Kategória: Agrárgazdaság, Állattenyésztés | 2025/03/21
A szarvasmarhák és más emlősök bejelentett madárinfluenza-fertőzésének hulláma közepette az Egyesült Nemzetek Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) új iránymutatásokat adott ki, amelyekben tanácsot ad tagjainak, hogyan hajtsanak végre hatékony felügyeleti programokat a szarvasmarhák influenza fertőzésének korai kimutatására – adta hírül honlapján a szervezet.
A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) H5N1 vírus több mint két évtizeddel ezelőtti megjelenése óta különböző kládokká fejlődött. A 2024-ben észlelt esetek rámutatnak a felügyeleti rendszerek sürgős megerősítésére. A 2.3.4.4b klade, amelyet először 2021-ben észleltek, jelentős mértékben képes megfertőzni a fajok széles körét, beleértve a vadon élő madarakat, a baromfit, és újabban mind a szárazföldi, mind a tengeri emlősöket, beleértve a tigriseket, medvéket, fókákat és kedvtelésből tartott macskákat, kutyákat. A tejelő szarvasmarháknál 2024-ben észlelt esetek, valamint a fertőzött szarvasmarhának kitett mezőgazdasági dolgozók esetei rámutatnak a felügyeleti rendszerek sürgős megerősítésére.
„Tekintettel a 2.3.4.4b osztályba tartozó A(H5N1) influenza világméretű terjedésére, várható, hogy a madarakról a szarvasmarhára (és valószínűleg a szarvasmarháról az emberre) más országokban is átterjednek” – áll a FAO új kiadványában: Recommendations for the monitoring of influenza – Javaslatok az influenza A(H5N1) szarvasmarhák megfigyelésére –, szélesebb körben alkalmazható más tenyésztett emlősöknél.
A FAO új iránymutatása egy korábbi technikai kiadványt követ, amely összefoglalja a kialakuló helyzetet, a tudásbeli hiányosságokat és az ajánlott kockázatkezelési intézkedéseket, és hangsúlyozza a hatékony passzív felügyeleti rendszerek kritikus szerepét, amelyek ösztönzik a gazdálkodókat és az állatorvosokat a gyanús esetek bejelentésére. A fokozott jelentéstételnek a magas kockázatú területekre kell összpontosítania, például azokra, ahol sűrű baromfi- vagy tejelő szarvasmarha-populáció vagy vándorló madártevékenység található, és meg kell fontolni az informális források – például a piaci árváltozások, a közösségi média és a közösségi hálózatok – megkeresését.
Az iránymutatások célja a továbbgyűrűző események korai felismerésének javítása és a bizonyítékokon alapuló járványvédelmi intézkedések támogatása, segítve a tagokat abban, hogy optimalizálják a korlátozott erőforrások felhasználását a meglévő felügyeleti tevékenységek kihasználásával felügyeleti céljaik elérése érdekében. Ezek az ajánlások szélesebb körben alkalmazhatók más tenyésztett állatfajokra is.
Egyes fertőzött állatok súlyos klinikai tünetekkel bírnak és magas mortalitásúak; az érintett szarvasmarháknál megfigyelt jelenségek közé tartozik a csökkent tejtermelés, a megsűrűsödött kolosztrum-szerű tej, a csökkent táplálékfelvétel, letargia, láz és kiszáradás. Egyes állatoknál azonban előfordulhat, hogy a fertőzés egyáltalán nem okoz klinikai tüneteket, ami megnehezítheti a felismerést.
Sokat kell még tisztázni a HPAI H5N1 szarvasmarhák közötti átvitelével kapcsolatban, de úgy tűnik, hogy ezt elsősorban a fertőzött szarvasmarhák mozgása, és potenciálisan a gazdaságok között megosztott személyzet vagy berendezések okozzák. A bizonyítékok azt is sugallják, hogy a fertőzött tejtermelő gazdaságok és a közeli baromfitartó egységek között tovagyűrűző események történtek. Más fajok is érintettek, beleértve a macskákat és az egereket, valamint a baromfiról a sertésre való átterjedést is észlelték. Még ha a sertések nem mutatják is a betegség jeleit, aggodalomra adnak okot, mivel a sertések katalizálhatják a madár- és humáninfluenza-vírusok genetikai átrendeződését, és potenciálisan új, járványveszélyes törzseket hozhatnak létre.
A FAO ajánlásai azt javasolják, hogy a minimális felügyeleti cél minden ország számára a magas patogenitású H5N1 fertőzés madarakról nem madárfajokra, köztük szarvasmarhára történő átterjedésének gyors észlelése legyen. Ha észlelik, az állategészségügyi szakembereknek fel kell készülniük a gyors reagálásra, szigorítják a kockázatcsökkentő intézkedéseket, és bizonyítékokat állítanak elő a döntéshozatal és a politika támogatására.
Az alapvető, de hatékony felügyeleti rendszerek azzal kezdődnek, hogy a gazdálkodókat arra ösztönzik, hogy maguk jelentsék be a gyanús betegségeket, és használják ki a gazdaságok rutinszerű állatorvosi látogatásait. Ezek a rendszerek kibővíthetők az oltási kampányok során végzett opportunista tesztelésekkel, a közösségi és iparági csoportok által a csökkent tejtermelésről szóló jelentésekkel és kockázatalapú mintavételi stratégiákkal.
Ezeknek a stratégiáknak figyelembe kell venniük az olyan tényezőket, mint a földrajz, a vadon élő madarak vonulási mintái, a szezonalitás, az állatpopulációk és a klinikai megfigyelések a tejtermékek értékláncában. Abban az esetben, ha egy tehénnél bebizonyosodik a HPAI H5N1 eset, haladéktalanul értesíteni kell a közegészségügyi hatóságokat, és vizsgálatokat kell indítani annak megállapítására, hogy a mezőgazdasági dolgozók és más közeli emberi kapcsolatok ki voltak-e téve vagy fertőzöttek. A WOAH-listán szereplő betegségek esetében az eseteket a WAHIS segítségével kell jelenteni, és a műszaki szakértőket arra is biztatja a szervezet, hogy adatokat küldjenek be a FAO Globális Állatbetegségek Információs Rendszerébe ( EMPRES-i+ ).
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza