Kategória: Agrárgazdaság, Vidékfejlesztés | 2025/03/05
A Hermann Ottó Konferencia Központban március 4-én rendezték meg a Nemzeti KAP-hálózat tevékenységéről szóló konferenciát. A 2023 és 2027 közötti uniós programozási időszakban a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. látja el a Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység feladatait. A rendezvényen az induló hálózatról, a támogató egység feladatairól, valamint a vidék- és térségfejlesztési forrásokról tájékoztatta az érdeklődőket.
Füredi Kornél, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntő beszédében bemutatta az intézetet. „Munkánk fókuszában – az Agrárminisztérium százszázalékos tulajdonában működő nonprofit szervezetként – a természetvédelem, a vidékfejlesztés, valamint az agrárszakképzés állnak. Társaságunk közel harminc éve meghatározó szereplője a hazai az agrárszakképzésnek. Az agrárirányú képzések értékteremtő munkáját segítjük azzal, hogy tankönyveket adunk ki, vizsgatételeket készítünk. Az iskolai rendszerű képzéseken nagyon fontos a korszerű tudásanyag átadása, így igyekszünk a legújabb tudományos és szakmai ismereteket beépíteni a tankönyveinkbe”, fogalmazott az ügyvezető.
A társaság a koordináló kedvezményezettje a Grassland-HU LIFE integrált projektnek, amely széles szakmai összefogással a pannon gyepek és kapcsolódó élőhelyek hosszútávú megőrzését célozza. Emellett a természetvédelem területén kollégáink többek között a biológiai sokféleség megőrzéséért dolgoznak, az idegenhonos inváziós fajok elleni védelemben vesznek részt, valamint a szaktárcával közösen működtetik a 2009-ben indított Vadonleső Programot.
A 2023-tól kezdődő európai uniós időszakban Magyarországon a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv (KAP) alapján létrejött a nemzeti KAP-hálózat. A hálózat Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egységének feladatait, valamint a hálózat részeként működő Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat állandó titkársági feladatait is a társaság látja el. „Feladatunk a KAP-ban rejlő támogatási lehetőségek népszerűsítése a LEADER és a vidéki infrastruktúra- és szolgáltatásfejlesztés területén, valamint az együttműködő vidéki közösségek, az induló vállalkozások, a generációs megújulás segítő beavatkozások szakmai támogatása”, mondta az ügyvezető.
A társaság által működtetett Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység (VTE) célja az agráriumban, a vidékfejlesztésben és a tudásátadásban érintett kormányzati, önkormányzati és társadalmi szervezetek, szakmai testületek, gazdálkodó tevékenységet végző szervezetek információs és együttműködési hálózatba szervezése és tevékenységük összehangolása a vidék társadalmi-gazdasági fejlődése, a felzárkóztatás, valamint a támogatási források hatékony felhasználása érdekében.
Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára A Nemzeti KAP-hálózat felépítéséről, feladatairól tartott előadást. A 2023 és 2027 közötti időszakra szóló Közös Agrárpolitika (KAP) nagyobb rugalmasságot biztosít az uniós országok számára abban, hogy az intézkedéseket a helyi viszonyokhoz igazítsák. Ennek megvalósításában, a kommunikáció, a tudásátadás, a jó gyakorlatok bemutatásában és népszerűsítésében vállal szerepet az Európai KAP-hálózat részeként működő Nemzeti KAP-hálózat, melynek elsődleges feladata a mezőgazdasággal és a vidékpolitikával kapcsolatos információáramlás erősítése.
A Nemzeti KAP-hálózat fő célkitűzése, hogy az összes érdekelt felet bevonja a KAP Stratégiai Terv végrehajtásába, valamint segítése a teljesítményalapú megvalósítási modellre való átállásban. A Nemzeti KAP-hálózat olyan fórum, melyen keresztül az érintettek megoszthatják egymással ismereteiket a KAP Stratégiai Tervről, emellett értékelhetik és nyomon követhetik a Terv megvalósulását. Módot és lehetőséget nyújt a nemzeti KAP-hálózatokkal való kapcsolattartásra és a hazai agrár-tudástőke nemzetközi népszerűsítésére.
A Nemzeti KAP-hálózat céljai között szerepel a mezőgazdasági innovációk átvételének támogatása, illetve az AKIS (agrár tudás és innovációs rendszerek) megközelítés érvényesítése a KAP Stratégiai Terv sikeresebb végrehajtásának érdekében. A hálózat szereplői tájékoztatják a nyilvánosságot és a potenciális kedvezményezetteket a KAP Stratégiai Tervben rejlő finanszírozási lehetőségekről, eredményeiről, jó gyakorlatokról.
A Nemzeti KAP-hálózat a szaktárca mellett három összetett és kiemelt területen biztosít támogató egységet, melyek a tudás- és innovációs fejlesztések és a digitális kompetenciafejlesztés, a vidék- és térségfejlesztés, valamint a klíma- és a környezeti követelményeknek való megfelelés elősegítésének területeit fedik le.
Intézményei háttere:
Juhász Anikó végül Nemzeti KAP-hálózat létrehozásával és működésével kapcsolatos uniós és hazai szabályozásokat ismertette.
A Közös Agrárpolitika vidékfejlesztési pillérét érintő aktualitásokról Zsán-Klucsó Klaudia, osztályvezető, az Agrárminisztérium EMVA Vidékfejlesztési Osztály, Fejlesztéspolitikai Főosztályáról adott tájékoztatást. Molnár Tamás, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. általános ügyvezető helyettese a Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység felépítését, feladatait mutatta be. Fieszl Csaba, támogató egység vezető, Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység (Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.) a Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység terveit mutatta be a jelenlegi programozási időszakban.
Ajánlott kiadványokVéha Antal–Csanádi József–Gyimes Ernő:
Házi élelmiszer-feldolgozásDr. Sabján Julianna – Dr. Sutus Imre:
A mezőgazdasági vállalkozások gazdálkodásának elemzéseR. D. Kay - W. M. Edwards - P. A. Duffy:
Korszerű farmmenedzsmentSzékelyhidi Tamás:
Alternatív vidéki vállalkozások szervezése
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza