Kategória: Kamara | Szerző: Agrárium-info, 2014/02/10
Címkék: kamar, agrárkamara, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, kamarai kártya, kamarai tagság, tagdíj
A kamarai tagság akkor ér valamit, ha kézzelfogható előnyökkel is jár – nagyjából így összegezhető a tagok álláspontja az ágazati szakmai szervezettel kapcsolatban. Erre rímel a Nemzeti Agrárgazdasági kamara célkitűzése is: a szervezet határozott célja, hogy a befizetett tagdíjnál nagyobb értékben részesüljenek tevékenységüket támogató engedményekből a tagjai.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) korábban már megállapodott a MOL-lal az olcsóbb tankolásról, illetve propánbután gáz- és kenőanyag-vásárlásról. Ennek révén literenként akár 10 forint üzemanyag-vásárlási kedvezményt is kaphatnak a kamarai tagok. Azt is szeretnék elérni, hogy a gázolaj jövedéki adóját ne kelljen visszaigényelnie a kártya birtokosának, hanem ezt már a benzinkúton ne kelljen fizetnie.
Az új lehetőségről tartott sajtótájékoztatón Pethő Zsolt, a MOL feldolgozás és kereskedelmi ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy hosszú távú együttműködésre törekszenek a magyar gazdaság szereplőivel. Elmondta: a MOL 364 magyarországi töltőállomására vonatkozik a kedvezmény azon agrárkamarai tagok részére, akik igényelik a kártyát. Éber Anna, a MOL kereskedelmi vezetője beszámolt arról is, hogy a kamarai tagoknak azért van szükség a MOL által kibocsátott kártyára, mert a kedvezmény jövedéki termékekre vonatkozik. A kedvezményeket 2014. január 1-jétől már igénybe vehetik a kamarai tagok.
Mindennek alapja a kamarai kártya. A kedvezményeket nyújtó hálózathoz eddig csatlakozottak között megtalálhatóak a nagyvállalatok és a kkv szektor képviselői egyaránt. A pénzügyi szektor után korábban a műtrágyagyártás, autókereskedés, műholdas helymeghatározó és nyomkövető rendszerek forgalmazója, elektromos-, akkumulátoros és benzinmotoros gépek forgalmazója, adótanácsadó cég is csatlakozott a NAK kamarai kártya programjához. A kártyák gyártása folyamatos, ezeket rögzített ütemezésben és személyesen adják át a NAK megyei igazgatói és tanácsadói.
Győrffy Balázs korábban egy általuk támogatott kormányzati elképzelésről is beszámolt. Ennek lényege, hogy a százmillió forint alatti uniós pályázatokat a kamara tanácsadói készítik el ingyen a tagoknak, és végig is viszik az elszámolásig. A NAK elnöke szerint ezzel jelentősen javul az esélyegyenlőség a pályázatokhoz való hozzáférésben és a források felhasználásában. Az Agrárium lapzártánk előtti információi szerint az elképzelés a 2014–2020-ig tartó európai uniós költségvetési időszakban érhet gyakorlattá.
A 2013 nyarán a Kormány és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) között létrejött együttműködési megállapodás értelmében 2014. január 1-jétől a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által felügyelt kormányhivataloktól a kamarához került át a falugazdász hálózat. Ez 467 falugazdász kolléga áthelyezését jelenti.
A hálózat működését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei igazgatóságai fogják irányítani. Ide fog kerülni a kamarában már dolgozó 202 főnyi szaktanácsadói csoport. Dr. Zöldréti Attila, a NAK főigazgatója látja el a most kialakításra kerülő hálózat országos szintű koordinációját. Az összevonás nemcsak költségmegtakarítást eredményez, hanem növeli a hálózat hatékonyságát is.
A hivatali helyiségeket többnyire eddig is a települési önkormányzatok közreműködésével a kormányhivatalok biztosították a falugazdászok számára. A kormányhivatalok ezeket a helyiségeket átadják a falugazdász hálózat részére. Ezért a falugazdászok továbbra is a megszokott hivatali helyiségeikben kereshetők fel. A kamara további 180–200 irodát alakít ki, így jelentősen növekedni fog az egyes körzetek lefedettsége.
A falugazdász kollégák továbbra is a megszokott technikai eszközeikkel fognak dolgozni, mert ezeket is viszik magukkal. A zökkenőmentes átállás érdekében a technikai feltételrendszer fokozatos átszervezése 2014. február 28-ig fog megtörténni. Ekkorra alakul ki véglegesen az egységes gazdatámogató rendszer, ami az eddig a NAK keretei között dolgozó 202 főnyi kamarai tanácsadó testület tagjaival együtt 669 főnyi szakember csoportból fog állni.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara célja az, hogy országosan egységes és magas színvonalú szolgáltatást nyújtson. Ennek érdekében már elindult a falugazdász és a tanácsadó kollégák továbbképzése. A feladatkör bővülni fog, lesznek hatósági jellegű feladatok, de ezek nem lesznek ellenőrzés jellegűek, mert azok továbbra is megmaradnak a megyei földművelésügyi igazgatóságoknál.
Az új hálózat hatósági feladatai a káreseményekkel kapcsolatos helyszíni szemlék elvégzése, a gázolaj jövedéki adó visszaigénylésével kapcsolatos teendők koordinálása, a termésbecsléssel, állapotminősítéssel összefüggő adatgyűjtések és adatszolgáltatások, valamint az őstermelői igazolványok kiadásával és érvényesítésével kapcsolatos feladatok ellátása.
Az őstermelői igazolványok kiállítása és érvényesítése 2014. január 1. után ingyenes. Ennek a feltétele azonban az esedékes kamarai tagdíj befizetése, kivéve azokat a termelőket, akiknek a kamarai törvény alapján nem kell kamarai tagnak lenni, így például a csak szőlőtermelő hegyközségi tagokat. Azok az őstermelők, akik nem több évre érvényesítették az őstermelői igazolványaikat, 2014. március 20-ig tehetik ezt meg.
Ez is érdekelhetiKamara: a jövő feladataiFalugazdászok a kamaránál
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza