Kategória: Növénytermesztés | Szerző: Szentey László növényvédelmi szakmérnök, 2014/02/10
Címkék: cukorrépa, cukorgyártás, répa, herbicid, herbicidtolerancia, cukorrépa gyomflórája, parlagfű, preemergens, postemergens, állománykezelés
Bár a hazai cukorgyártás volumene minimális, a cukorrépa mint ipari növény vetésterülete az utóbbi időben lassú növekedésnek indult. A növény fejlődésének kezdetén gyommentes viszonyokat igényel, mert a korai fenológiai fázisokban nagyon gyenge a gyomelnyomó képessége, ezért kiemelten fontos gyommentesen tartása a vetéstől számított nyolc hétig.
A gyomnövények a cukorrépa termesztés során elsősorban a termésmennyiség, valamint a beltartalmi mutatók közül legfontosabb cukortartalom csökkentésével okoznak kárt. Emellett az erős gyomosodás nehezíti a betakarítást. A talaj tápanyagkészletének, víztartalmának felhasználásával romlik a répa kompetíciós képessége.
A cukorrépában előforduló kb. 200 gyomfaj legnagyobb hányada a T4-es életformacsoportba tartozik. Közülük a legfontosabb kétszikűek a következők: szőrös disznóparéj (Amaranthus retroflexus), karcsú disznóparéj (Amaranthus chlorostachys), henye disznóparéj (Amaranthus blitoides), fehér libatop (Chenopodium album); pokolvar libatop (Chenopodium hybridum), baracklevelű keserűfű (Polygonum persicaria), lapulevelű keserűfű (Polygonum lapathifolium), egynyári szélfű (Mercurialis annua), szuláklevelű keserűfű (Bilderdykia convolvulus), csattanó maszlag (Datura stramonium), gyomkender (Cannabis sativa).
A T4-es életformacsoportba tartozó egyszikű gyomnövények közül a kakaslábfű (Echinochloa crus-galli), gyomköles (Panicum miliaceum), muhar fajok (Setaria spp.), valamint a T3-as vadzab (Avena fatua) fordulnak elő legnagyobb borítással.
Az egyéves gyomnövények mellett az évelő gyomfajok előfordulása nagymértékben megnöveli a gyomirtás költségeit, állományban történő irtásuk csak speciális herbicidekkel oldható meg. Közülük legjelentősebb a G3 életformacsoportba tartozó kétszikű mezei acat (Cirsium arvense) és a folyondár szulák (Convolvulus arvensis), de terjedőben van a selyemkóró (Asclepias syriaca ), valamint a G1-es mogyorós lednek (Lathyrus tuberosus). A cukorrépatáblákon változó mértékben fordulnak elő a G1-es életformacsoportba tartozó egyszikű gyomnövények is, így a tarackbúza (Elymus repens), csillagpázsit (Cynodon dactylon), fenyércirok (Sorghum halepense) és a nád (Phragmites communis).
A répatáblákon még a T1-es pásztortáska (Capsella bursa-pastoris.) és az árvacsalán fajok (Lamium purpureum, Lamium amplexicaule), valamint a T3-as vadrepce (Sinapis arvensis) és repcsényretek (Raphanus raphanistrum) gyomnövények fordulnak elő nagyobb arányban.
A cukorrépa gyomflórája az utóbbi években a vetésszerkezetben bekövetkezett változások, a herbicidhasználat és az éghajlat változása következtében átalakulóban van. A veszélyes, nehezen irtható gyomnövények felszaporodása és délről északra irányuló terjedése figyelhető meg.
A cukorrépa nehezen irtható gyomnövényei közé tartozik a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia), selyemmályva (Abutilon theophrasti), szerbtövis fajok (Xanthium strumarium, Xanthium italicum, Xanthium spinosum) és az utóbbi években a varjúmák (Hibiscus trionum).
Általánosan előforduló gyomnövények a teljes cukorrépa termőterületen a libatop fajok, disznóparéj fajok, keserűfű fajok, valamint a kakaslábfű és a muharfélék.
Két formája van: a sorközök gépi művelése, illetve a kézi kapálás.
Sorközművelést a következő esetben végeznek:
Köztudott, hogy a sorközműveléssel elősegíthetjük a cukorrépa kései elgyomosodását is azáltal, hogy a talajmozgatással a gyommagvak nagy része kedvező csírázási pozícióba kerül. A sorközművelés csak helyes gépbeállítás és szakszerű üzemeltetés esetén ad kielégítő eredményt. Keskeny ballonú kerekekkel felszerelt erőgépet alkalmazzunk, ügyeljünk a kapatestek helyes megválasztására és a művelőtagok pontos felfüggesztésére. Nagyon fontos az emberi tényező, ki ül a sorközművelő gép kormánya mögött, ugyanis gyakorlatlan, tapasztalatlan, nem lelkiismeretes vezető nagyon sok kárt tud tenni a kis cukorrépa növények kivágásával, sokszor egész sorok esnek áldozatul a hanyag munkának.
Sávos permetezéskor a sorokat vegyszeres, a sorközöket mechanikai úton tartják gyommentesen.
Kézi kapálás: Korábban alkalmazták a vegyszeres eljárások kiváltására is. A táblákon az alapgyomirtás elvégzése után szükségszerűen kapáltak a betakarításig, gyommentesen tartva a területet. Jelenleg elsősorban a gyomirtási hibák korrigálására, illetve a betakarítást megelőző időszakban végeznek kézi kapálást. Előnye, hogy adott időben minden gyom ellen tudunk védekezni, hátránya a kis hatékonyság.
Elővetemény, illetve annak gyomirtása: Köztudott, hogy a cukorrépa legjobb előveteménye a hormonhatású készítménnyel gyomirtott őszi kalászos gabona. Előnye, hogy a gabona gyomirtásakor a jelenlevő évelő kétszikű gyomnövények jó hatékonysággal pusztíthatók. A korán lekerülő állomány miatt a tarlón is lehetőségünk van még az esetleges gyomosodás megszüntetésére. Ugyancsak jut idő a tápanyag-utánpótlásra, a talaj előkészítésére és a talaj pihentetésére is.
Az alábbi, őszi gabonafélékben alkalmazott hatóanyagok esetén nem szabad cukorrépát vetni a következő évben vagy években:
Egyéb kultúrnövényekben is gyomirtunk olyan hatóanyagokkal, amelyek az utónövényként bekerülő cukorrépára fitotoxikusak lehetnek:
Nehezen irtható egyéves gyom (parlagfű, szerbtövis fajok, csattanó maszlag, gyomkender, selyemmályva, vadzab stb.) lehetőleg ne forduljon elő a táblában, mert a vegyszeres gyomirtás költségeit jelentősen megnöveli, és számítani kell késői gyomosodásra, amit csak mechanikai úton tudunk megszüntetni. Évelő gyomnövények közül az egyszikűek (tarackbúza, fenyércirok) és a kétszikű mezei acat ellen tudunk védekezni, jelentős költségráfordítással. Nem tudjuk kiirtani viszont a vidra keserűfüvet, aprószulákot, selyemkórót, sövényszulákot és a hamvas szedret, ezért vagy kerüljük fenti gyomokkal fertőzött területet, vagy az előző évi kalászosban, illetve annak tarlójában kell visszaszorítani a fertőzöttséget.
A cukorrépatábla talajmunkáit az ősz folyamán a vetésre előkészített állapotig el kell végezni. Tavaszra csak a magágy előkészítése maradjon. Az így előkészített talaj biztosítja a mag gyors kelését, az egyenletes tőállományt, egyúttal a gyomok egyszerre kelését is. Ezáltal az állománykezelésünk sokkal hatékonyabb lesz.
Nagy figyelmet kell fordítani a cukorrépa fiatalkori kártevői elleni védelemre is, hiszen az általuk legyengített állomány fokozott stresszhelyzetbe kerül még a gyomirtás során is. Répabarkó, répabolha, talajlakó kártevők, gyökérfekély károsította cukorrépa állomány gyomirtása jelentős tőpusztulást okozhat. A heterogén kelés, kiritkult tőállomány, foltos kipusztulás életteret biztosít a késői gyomosodásnak is, megnövelve a gyomirtás költségeit, vagy ha elmarad a késői gyomirtás, a gyomosodás nehezíti a betakarítást, növeli a tábla gyommag tartalmát.
A herbicidek megválasztásánál figyelmet kell fordítani a tábla gyomviszonyaira, a talaj típusára, humusztartalmára, kötöttségére.
A cukorrépa gyomirtása herbicidekkel alap- és állománykezelések formájában történik. A hatásspektrum bővítése céljából herbicidkombinációkat célszerű alkalmazni. Az elmúlt évek során növekvő tendenciát mutatnak a csak állománykezelésre alapozott technológiák.
Alapkezelések (presowing, preemergens):
A presowing technológia alkalmazása száraz körülmények között kedvezőbb eredményt adhat, de jelentősége az elmúlt években nagymértékben csökkent, ma már csak minimális területen alkalmazzák. A gyomirtó szerek közül elsősorban a lenacil hatóanyagút alkalmazzák, de a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen ajánlott hatóanyagok közül az S-metolaklór is elterjedt.
A preemergens herbicideket vetés után, a cukorrépa kelése előtt kell kijuttatni. Erősen csapadék- és nedvességfüggők. Hatásuk kifejtéséhez minimum 20–30 mm bemosó csapadékot igényelnek, hatékonyságukat befolyásolja a talaj humusztartalma, kötöttsége.
A preemergens védekezésekre korábban jellemző volt, hogy egy- és kétszikűirtó herbicideket alkalmaztak kombinációban. Jelenleg terjedőben vannak a csak egyszikűirtó herbicidekre épülő alapkezeléses technológiák, a kétszikű gyomok elleni védekezést állománykezeléssel oldják meg. Hazánk gyomviszonyai mellett, illetve a posztemergens kezelések megfelelő időbeli kivitelezése végett a vetés utáni, kelés előtti kezeléseknek van létjogosultsága.
Állománykezelések (posztemergens kezelések): A posztemergens kezeléseket a répa kelése után végezzük. A cukorrépatáblákat kelés után 3–5 naponként ellenőrizzük, és a területen meglévő gyomokhoz mérten kell megválasztani a kezelés módját. Védekezéskor legfontosabb tényező a gyomnövények fenológiai állapota, ugyanis a herbicidek a gyomnövények szik-2 leveles állapotában a leghatékonyabbak, ezért kiemelten fontos azok korai fenológiájának ismerete.
A posztemergens kezeléseknél a legjobb hatékonyságot akkor érjük el, ha kombinációkat alkalmazunk. Két posztemergens kezelés között max. 10 nap teljen el, az optimális 6–8 nap. Az első permetezéssel leállítjuk a kelő gyomok fejlődését, míg a második, majd harmadik kezeléssel elpusztítjuk azokat és a később kelők fejlődését állítjuk le. Az egyre növekvő cukorrépa gyomelnyomó képessége nő, ami besegít a herbicidek hatékonyságába.
A répa fenológiáját tekintve az első kezelés szik-2 leveles állapotban történik, a második posztemergens kezelést a répa 2–4 leveles, a harmadik posztkezelést pedig a 4–6 leveles állapotban végezzük.
A posztemergens kezelésekre épülő technológiák általában 2–3 állománykezelésből állnak. Az első kezelés a répa szikleveles állapotában végezhető (stop kezelés), a herbicidek minimális dózisával. A későbbi kezeléseknél a dózis az előírások alapján emelhető.
Az első kezelésekre a kombinációban talaj- és levélherbicideket alkalmaznak, majd később, a lombozat növekedésével a levélherbicidek kerülnek előtérbe. Az utolsó posztemergens kezelésre tartamhatású herbicid szükséges. A kombinációban szereplő herbicid-hatóanyagokat mindig a gyomviszonyok alapján válasszuk meg.
A cukorrépában alkalmazott posztemergens technológiák alapvetően a fenmedifam- dezmedifam-etofumezat hatóanyagok különböző kombinációira épülnek. Az etofumezat hatóanyag egyszikűirtó hatású, a fenmedifam és a dezmedifam a magról kelő kétszikűekre hatásos. Fenti hatóanyagokat a gyomviszonyok függvényében egyéb hatóanyagok kombinációjával célszerű alkalmazni. A posztemergensen alkalmazott egyéb hatóanyagok a magról kelő kétszikűek ellen nyújtanak gyomirtó hatást. A metamitron, kloridazon, kloridazon+ quinmerak, trifluszulfuron-metil és klopiralid hatóanyagok engedélyezettek a cukorrépa posztemergens gyomirtására. Speciális gyomproblémák esetén alkalmazható a trifluszulfuron-metil hatóanyag, amely a selyemmályva ellen, a klopiralid hatóanyag pedig elsősorban a fészkes virágú gyomok (parlagfű, mezei acat, szerbtövis fajok, árvakelésű napraforgó) elleni védekezésre ajánlott.
A speciális egyszikűirtó készítmények kijuttatása mindig önállóan történik, más hatóanyagokkal együttesen kijuttatva fitotoxikusak lehetnek vagy csökken a hatékonyságuk. Kétszikű kultúrákban általános szabály, hogy fiatal kultúrnövényeknél (2–4 leveles állapot) az engedélyezett dózis alacsonyabb mennyiségével történjen a kezelés. A gyomokat tekintve a dózisok a magról kelő egyszikűek esetében a feltüntetett alacsonyabb, a fiatalabb 1–3 leveles gyomnövényekre vonatkoznak. A megerősödött gyomnövényeknél a gyökérváltást követően 3 leveles kortól a magasabb dózist célszerű használni. Az évelő egyszikűek elleni védekezésre az ajánlott magasabb dózist alkalmazzuk. A permetezés optimális időpontja azok intenzív növekedési fázisa, általában a gyomok 15–20 cm-es magassága.
A cukorrépa gyomirtására alkalmazható herbicid hatóanyagok
Magról kelő kétszikű gyomnövények
• fenmedifam
• desmedifam
• etofumezat
• kloridazon
• metamitron
• trifluszulfuron-metil
• quinmerak
Az etofumezat hatóanyagú készítmények, kombinációk a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen részleges hatékonysággal bírnak.
Magról kelő egyszikű gyomnövények:
• S-metolaklór
• dimetenamid-P
Mindkét hatóanyag részleges hatékonysággal bír néhány magról kelő gyomfaj ellen is.
Évelő kétszikű gyomnövények (Cirsium arvense):
• 3,6-diklór-pikolinsav (klopiralid)
Magról kelő és évelő egyszikű gyomnövények:
• cikloxidim
• fluazifop-P-butil
• propaquizafop
• quizalofop-P-etil
• quizalofop-P-tefuril
• kletodim
Magról kelő kétszikű gyomnövények
Az etofumezat hatóanyagú készítmények, kombinációk a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen részleges hatékonysággal bírnak.
Magról kelő egyszikű gyomnövények
Mindkét hatóanyag részleges hatékonysággal bír néhány magról kelő gyomfaj ellen is.
Évelő kétszikű gyomnövények (Cirsium arvense)
Magról kelő és évelő egyszikű gyomnövények
A cukorrépában a következő speciális egyszikűirtó hatóanyagok engedélyezettek: cikloxidim, fluazifop-Pbutil, propaquizafop, quizalofop-P-etil, quizalofop-Ptefuril, kletodim.
Cukorrépa posztemergens gyomirtásánál a legjobb hatékonyság érdekében, a legcsekélyebb fitotoxicitás kiváltása mellett az alábbiakat tartsuk szem előtt:
A szik-2 leveles gyomokat kell megcélozni a kezeléssel. Az ennél fejlettebb gyomnövények érzékenysége a gyomirtószerekkel szemben jelentősen csökken.
Ez is érdekelhetiA szója integrált termesztése
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza