Kategória: Vidékfejlesztés | Szerző: V.B., 2014/02/10
Címkék: Tanyafejlesztési Program, vidékfejlesztés, tanyasi termékek piacra jutása, tanyasi utak fejlesztése, tanyavillamosítás, tanyasi gazdálkodás fejlesztése
„Továbbra is töretlen népszerűségnek örvend a vidékfejlesztési minisztérium tanyafejlesztési programja” – mondta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára az országházban megrendezett szakmai konferencián. Budai Gyula bejelentette: további 320 millió forint áll rendelkezésre a tanyákon élő emberek gazdálkodásának, élethelyzetének támogatására.
Budai Gyula emlékeztetett: 2011 óta összesen 5,8 milliárd forint jutott a Tanyafejlesztési Programra. A kizárólag nemzeti forrásból megvalósuló program keretében ez idáig 963 pályázat részesült vissza nem térítendő állami támogatásban. Az eddigi nyertesek között közel 600 egyéni tanyai lakos és tanyagazda volt, akik gazdaságukat fejleszthették, tanyájukat villamosíthatták. A kormány kiemelt célja a villany nélküli tanyák 2020-ig történő teljes körű villamosítása, valamint hogy a tanyákat járható utakon lehessen megközelíteni. Budai Gyula leszögezte, a Kormánynak és a Vidékfejlesztési Minisztériumnak egyértelmű szándéka a program folytatása, amelynek hatására, hazánk tanyarendszere teljes egészében megújulhat.
Az Ország Házában rendezték meg idén a tanyafejlesztési konferenciát, megtisztelve azokat a polgármestereket, gazdálkodókat, az ügyet segítő szervezetek vezetőit, akik az elmúlt években együtt dolgoztak a tanyavilág segítésében. Ma Magyarországon ugyanis közel 300 ezer ember él tanyán, ebből 170 ezer az alföldi tanyasi térségben. Ennek a 300 ezer embernek ugyanolyan életminőséget, életkörülményeket kell biztosítani, mint a községekben, városokban élő honfitársainknak. Ehhez az életminőségjavításhoz nyújtott kezet a magyar kormány, amikor 2010-ben elindította a tanyafejlesztési programot.
– Apró, de nagyon fontos lépésekkel haladtunk előre minden évben, és a magyar költségvetés keretei szabta határok között évről évre tudtuk növelni a tanyán élők segítését szolgáló támogatási összeget – fogalmazott az államtitkár.
Mint Budai Gyula elmondta a tanyafejlesztési program keretében odaítélhető forrásokban ez idáig nem voltak uniós támogatások. Ezeket a pénzeket minden évben a magyar költségvetésből kellett kigazdálkodni. Az első évben közel egy milliárd forint állt rendelkezésre, de már a kezdeteknél látható volt, hogy a meghirdetett pályázati pénzek kevésnek bizonyulnak. A következő évben erre a célra már egy emelt összeg, másfél milliárd forint állt rendelkezésre, de ez sem bizonyult elegendőnek: a beérkezett pályázatokra benyújtott forrásigény jóval meghaladta a rendelkezésre álló forrás összegét.
Jellemző az érdeklődésre, hogy tavaly, amikor 2 milliárd forintot kapott a tanyafejlesztés, 5,2 milliárd forintra érkezett be forrásigény. Ekkor döntött úgy a vidékfejlesztési minisztérium, hogy a tárca belső forrásait átcsoportosítva a 2 milliárd forinthoz további másfél milliárdot tesz hozzá.
A minisztérium döntése alapján az idén is, vagyis a nyár közepétől tovább folytatódik a program. De ezt megelőzően a napokban újabb, több mint 300 millió forintot használhatnak fel például azok az egyéni tanyagazdálkodók, akik villamosítani szeretnék a farmjukat.
A konferencián megtudtuk, az elmúlt három évben 963 nyertes pályázatot nyújtottak be. Ebből 589 egyéni tanyagazdaság, ami azt jelenti, hogy annak ellenére, hogy az önkormányzatoknak is volt lehetőségük a tanyasi termékek piacra jutása, a tanyasi utak fejlesztése és egyéb pályázatok során, a pályázatok jelentős részében az egyéni tanyagazdálkodó voltak a nyertesek. A tájékoztatás szerint 374 közösségi típusú pályázatot nyert önkormányzat, kistérségi társulás, illetve tanyagondnoki szolgálat.
2011 és 2013 között az alábbi a célterületek voltak a legnépszerűbbek: Tanyasi termékek piacra jutásának elősegítése: 90 pályázat, több mit 3 milliárd forint értékben kapott nemzeti támogatást. Önkormányzati és egyéni tanyavillamosítás: 91 pályázat, 710 millió forint. Külterületi útjavító gép beszerezése: 115 nyertes pályázat, 870 millió forint. Tanyagondnoki szolgálatok fejlesztése: 130 pályázat, 260 millió forint. Egyéni tanyagazdaságok fejlesztése, 2013-ban már megjelent az egyéni tanyagazdaságok induló támogatása is: 524 pályázat, 970 millió forint értékben.
A kormány tervei szerint minden tanyára járható utaknak kell vezetni, tehát ez hosszú távú tervezés A Nemzeti Vidékfejlesztési Stratégia 2020-ig lett meghatározva, a tanyafejlesztés ehhez igazítva lett kialakítva. 2013. december 12-én Kiskörösön megalakult a tanyafejlesztési tárcaközi munkacsoport. Abban szerencsés helyzetben vagyunk ugyanis, hogy több minisztériumnál vannak olyan programok, amelyek a tanyán élők helyzetének a javítására alkalmasak. Ezért azokat a tárcákat, ahol egyegy ilyen jogkör bevezetésre került, bevontuk ebbe a munkacsoportba, és most már össze tudjuk hangolni ezt a munkát. Minden tárca a saját forrásait tudja allokálni, így sokkal jelentősebb segítséget tudunk nyújtani. Természetesen nem tettünk le arról, hogy tovább gondoljuk a forrásbevonás lehetőségét, és a 2014 és 2020 közötti EU-s támogatásokból is igyekszünk, szeretnénk mindenképpen a tanyán élőknek forrásokat biztosítani. Ma elég szűk a mozgásterünk. A forrásokat úgy tudjuk biztosítani, hogy ne sértsük az EU-s normákat, hogy az úgynevezett de minimis rendelkezést alkalmazzuk, amely azt mondja, hogy egyéni gazdálkodóknak 7500 euró, 2014 január elsejétől ez 15 ezer euró, illetve az önkormányzatoknak 200 ezer eurót tudunk nyújtani. Eddig a szintig nem kell az EU-nak a hozzájárulása. Mindazonáltal szükséges lenne EU-s források bevonása, hogy a nemzeti költségvetési forrásból biztosított összegek mellé jelentős EU-s forrásokat tudjunk biztosítani. A kormánynak nemcsak a jelenre, a jövőre is világos stratégiája van – tette még hozzá Budai Gyula.
Kerekegyháza, Kunpuszta
úJABB 300 mIllIó ForInt A tAnyAFeJlesztésI progrAmBAn
megjelent a vidékfejlesztési miniszter rendelete a 2014. évi tanyafejlesztési Programról, valamint a kapcsolódó pályázati felhívások. a pályázatok február 7-től forráskimerülésig, de legkésőbb március 10-ig nyújthatóak be elektronikusan. február 7-én reggel 8 órától pályázható a már negyedik alkalommal meghirdetésre kerülő tanyafejlesztési Program biztosította támogatás. a Program idei pályázatát a tanyafejlesztési program előirányzat keretében nyújtott támogatás 2014. évi igénybevételének feltételeiről szóló 7/2014. (II. 6.) Vm rendelet szabályozza. az idei programra tanyagazdák igényelhetnek támogatást tanyagazdaságuk fejlesztésére, továbbá tanyai lakosok valósíthatják meg tanyai lakóépületük villamosítását. a támogatásra az alföld 724 településéről lehet pályázni. a pályázatokat 2014. február 7-től forráskimerülésig, de legkésőbb 2014. március 10-ig lesz lehetőség benyújtani elektronikus pályázati adatlapon a nemzeti agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (naKVI) honlapján. az esetleges forráskimerülés esetén bekövetkező pályázati időszak felfüggesztéséről a Vidékfejlesztési minisztérium közleményben nyújt tájékoztatást. a pályázat felfüggesztéséről szóló közleménynek a naKVI honlapján történő megjelenése után a megkezdett pályázatok véglegesítésére nincs lehetőség. a programot szabályozó rendelet, valamint a pályázati felhívások elérhetők, illetve – az elektronikus adatlap-kitöltő felülettel együtt – megtalálhatóak a www.nakvi.hu honlapon. a pályázatok elektronikus benyújtására 2014. február 7. 08 óra 00 perctől van lehetőség: http://www.nakvi.hu/app/tanya/index_main.php a vidékfejlesztési miniszter 7/2014. (II. 6.) Vm rendelete a tanyafejlesztési Program előirányzat keretében nyújtott támogatás 2014. évi igénybevételének feltételeiről a magyar Közlöny 2014. évi 15. számában jelent meg az 1971–1981. oldalon. a Közlöny 2014/15. száma, valamint a pályázati felhívás a tanyagazdaságok fejlesztésének csekély összegű (de minimis) támogatására (tP-1-2014) és a villany nélküli tanyák lakóépületének alapvető villamosenergia-ellátását biztosító egyéni fejlesztések támogatására (tP-2-2014) a cikk alján csatolmányként elérhető.
Ajánlott kiadványokMikó - Papp - Kristó - Boros - Imre:
Agrár- és vidékfejlesztési igazgatásLukács Gergely Sándor:
A vidékfejlesztés kézikönyveDr. Tóth Tamás (szerk.):
Terület- és projekttervezésLukács Gergely Sándor:
Magyar kertészeti stratégia és vidékfejlesztés
Ez is érdekelhetiÚjabb 12 milliárd a kistelepüléseknek a Magyar falu program keretébenVidékfejlesztési Program 2019 - előrehaladás, várható módosítások, pályázatok újranyitásaFolytatódik a Népi Építészeti Program 2019-ben
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza