Kategória: Agrártámogatások | 2015/08/06
Jelen cikkünkben továbbra is a 2014–2020-as időszak finanszírozási lehetőségeit vizsgáljuk, ezúttal részletes betekintést nyújtva
a közvetlen brüsszeli pályázatok világába is.
Éppen lapzártakor érkezett a hír, hogy minden korábban felmerült szakmai és technikai kérdést sikerült tisztáznia Brüsszellel a Kormánynak, így már nincs akadálya a 2014 és 2020 közötti támogatási időszakot meghatározó vidékfejlesztési program európai uniós jóváhagyásának, és már folyik is a pályázatok előkészítése a rendelkezésre álló 1300 milliárd forint lehívására.
Ezen előkészítő munka eredményeként az első pályázati felhívások ősszel jelenhetnek meg. A fejlesztési célkitűzések között szerepel majd a vidéki munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése a mezőgazdaságban. A Kormány a teljes keret közel 40 százalékát fordítja munkahelyteremtő beruházásokra. Ezen támogatási forrásokat olyan munkaigényes ágazatokban kívánják megvalósítani, mint az állattenyésztés, zöldség- és gyümölcstermesztés, kertészet, valamint az élelmiszer-feldolgozás. Emellett a tervezet a kis- és közepes – főként a családi – gazdaságok támogatását helyezi előtérbe, amelyek jelentős munkahelyteremtő képességgel rendelkeznek, és a legtöbb embert foglalkoztatják. Az új vidékfejlesztési program legnagyobb haszonélvezői a birtokpolitikai határ alatti méretű gazdaságok lesznek, hozzájuk ugyanis a támogatások mintegy 80 százaléka érkezik majd.
A hazai közvetlen támogatáson és vidékfejlesztési programokon kívül elérhetőek a Horizon 2020 program keretében olyan közvetlen brüsszeli források is, amelyek színesebb, változatosabb lehetőségek nyújtanak az agrártémában pályázni vágyók számára.
Cégünk fő profilja mellett – hazai, Széchenyi 2020 társfinanszírozott pályázatok – ilyen és hasonló közvetlen brüsszeli forrásokhoz kapcsolódó pályázatírással is foglalkozik, úgy mint Horizon 2020, COSME, 3rd Health Programme, CENTRAL EUROPE 2020 és DANUBE PROGRAM – DUNA régiók programja.
A 2014–2020 időszakban a Horizon 2020 program keretében az Európai Unió hét elsődleges kihívást azonosított be azért, hogy a kutatásba és innovációba történő befektetés kézzel fogható eredményeket hozzon a polgárok számára is. Ezek közül az egyik az élelmezés-biztonság, valamint a fenntartható mezőgazdaság és erdőgazdálkodás, a tengeri és a szárazföldi vizek kutatása, valamint a biogazdaság.
A világ népessége 2050-re elérheti a kilencmilliárdot, így szükséges, hogy teljes körűen megváltoztassuk a termelés, a fogyasztás, a feldolgozás módját, és mindezt úgy, hogy egyúttal nagymértékben csökkenjen a környezetre gyakorolt káros hatás is. Ez magába foglalja az élelmiszerek, takarmányok, bioalapú termékek és a bioenergia fenntartható módon történő előállítását is.
Az EU-ban a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban, valamint az élelmiszer-ipari és bioalapú iparágakban összesen 22 millió ember dolgozik. Ezek az ágazatok meghatározó szerepet játszanak a vidékfejlesztésben és Európa természeti örökségének kezelésében. Az Élelmiszer-biztonság és a biológiai erőforrások fenntartható használatának finanszírozási kerete ennek megoldására 3,851 milliárd EUR.
Jelenleg is nyitott pályázat a Bioalapú Iparágak Közös Vállalkozásról szóló kiírás. Az Unió célja olyan versenyképes bioalapú értékláncok kialakítása, amelyek csökkenthetik a fosszilis tüzelőanyagok iránti igényt, és egyúttal jelentős fejlődési lehetőséget adhatnak a vidékfejlesztésnek. (Bioalapú iparágak: megújuló biológiai erőforrásokat használnak fel bioalapú termékek és bioüzemanyagok előállításához.)
Napjainkban egyre több feldolgozóipari és technológiai vállalkozás kíván részben vagy egészen átállni a fenntartható, megújuló bioalapú erőforrások, termékek használatára. Ez a közös technológiai kezdeményezés elsősorban a nem ehető növényi részek (pl. fa, mezőgazdasági és erdészeti maradékok) és a biológiai úton lebomló hulladékok bioalapú termékké és bioüzemanyaggá alakításával foglalkozik további átalakítás és ipari felhasználás céljára.
Cégünk az idei évben kiállítóként is részt vesz a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban 2015. szeptember 23–27. között megrendezésre kerülő Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásáron (OMÉK). Az idei évben nemcsak koncepciójában újul meg Magyarország legnagyobb és leglátogatottabb élelmiszer-ipari és mezőgazdasági seregszemléje, hanem idén először nagykövete is lesz a rendezvénynek. A kilenc turisztikai régiót és a határon túli területeket az agráriumon keresztül mutatják be a szervezők, középpontba állítva a helyi termékeket.
A ProjectMine Kft. a KAVOSZ Zrt.-vel közösen állít ki, amely a Széchenyi Kártya hitelkonstrukció szakmai irányítását és koordinációs feladatait látja el. Az Agrár Széchenyi Kártya a mezőgazdasági szektorban dolgozó, valamint erdő-, vad- és halgazdálkodással kapcsolatos tevékenységet végző gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, egyéni cégek, valamint családi gazdálkodók, őstermelők, illetve erdőbirtokossági társulatok részére kialakított, kedvezményes feltételrendszerű, állami kamat- és kezességi díjtámogatásban részesített hitelkonstrukció.
Minden OMÉK-ra kilátogató olvasó számára ingyenes pályázati és finanszírozási tanácsadással állunk rendelkezésre.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza