Kategória: Agrártámogatások | Szerző: Barabás Tamás, KKV fejlesztési tanácsadó, ügyvezető, 2016/02/03
A 2016-os esztendővel lendületet vettek a vidékfejlesztési támogatások. Ez rendkívül jó hír, különösen akkor, ha megismerjük ezek részleteit.
Lapzártakor aktuálisan az alábbi felhívások érhetőek el, amely lista hétről hétre folyamatosan bővül:
A fenti támogatások közül a legizgalmasabb a „Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás- hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban”, mely a korábbi évek élelmiszeripari beruházási támogatásaihoz hasonló. A felhívást már nagyon sokan várták, hiszen az élelmiszeripari és italgyártás területén fejleszteni kívánó cégek már régen juthattak támogatási forráshoz.
A felhívás teljes kerete 151 milliárd forint, amely várhatóan 5000 projektet finanszíroz majd. A projektenként kapható támogatás mértéke önálló projekt esetében 500 millió forint, míg ún. kollektív beruházásnál 1500 millió forint. Kollektív projektnek minősül a legalább öt – jogilag és gazdaságilag egymástól független – kedvezményezett által közösen végrehajtott projekt (konzorcium). Kollektív projektnek minősül továbbá a termelői csoport, a termelői értékesítő szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt.
A támogatás maximális mértéke a Közép-magyarországi régióban az összes elszámolható költség 40%-a, nem a Közép-magyarországi régióban pedig 50%-a.
A fő paraméterek elég kecsegtetőek, éppen ezért elég nagy érdeklődésre tart számot ez a forrás.
Különösen fontos, hogy meghatározott TEÁOR számú (10–11-es) tevékenységek végzéséhez kapcsolódó beruházások támogatottak csak, amelyek:
Fenti felsorolásnak azonban nem része, így ebben a felhívásban nem támogatott a szőlőbor készítése és a takarmánygyártás.
A fenti keretfeltételek mellett csupán egy ütőképes fejlesztésre van szükségünk. Ennek része lehet:
A megvalósításra 24 hónap áll majd rendelkezésre, amelyhez támogatási előleg igényelhető. Utóbbi esetében fontos azonban, hogy az előlegre szükséges biztosítékot nyújtanunk – egyéb esetben nem.
Nem volt szó még a pályázók köréről, melyek legalább 1 éves múlttal rendelkező mezőgazdasági termelőnek minősülő vállalkozások, illetve a hasonló minimális múltat felmutatni tudó nem mezőgazdasági kis- és középvállalkozások, valamint a korábban már részletesen bemutatott együttműködések, kollektívák.
A projektek értékelésekor jelentős súlyt kap az üzleti tervek realitása, ezt kiegészítendő pedig fontos a tervezéskor az energiahatékonyság, környezetvédelem megjelenése a projektben, a munkahelyteremtés vagy éppen valamely minősítési rendszerhez való kapcsolódás (pl. ökológiai gazdálkodás, Kiváló Magyar Élelmiszer, Nemzeti Parki Termékek).
Az élelmiszeripari beruházások támogatására elérhető forrás tehát rendkívüli lendületet adhat az ágazatnak, sokan várták, így aligha számíthatunk kis érdeklődésre.
Végezetül pedig pár szóban a trágyatárolók építésére kapható támogatásról. Ezen beruházási célra a mezőgazdasági termelők, illetve ezek csoportjai akár 100 millió forintot is kaphatnak az ország egész területén (maximum 40–50%-os intenzitás mellett).
Elindultak tehát a nagyobb beruházásokat támogató felhívások, és még csupán a sor elején járunk. Rovatunkban a jövőben egyre több ilyen lehetőségről kapnak információt, ami, reméljük, hónapról hónapra segítheti munkájukat és fejlesztéseik megvalósítását.
További kérdés esetén örömmel állok olvasóink rendelkezésére! Sikeres pályázást, kreatív projektépítést kívánok a 2016-os pályázati időszakban is!
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza