Kategória: Európai Unió | 2016/01/25
Családunk meglehetősen régóta foglalkozik bortermeléssel. 1806-ból találjuk az első írásos említést.
Az apai nagyanyai ágon, a Graflok voltak a ponzichterek – ahogy Sopronban a német gyökerű bortermelőket nevezik. Még a nagyszüleim is a hagyományos módon művelték a szőlőt. Korán reggel mentek ki a szőlőbe, késő délután értek haza. Nagyanyám aztán estebédet főzött, miközben öregapám kinyitotta a borkimérést az udvari helyiségben. Este nyolckor volt fájront, az addig iszogató, fröccsöző, kártyázó vendégek mehettek haza. Csak a vasárnap volt megszentelve, akkor nem volt munka, templomba mentek, öregapám szárnykürtön játszott, a zenekari próbák is akkor voltak.
Édesapám az első tanult ember a családban. Kertészmérnökként ő inkább szőlész, de öregapám ’83-as halála után neki is meg kellett tanulni bort készíteni, „kellett” – mit adott volna különben a mindennapi vendégeknek nagyanyám?
Soproni pezsgő
Az utóbbi években egyre nagyobb divatja van a termelői pezsgőnek. Magyarországon az elsők között voltam, aki 2005-ben elkezdett ezzel foglalkozni. Ez részben hobbi, részben marketing, a többi pincétől való egyik megkülönböztetés eszköze. Nem minden évben készül, ha igen 2-3000 palacknál nem több, és az is a champagne-i módszerrel, azaz palackos erjesztéssel és érleléssel. Minimum 24 hónapig tartó érlelés után degorzsálunk. Ha a pezsgő engedi, akkor nem likőrözzük egyáltalán, hiszen így mutatkozik meg a teljes szépsége.
Ő a saját borát már nagyban adta el. A ’80-as években mi is kannáztunk, illetve hordósan adtuk el a bort. Nekem az alapképzettségem vendéglátós, így először a borturizmusban láttam meg a kapcsolódásomat. A Pálos Pincében fogadtuk az előre bejelentkezett csoportokat. Akkoriban kezdett éledezni a borkultúra Magyarországon.
Édesapám borait mutattam be és adtam el ilyenkor. Az evéssel persze megjött az étvágy is: pár év alatt kiderült számomra, hogy ez lesz a hivatásom. Elvégeztem a szőlész-borász szakmérnöki képzést, elkezdtem saját bort készíteni, azokat pedig már palackozottan értékesítettem.
De milyen jó lenne saját szőlő is... Olyan, amit én telepítek el, magam nevelek fel... Erre 2007-ben került sor, Cabernet franc-t ültettem ki borvidékünk egyik legjobb Fertő-parti dűlőjében, a Spern Steinerben. Azóta ezt több saját is követte, követi: Irsai Olivér, Korai piros veltelini, Kékfrankos. Manapság családunk összesen 20 hektár szőlőt művel.
Közben még 2004-ben sikerült felépítenem a pincémet, a borházat, ahol végre olyan körülmények között dolgozhatok, amilyenről álmodtam. Feleségemmel és gyermekimmel ott lakom a borházban, hiszen ahogy mondani szokás: a gazda szeme hizlalja a jószágot.
Ha most valaki betér hozzánk Sopronban a Pihenőkeresztnél álló borházba, széles borválasztékon keresztül tudom a borvidékünket bemutatni, ráadásul pedig – egyedülállóan a Soproni borvidéken – a saját, palackos erjesztésű és érlelésű pezsgőimet is kóstoltatom. A lezárásként pedig törkölypálinkát.
A 2015-ös évjárat nálunk is kiemelkedően sikerült. Idén is elsőként nálunk volt kapható az Irsai Olivér, amit már augusztus 10-én szüreteltünk. Illatban, aromában, ízben nagyon gazdagok lettek az idei borok. A vörösek még jó ideig hordóban érnek, azokról legkorábban jövőre érdemes beszélni.
Taschner Bor- és Pezsgőház
9400 Sopron, Balfi út 164.
t: +36 (99) 506-605
m: +36 (20) 9-315-225
order@taschner.hu
www.taschner.hu
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza