lebontásával a gyapottok bagolylepke áttelelését meg tudjuk akadályozni. Később, az érés folyamán a betelepülő nemzedékek elleni védekezés, majd a betakarítás jó időzítése is nagyon fontos” - mondta Sík Imre (R.A.G.T).
„A kukorica növény a virágzás időszakában a legérzékenyebb a klimatikus stresszel szemben. A termékenyülési kockázat csökkentéséhez több, különböző érés idejű hibridekből álló portfólió vetését javasoljuk pl. FAO 350-430-ig. Mindent el kell követni annak érdekében, hogy a kukorica a virágzás időszakába a lehető legerősebb kondícióban érkezzen, ezért kulcsfontosságú a minőségi magágykészítés, a pontos vetés megfelelő talajhőmérséklet mellett és a korai gyomkikapcsolás. A gyomviszonyoktól függően ajánlott korai poszt kezeléssel (pl. Adengo Plus) biztosítani a gyommentességet a későbbi szintén kritikus fenológiában (csődifferenciálódás 5-6 leveles fejlettségben) végzett gyomirtás helyett” – összegezte Zsila József (Bayer).
Szabó István (gazdálkodó): Új fajták, új technológia szükséges, összességében szemléletváltás kell a gazdák részéről. A régi berögződésektől el kell szakadni, és a tudást kell bővíteni, új genetikákat, új technológiákat kell alkalmazni. Azt látom, hogy a gazdák akkor kezdenek gondolkodni, hogyan lehetne jobban csinálni, amikor nehéz évük van, ilyenkor merül fel bennük a kérdés, hogy a szomszéd kukoricája miért zöldebb. Fontosnak tartom, hogy ne csak a profit motiváljon, hanem a fenntarthatóság, és ne csak egy év átlagát nézzük, hanem legalább 5 év átlagát.
Szűkebb körben, az Egyesület standján zajlott a Finanszírozási kockázatok a termesztésben címet viselő szakmai fórum, melyben Fórián Zoltán (ERSTE Agrárközpont) és Zsarnóci Csaba (OTP Agrár) az idei évben várható támogatásokról, hitel lehetőségekről, illetve a kockázatokról tájékoztatta a résztvevőket.
Az elmúlt évben az agrárhitelezési piacra rányomta bélyegét a pályázatokra való készülés. A hatalmas pályázati érdeklődésben ez is visszaköszön. Mivel még bírálati, és további kiírási szakaszban vagyunk, az idei év második felében, illetve jövőre fog komoly lendületet venni az agrárhitelezés. A kamattámogatási és kezességi díjtámogatási konstrukciót mindenképpen üdvözöljük, és örömmel jelentjük, hogy felkészültünk az abban való részvételre, erre vonatkozó nyilatkozatunkat már benyújtottuk.
„A bankok közötti versenyben felértékelődik majd az agrárpiaci szakmai felkészültség. Az árazásban nincsenek nagy mozgásterek. Ha valamikor, hát most – amikor az agrárium gyakorlatilag minden gazdálkodási körülménye egyszerre, egymás hatását erősítve változott meg – érdemes olyan banki partnert választani, aki az agrárstratégiai döntéseinkben is támaszunk. Mi elemzésekkel, előrejelzésekkel, személyes tanácsadással egészítjük ki pénzügyi szolgáltatásainkat.
Az Erste a pénzügyi egészséget támogató megoldásainak széles körét nyújtja annak érdekében, hogy partnerei eredményes gazdálkodását segítse, s így ne okozzon gondot számukra a beruházásokhoz szükséges önerő előteremtése” - fogalmazott Fórián Zoltán.
Zsarnóci Csaba (OTP) szerint az elmúlt 1-2 évben a vállalati hitelpiac leginkább stagnált, ennek a magas kamatok miatti keresletcsökkenés volt elsősorban az oka. Az agrárium hiteleinél is megfigyelhető volt, hogy ahol megfelelő a megfelelő devizabevétel, ott a hiteleket forint helyett az adott devizába forgatták át. A beruházási kedvet a meghirdetett pályázatok és az eddigi csökkenő kamatpálya jelentősen javítják. A KAP Stratégiai Tervbe épített kamatköltség- és kezességi díjtámogatás pedig sok projekt finanszírozását segítheti, erősítve a gazdálkodók cashflowját és a hitelek biztosítéki rendszerét.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza