Kategória: Agrártámogatások | Szerző: Barabás Tamás, ügyvezető, tulajdonos, 2015/04/28
A 2014–2020-as EU költségvetési időszak új pályázati és forráslehetőségeiről
2015 tavaszától az Agrárium szaklap – tekintettel az új 2014–2020-as időszak számos támogatási lehetőségére – új szakértői hátteret kért fel, hogy közérthető és áttekinthető információs csokrot adjon olvasóinknak a pályázati és finanszírozási lehetőségekről.
Választásunk hazánk egyik meghatározó projektfinanszírozási tanácsadó cégére, a ProjectMine Gazdasági Tanácsadó Kft.-re esett (www.projectmine.hu). A cég ügyvezető–tulajdonosai immáron 12 éve vannak pályázati és projektfinanszírozási szakterületen, sok száz sikeresen megvalósított és fenntartott projekttapasztalattal a háttérben. Lapunk olvasói így Barabás Tamás és Semperger Kinga ügyvezetők szakmai cikkeit olvashatják a továbbiakban, számos aktuális és színes információ segítségével, hogy mind közelebb kerülhessünk egy-egy sikeres hazai, az EU által társfinanszírozott vagy akár nemzetközi projektben való részvételhez.
Első szakmai cikkünkben áttekintést kívánunk adni az elkövetkező uniós költségvetési ciklus projekt alapú pályázati támogatásai kapcsán. Választ adva pár fontos kérdésre, úgymint: Milyen lehetőségekre számíthatunk? Milyen programok jönnek? Hogyan pályázhatunk majd?
Mindezt megelőzve pár szót írunk arról, hogy még ez év nyarán több támogatási lehetőség kerül „újranyitásra” a korábbi 2007–2013-as ciklus keretei között még felhasználható keretek terhére. Szükséges ez azért, hogy hazánk a vidékfejlesztési program esetében is elérje a 100%-os támogatási felhasználási arányt. Érdemes tehát erre is figyelnünk. Az új pályázatok keretén belül a vidéki térségek közösségi alapszolgáltatásait ellátó önkormányzatok, nonprofit szervezetek, egyházak, polgárőr szervezetek pályázhatnak gépjárművásárlásra, illetve kertészeti gépek beszerzését is támogatják.
Az új Vidékfejlesztési Operatív Programot vélhetőleg május végén fogadhatja el majd az Európai Bizottság. Ennek a programcsomagnak a keretében hazánk 1250 Mrd Ft agrár- és vidékfejlesztési támogatási kerethez juthat hozzá.
Az új Vidékfejlesztési Operatív Program számos innovatív és egyedi területre is kínál majd megoldást, melyek a versenyképesség növekedését, új piacokat és a hazai export növekedését is elősegítik majd. A programcsomag első támogatásai várhatóan már megjelennek ezen a nyáron. Elsőként az állattenyésztés, kertészet és élelmiszer-ipari ágazat lesz, amely már ezen a nyáron örülhet az új uniós programoknak.
Külön kiemelnénk az élelmiszer-ipari ágazatot, amely összesen 300 Mrd Ft támogatási keretet kaphat majd. Ebből 200 Mrd Ft a Vidékfejlesztési Operatív Programban lesz megtalálható, 100 Mrd Ft pedig a Gazdasági és Innovációs Operatív Programban lesz biztosított a konvergencia régiókban. Hazánk számára az export potenciál miatt is fontos a borászati ágazat, mely 20 Mrd Ft támogatási kerettel fog rendelkezni. A programcsomag mindenképpen segíteni kívánja a kis- és közepes gazdaságok fejlesztési tendenciáit is, melyek a korábbiaknál bővebb keretet fognak tehát kapni.
A jelen pillanatban még egyeztetés alatt álló Vidékfejlesztési Operatív program 6 prioritási tengelyre épül, melyek témák szerint a következő területeket ölelik fel:
Az agrárminisztérium legnagyobb részt exportösztönzésre és teljesítményfejlesztésre kívánja felhasználni a keretet, azaz versenyképességünket erősíteni a technikai fejlesztések, innovatív megoldások támogatásával. Mindez némileg szembe megy a korábbi felfogással, melyet erősített az a hazai folyamat, hogy a területalapú támogatások jelentős részét megélhetésre fordították eddig a gazdák. A következő támogatási ciklus feladata tehát megoldani ezen adottságokat, az ágazatot jellemző tőkehiányt és az alacsony hitelezés, valamint a támogatások nem hatékony felhasználását.
A pályázatok eljárásrendjét és szabályozását tekintve elsőként azt szeretnénk kiemelni, hogy az új folyamatok mindenképpen az adminisztrációs terhek csökkentésével fognak járni. A támogatás igénylése kapcsán hangsúlyosabb és kiemeltebb lesz a szerepe a nagyobb volumenű beruházási jellegű pályázatoknak, ahová komplexebb előkészítés szükséges, így lehet, hogy a pályázók száma potenciálisan csökkenhet, ugyanakkor az egyes támogatások nagyságrendje várhatóan emelkedik majd. Minden területen és fórumon kihangsúlyozott könnyítés viszont az, hogy a kormány nem kér majd biztosítékot azon vállalkozásoktól, melyeknek nincs köztartozása és rendelkeznek legalább egy lezárt üzleti évvel.
Végezetül pedig néhány fontosabb hír közül szemelgetnénk:
Ezúton is kívánunk eredményes és hatékony felkészülést a pályázati lehetőségek kapcsán, melyhez igyekszünk minden rendelkezésre álló információt megadni, igény esetén pedig tanácsadással és szakmai konzultációval is állunk rendelkezésre.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza