Kategória: Agrártámogatások | Szerző: V.B.
Címkék: SAPS, támogatás, agrártámogatás, földalapú támogatás, Közös Agrárpolitika, uniós forrás
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) örvendetesnek tartja, hogy az idei évvel induló hétéves pénzügyi ciklusban az előző uniós pénzügyi időszaknál is több a mezőgazdasági ágazatokra fordítható pénz. Igaz, a jelenlegi év átmeneti évnek számít, az új szabályozás valójában csak jövő januártól veszi kezdetét.
A kormány és a gazdák eddigi közös munkája eredményeként az állattenyésztés kibocsátása az utóbbi években folyamatosan nő, és várhatóan az eddigi intézkedéseknek köszönhetően idén a tavalyinál is jobb évet zár az ágazat. Ez a növénytermesztésre és az élelmiszer-feldolgozásra egyaránt kedvező hatással lehet – tájékoztatták lapunkat a Vidékfejlesztési Minisztériumban.
Mint megtudtuk az agrár- és vidékfejlesztési támogatások 2014. évi kifizetései 725,8 milliárd forintot tesznek ki. Ebből az uniós forrás részesedése közel 81% (586 milliárd forint), a nemzeti támogatásé 19% (139,8 milliárd forint). Ez mintegy 25 milliárd forinttal haladja meg a tavalyi támogatási főösszeget, és természetesen ez a valaha biztosított legmagasabb éves támogatási forrást jelenti.
A Közös Agrárpolitika (KAP) keretében működő közvetlen támogatások új rendszerével kapcsolatosan több stratégiai döntés meghozatala is szükséges, mivel – az idei átmeneti évet követően – 2015-től bevezetésre kerülő új KAP-modell kötelező és önkéntesen alkalmazandó elemeket egyaránt tartalmaz. A kormány a legfontosabb kérdéseket megtárgyalta és kialakította álláspontját. Eszerint Magyarország 2021-ig tovább alkalmazza az egyszerűsített területalapú támogatások (SAPS) rendszerét. A döntés hátterében az áll, hogy maradjon a gazdálkodók által már alapjaiban ismert, jól bejáratott és működőképes rendszer.
A területalapú és egyéb közvetlen támogatások tisztán uniós forrásból származnak. A vidékfejlesztési támogatások, ahol a különféle beruházási jogcímek mellett az agrár-környezetgazdálkodási, erdészeti vagy a kisvállalkozásoknak a tevékenységi kör szélesítéséhez nyújtott támogatások emelhetők ki, uniós és hazai társfinanszírozásban valósulnak meg. A tisztán nemzeti támogatásokra példa az említett állatjóléti jogcímek, a különböző támogatott hitelek vagy a tanyaprogram. A támogatási konstrukciók száma összességében száz körül van.
Területalapú támogatásra Magyarország 2014-ben 1,1 milliárd eurót fordíthat, ez azt jelenti, hogy a 2014-re meghirdethető SAPS támogatás mintegy 227 eurót tesz ki hektáronként.
2014-ben a szerkezetátalakítási támogatások összege az előző évihez képest gyakorlatilag változatlan marad. A kérődző szerkezetátalakítási program keretében belül 43, a dohány szerkezetátalakítási program keretében 23, zöldség-gyümölcs szerkezetátalakítási program keretén belül pedig 8,6 millió euró áll majd a termelők rendelkezésére. Ezen túlmenően fennmarad még a biztosítási díjtámogatás is, 7,7 millió eurós uniós forrással.
2015-től az érzékeny ágazatok támogatására termeléshez kötötten lesz lehetőség, vagyis a támogatás minden esetben az éves egyéni termeléstől függ majd. Az új rendszer ki fogja váltani a szerkezetátalakítási jogcímeket, célja a termelés és a foglalkoztatás fenntartása ezekben az ágazatokban.
A tárca határozott célja, hogy az állattenyésztésen belül azokat az ágazatokat is támogassa, amelyek uniós forrásokból nem vagy csak kis mértékben részesednek. Ilyen például a sertés- és a baromfiágazat, amelyeket a Közös Agrárpolitika az ún. laza piacszabályozású ágazatok között tart számon. Az ágazatban nincs lehetőség erőteljes piaci beavatkozásokra, így kiemelt szerepe van a nemzeti hatáskörben nyújtható támogatásoknak, amelyek közül az állatjóléti támogatások a legjelentősebbek. Tekintettel arra, hogy az EU Bizottság 2013. december végéig engedélyezte a támogatási jogcím alkalmazását, szükségessé vált, hogy a VM lépéseket tegyen annak meghosszabbítására. Számos szakmai egyeztetés és a Bizottság által kért kiegészítő információ megküldése után 2013 decemberében megérkezett a Bizottság jóváhagyó határozata, amely 2018 december végéig engedélyezte Magyarország számára a sertés és baromfi állatjóléti támogatások fenntartását.
Az állattartók érdekeit szem előtt tartva a tárca a 2014. évi sertés állatjóléti támogatások keretösszegét 8,5 milliárd forintra, a baromfi állatjóléti támogatások keretösszegét 8 milliárd forintra emelte. Emellett rendelkezett e támogatások tárgyévi kifizetéséről is.
2013-ban új programként jelent meg a sertéságazat helyzetét javító intézkedések támogatása. A többéves program célja a sertésállomány növelése, új munkahelyek létesítése és az egészséges, hazai élelmiszerek termelésének elősegítése. A programra 2014-ben 1,6 milliárd forintot biztosít a tárca. A program elemeinek hatását várhatóan az idén lehet először érdemben értékelni.
Az egyes állatbetegségek megelőzésére 7,5 milliárd forintot biztosít a tárca, az állattartó telepeken keletkező állati hulla ellenőrzött, biztonságos elszállítására és ártalmatlanítására pedig 3 milliárd forintot, elősegítve ezzel az állat-egészségügyi biztonság növelését.
A kertészeti ágazat további fejlesztésének irányait a véglegesítés alatt álló zöldség-gyümölcs stratégia jelöli ki. A társadalmi egyeztetés során érkezett nagyszámú vélemény feldolgozása jelenleg is folyik. A célok minden tekintetben ambiciózusak, a szakmai- és szakmaközi együttműködés további fejlesztésétől a foglalkoztatás növelésén, a termelési érték jelentős emelésén át a nagyobb gazdasági és piaci részesedéssel bezárólag. Az idén az átmeneti év szabályozásainak köszönhetően ugyan a tavalyi évhez hasonló támogatási keretek között tevékenykedhet az ágazat, a következő években viszont a célok eléréséhez szükséges növekvő erőforrás biztosítása kiemelkedő fontosságú lesz.
A Bizottság és a tagállamok közötti szakmai tárgyalások eredményeként 2014. január 1-jével hatályba lépett az új mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) rendelet, amely 7500 euró/3 évről 15 000 euróra emelte az egy vállalkozás számára odaítélhető támogatás mértékét. Az új de minimis szabályok kedvező feltételének mielőbbi alkalmazása érdekében tárcánk megkezdte a szükséges jogalkotási munkálatokat, amelynek eredményeképpen a termelők várhatóan még 2014 első felében jogosulttá válnak a megemelt egyéni keretöszszegű összegű támogatások igénylésére. Az általános csekély összegű támogatás keretösszege nem módosult, maradt 200 000 euró/3 év. A halászati csekély összegű (de minimis) rendeletről a tárgyalások még tartanak.
A tárca fontosnak tartja, hogy az átmeneti időszakban is rendelkezésre álljanak az agrárgazdaság finanszírozását segítő alábbi kedvezményes programok:
Növekedési Hitelprogram
A Hitelprogram I. pillére keretében a KKV törvény szerinti mikro-, kis és középvállalkozások kölcsönt igényelhetnek legfeljebb 2,5 százalékos hiteldíj mellett beruházásra, forgóeszköz-finanszírozásra és EU-s támogatás előfinanszírozásához a Hitelprogramhoz csatlakozott hitelintézeteknél. A 2013. december 23-án kihirdetett, az egyes agrár tárgyú törvények módosításáról szóló 2013. évi CCXLVI. törvény kiegészítette a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvényben (KKV tv.) alkalmazott vállalkozás fogalmát, melynek köszönhetően az NHP második ütemének forrásaiból immár a mezőgazdasági őstermelők és családi gazdálkodók is részesülhetnek.
Új Magyarország Agrárfejlesztési Hitelprogram
A Hitelprogram keretében az MFB Zrt. és a programhoz csatlakozott hitelintézetek akár 15 éves futamidejű beruházási hitelt nyújtanak a mezőgazdasági tevékenységet folytató mikro-, kis- és középvállalkozásoknak, fiatal mezőgazdasági termelőknek, őstermelőknek a mezőgazdaság versenyképességét, a piacok megőrzését, az innovációt, a jó minőségű termékek előállítását, az energia- és költségtakarékos módszerek alkalmazását, a környezetvédelmet elősegítő beruházásokhoz, továbbá fejlesztési és beruházási tárgyú pályázatokhoz kapcsolódóan. A Hitelprogram 2012. évi módosítását követően már lehetőség van arra, hogy az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból induló támogatásban nem részesülő induló fiatal gazdák kedvezményes, szabad felhasználású hitelt igényeljenek a mezőgazdasági csoportmentességi rendelet alapján legfeljebb 50 millió forint összegben, legfeljebb 40 000 euró támogatástartalommal, amelyet termőföld-, valamint tenyészállat-vásárláshoz is felhasználhatnak. Továbbá a szabad mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) kerettel rendelkező mezőgazdasági termelők is igényelhetnek kedvezményes termőföld-vásárlási hitelt de minimis keretük terhére, ugyancsak maximum 50 millió forint összegben. Mindkét új hitelcél esetében az Agrár- Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kezességvállalása segíti elő a hitel felvételét.
2014. január 1-jével hatályba lépett az új mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) rendelet
Kedvezményes hitel és lízingdíj-támogatás
A tárca rendelete alapján mezőgazdasági üzemek korszerűsítéséhez és fejlesztéséhez felvett hitelhez, pénzügyi lízinghez kamat- és lízingdíj-támogatást lehet igénybe venni. A támogatás mértéke a hitelkamat számításánál figyelembe vett 3 havi Bubor 50 százaléka, illetve a lízingdíj- kamat 50 százaléka, amennyiben az egyéb feltételek teljesülése esetén a hitelkamat és a lízingdíj-kamat nem haladja meg a 3 havi BUBOR+2százalék/év mértéket.
MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram
A Hitelprogram a mezőgazdaság, különösen az állattenyésztés forgóeszköz finanszírozási helyzetének javítását szolgálja. A kedvező, akár 6 éves futamidejű hitel – a forgóeszköz-finanszírozás mellett a beruházásnak minősülő – tenyészállat-vásárlásra és meglévő mezőgazdasági célú forgóeszköz hitel kiváltására is felhasználható. A VM a hitelprogram keretében felvett hitelek kamatfizetéséhez 50 százalékos mértékű, maximum évi 4 százalékpont kamattámogatást biztosít, így az ügyfél által fizetendő kamat mintegy 3,5 százalék/év szinten alakul.
MFB Agrár Forgóeszköz Vis Maior Hitelprogram
A 2010 vége óta futó Hitelprogram keretében az elháríthatatlan külső oknak (vis maior) minősülő események miatt kárt szenvedett mezőgazdasági termelő vállalkozások igényelhetnek kedvező feltételű forgóeszköz hitelt a károsodás mértékével arányosan.
A fejlesztési lehetőséget illetően továbbra is az állattenyésztési és a kertészeti ágazat fejlesztése kap prioritást. a foglalkoztatás és jövedelem-előállítás szempontjából két igen fontos területről van szó, amelyeket stratégiai és támogatáspolitikai szempontból kiemelt helyen kezel a szaktárca.
Új Magyarország TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram
A Hitelprogram az agrárgazdaságban kiemelt gazdaságpolitikai célt, az integráció támogatását szolgálja. A program keretében eredetileg a zöldség- és gyümölcs termékpályán működő integrációs szervezetek (TÉSZ-ek) kedvező feltételű, akár 7 éves futamidejű, azon belül 4 éves türelmi idejű hitelt igényelhettek. 2013-ban sor került a jogosulti kör kiterjesztése, így az egyéb mezőgazdasági és erdészeti termékpályán működő minősített elismeréssel rendelkező termelői csoportok is igénybe vehetik a Hitelprogram nyújtotta kedvező finanszírozási lehetőséget.
MFB Élelmiszer-ipari Forgóeszköz Hitelprogram
A 2013 decemberében 6 milliárd forint keretösszeggel bevezetett Hitelprogram az élelmiszer-ipari vállalkozások számára kínál kedvező kondíciókkal, akár 6 éves futamidővel forgóeszköz-finanszírozási lehetőséget. A hitel kamatához a VM 50 százalékos kamattámogatást nyújt, melynek figyelembevételével az ügyfél által fizetendő kamat jelenleg 3,5 százalék/év szinten alakul.
Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel
A 2011 szeptembere óta elérhető program a KKV feltételeknek megfelelő mezőgazdasági vállalkozások, halgazdálkodással, mezőgazdasági feldolgozással és forgalmazással, erdőgazdálkodással, vadgazdálkodással foglalkozó vállalkozások és természetes személyek (többek között a családi gazdálkodók, őstermelők, kistermelők) számára kínál szabad felhasználású, maximum 25 millió forint összegű, legfeljebb 3 éves futamidejű hitellehetőséget, az Agrár- Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány készfizető kezességvállalása mellett. A hitel kamatához a VM évi 4 százalékpont kamattámogatást és 50 százalékos kezesi díjtámogatást nyújt a vállalkozások csekély összegű de minimis kerete terhére.
Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kezességvállalása
Az Agrár- Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány az alapvetően kedvezményes díjon nyújtott kezességvállalásával jelentős szerepet tölt be a vidéki és mezőgazdasági KKV-k finanszírozáshoz juttatásában is. A hitelek mögötti kedvezményes kezességvállalásával 137 milliárd forint összegű hitel felvételét segítette elő a 2013. év végi adatok alapján. A KKV-szektor hitelezésének elősegítése, a kedvezményes kezességvállalási díj szélesebb körű alkalmazhatósága érdekében 2013 második félévétől a VM kezességvállalási díjtámogatást nyújt a vállalkozásoknak. A támogatás eddig több mint 26 milliárd forint összegű hitel felvételét segítette elő.
Ajánlott kiadványokFelföldi János:
Termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ) a zöldség-gyümölcs ágazatbanKapronczai István:
Információs rendszerek a közös agrárpolitika szolgálatábanDr. Sutus Imre:
Mezőgazdasági számvitel és gazdasági elemzésDr. Kozári József:
Mezőgazdasági szaktanácsadás
Ez is érdekelheti1,8 milliárd forintos támogatási csomag borászatok számára
Átmeneti támogatás érhető el a Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Program részeként
Megjelentek az agrár- és élelmiszeripari vállalkozások által igénybe vehető átmeneti támogatásokról szóló miniszteri rendeletek
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza