2026. 06. 05., péntek
Fatime
Agrometeorológia
növényvédelem
Részletes agrometeorológia
xxx Menü xxx

Öt nap alatt megismerheti az országot

Kategória: Agrárgazdaság | Szerző: Pocsaji, 2015/07/04

Az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kiállítás és Vásár Magyarország legnagyobb, legrégebbi, nagy tradíciókkal bíró agrárgazdasági rendezvénye, amely több mint 100 éves múltra tekint vissza.

Az OMÉK 2015-ben 77. alkalommal kerül megrendezésre Budapesten, a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban, 2015. szeptember 23–27. között.

A reprezentatív mezőgazdasági seregszemlén változatos, színes programokkal mutatkozik be Magyarország kilenc turisztikai régiója és a határon túli területek is.

A rendkívül népszerű rendezvény öt napon át lehetőséget kínál a termelőknek, gyártóknak, hogy bemutathassák termékeiket, újdonságaikat és szolgáltatásaikat. A nagyszabású kiállítás nemcsak a szakembereknek, hanem a nagyközönségnek is szól, ugyanis e rendezvénysorozat fő célja, hogy bemutassa a vidék értékeit a fővárosiaknak. A szervezők azt is tudatosítani szeretnék a fogyasztókban, hogy az itt bemutatott hazai alapanyagok és feldolgozott termékek ellenőrzött forrásból és ellenőrzött folyamatokon keresztül jutnak el a termelőktől egészen a fogyasztók asztaláig.

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter sajtótájékoztatón elmondta, hogy az idei OMÉK a helyi termékek seregszemléje lesz.

Az idei kiállításra – amely agrárdiplomáciai szempontból is jelentős lesz – ezúttal minden korábbinál több kiállítót várnak. A helyi termelők száma várhatóan eléri a hatszázat, éppen ezért a kiállítás rendezői csaknem 100 ezer látogatóra számítanak.

A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a szervezők nagy hangsúlyt helyeznek a mikro, kis- és közepes élelmiszer- ipari vállalkozások bemutatására.

Újdonság, hogy változott a kiállítás koncepciója abból a szempontból, hogy a két évvel ezelőtti gyakorlathoz képest az idei OMÉK-on a kiállítók az egész vásár területén – a kereskedelmi szabályok megtartásával – értékesíthetik termékeiket.

A Nemzetgazdasági Minisztérium is fontosnak tartja, hogy ez a kiállítás a magyar tájat, annak termékeivel együtt népszerűsítse. A kiállításon kicsiben végigjárhatják az Országos Kéktúrát. Az Magyar Turizmus Zrt.-nél tájékozódhatnak a szervezett bor- és pálinkatúra útvonalakról is. Ebben az újszerű országpromócióban a jó minőségű turisztikai attrakció, valamint gasztronómia és a bor egymást kiegészítve jelenik majd meg.

Az öt alatt különféle szakmai programokra és konferenciákra is számíthat az érdeklődő vásárlátogató, emellett üzletember-találkozókra és az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának bemutatására is sor kerül.

Az oktatástól a vidékfejlesztésen és a turizmuson át a termékpromócióig sok mindenről szó esik majd a kiállításon. A hazai szakembereken kívül külföldi előadókra is számíthatnak a résztvevők.

A kiállításhoz, amelynek tematikája felöleli az ágazat teljes palettáját, számos kísérő esemény és program kapcsolódik, megszólítva a szakmai és a nagyközönséget egyaránt.

A szervezők a gyermekek, fiatalok szórakoztatására, az ismeretterjesztésre is nagy hangsúlyt fektetnek. Játékos formában tanulhatnak és ismerhetik meg a vidéki élet mindennapjait. A különböző munkafolyamatokat, például csokoládékészítés, valamint a gépeket, eszközöket is ki lehet majd próbálni. De az egyes tájegységek, országrészek hagyományaival, speciális ételeivel, italaival is megismerkedhetnek a látogatók.

Az ország kilenc régiójának értékeit az A és G pavilonokban fedezhetik fel a látogatók. A D pavilonban a technológiák, szolgáltatások és eszközök mellett a kertészet csodái egy óriási zöld szigeten láthatók.

A B és C pavilonokban, valamint a szabadtéren rengeteg programmal, állatbemutatóval, kóstolóval és fellépőkkel várják a szervezők a nagyközönséget. A városi lakosok egészen közelről ismerhetik meg a mezőgazdasági erő és munkagépeket.

A szakmai programokon kívül a bőséges étel és italválasztékot is megkóstolhatják a látogatók. A szórakozni vágyók pedig az F pavilonban válogathatnak a zenés programok közül.

Önök fontos szereplői a hazai agráriumnak, ezért fontos, hogy Önök is részesei legyenek ennek a rendezvénynek! Várja Önöket az Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatósága a 77. OMÉK-on, az agrárszakma ünnepén.

Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktorai
Dr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatósága
Bai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Harasztiné Lajtár Klára:
A borkezelés, palackozás, csomagolás és szállítás berendezései - Borászati technológiák II.

Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai

Hírlevél feliratkozás

Legfrisebb cikkekből ajánljuk

Borászat: botladozó marketing
A lassan hanyatló szőlőtermesztést és borászatot az idei tavaszon az időjárás is tovább ingatta. Az Alföld több térségében a késő tavaszi fagy károsított, egyes helyeken a szokásos termés felére számíthatnak a gazdák. Másutt meg tele vannak a pincék, egy várhatóan átlagos termést sem tudnak elhelyezni, még időben a lepárlást fontolgatják. Évek óta tapasztalható folyamat, hogy a kisebb termelők kivágják a tőkéket, a közepes méretű borászatok a túlélésért küzdenek.
Precíziós vadkárelhárítás ökológiai felelősséggel: Innováció és kombinált védelem a Doxmand-tól
A hazai agráriumban és erdőgazdálkodásban tapasztalható, évről évre súlyos károkat okozó vadkár mögött egy komplex ökológiai probléma húzódik meg. A fő kiváltó ok az élőhelyek drasztikus fragmentációja. Az infrastrukturális beruházások és a bekerített gyorsforgalmi utak kíméletlenül elvágják a természetes ökológiai folyosókat és a vadak vonulási útvonalait. Az állományok mozgástere fizikailag korlátozódik, így kényszerűségből a környező mezőgazdasági kultúrákban keresnek táplálékot. Ebben a helyzetben a gazdálkodók feladata kettős: a lehető leghatékonyabban védeni a termést, ugyanakkor etikus, a vadállományt nem károsító megoldásokat alkalmazni. Erre a kihívásra nyújt professzionális agrotechnológiai választ a magyar fejlesztésű Doxmand ultrahangos vadriasztó termékcsalád.
A Breier Farm a Pilis régió mintagazdasága
Számos pozitív jelzővel illethetjük a Breier Farmot, ugyanis, ha behajtunk a pomázi központ parkolójába, szép látvány fogadja a látogatót. Itt a természet és a modern világ kompozíciója elevenedik meg, s az is jól látszik, hogy a hagyományok őrzésére is nagy hangsúlyt helyeznek. A Breier Farm fő profilja egy integrált, sokirányú tevékenységet folytató családi gazdaság, valódi élménybirtok, ahol a precíziós mezőgazdasági termelés és a feldolgozás egymásra épülve, harmóniában kiválóan működik. Breier László tulajdonossal beszélgettünk.
Az aranyszínű sárgaság: egyedül nem megy
Az aranyszínű sárgaság 2025-ben gyors terjedésnek indult Magyarország szőlőültetvényeiben, a fertőzött tőkék és az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés pedig kulcsfontosságú a járvány megfékezésében. A tél csak részlegesen gyérítheti a kórokozót, így a következő években a folyamatos monitoring és a közösségi együttműködés válik a védekezés alapjává.
Nagykun 2000 Mg. Zrt. a legnagyobb hazai rizstermesztő és feldolgozó
A magyar rizságazat helyzetéről nehéz hitelesebb képet kapni, mint a kisújszállási Nagykun 2000 Mg. Zrt.-nél. A társaság nemcsak a legnagyobb hazai rizstermesztő, hanem feldolgozó és integrátor szerepet is betölt. A vállalat élén álló Bori Tamás – aki egyben a Rizs Szövetség elnöke is – a teljes ágazat érdekeit képviseli hazai és európai szinten. Vele beszélgettünk a kihívásokról és a kilátásokról.
Az ASP és az import megállítása dönti el a sertésszektor jövőjét
A reméltnél gyengébben sikerült az elmúlt év a magyar húsipar számára, a piaci helyzet és az állatbetegségek nagyban korlátozták a növekedést. A magyar sertéshúságazat számára nagy fejlődési lehetőséget kínál, ha sikeresen valósítják meg az uniós pályázatokon nyertes fejlesztési projekteket, a szükséges banki finanszírozás biztonságához azonban stabilabb piaci pozíciók kellenének, amelyhez – a Hússzövetség szerint – szükség lenne a lehetséges piacvédelmi intézkedések bevezetésére. Nagy kockázatot jelent a Horvátország felől is terjedő afrikai sertéspestis is, amelynek megállítása létkérdés a hazai sertéshús termékpálya jövője szempontjából. 

Találja meg az Önnek való tartalmat

2014-2026 © Agrárium7   –   Minden jog fenntartva.

Tanulmány letöltése X

A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.

Tanulmány letöltése » feliratkozás X

« vissza

Tanulmány letöltése » ellenőrzés X

Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.

A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra

Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.

« vissza