Kategória: Növénytermesztés | Szerző: Dr. Novák Róbert (NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság), 2016/05/19
A gyomnövények elleni növényvédő szeres védekezés a kultúrnövények közeli rokon gyomfajai ellen a legnehezebb. Mivel a napraforgó és a parlagfű egyaránt a fészkes virágzatú növények családjába tartozik, a védekezés nehézségei legjobban a napraforgóban jelentkeznek.
A parlagfű elleni sikeres védekezés hatékonyságának fokozásában komoly előrelépést jelent a herbicidrezisztens napraforgóhibridek termesztése.
Napjainkban az országban a napraforgó területek túlnyomó részén imazamox és tribenuron-metil herbicideknek ellenálló hibrideket termesztenek, amelyek a parlagfű, valamint a nehezen irtható növényfajok elleni védekezés hatékony lehetőségét jelentik. Viszont a herbicidrezisztens napraforgóhibridek betakarítási, pergési veszteségéből adódó árvakelése, gyomosítása mindezidáig nehézséget jelentett.
Az eredeti IMISUN génre alapozott imidazolinon ellenálló (IMI) napraforgó vonalakat az Amerikai Egyesült Államokban állították elő több éven át imazetapir hatóanyagú herbiciddel kezelt szójatáblán rezisztenssé vált vad napraforgó példányokból, melyekről pollent gyűjtöttek be, majd elismert vonalakkal keresztezték. A rezisztenciát elismert vonalakba történt többszöri visszakeresztezéssel rögzítették. Az így létrehozott hibridek nem transzgénikus besorolásúak. Hasonlóképpen visszakeresztezéses módszerrel hozták létre a tribenuron-metil hatóanyaggal szembeni rezisztens napraforgó vonalakat, majd azokból a hibrideket.
A BASF támogatásával az imidazolinon technológia továbbfejlesztésre került. Az új CLHA Plus gén azonosítása nemes napraforgó vonalból történt, majd hagyományos nemesítési technikával építik be a legnagyobb terméspotenciállal rendelkező hibridekbe. Az új CLHA Plus gént tartalmazó, magas szintű imidazolinon-ellenállóságot biztosító napraforgóhibrideket Clearfield Plus-nak nevezzük. A Clearfield Plus hibridek sem tartalmaznak idegen gént, nem sorolhatóak a genetikailag módosított szervezetek (GMO) kategóriába.
A megnövekedett imidazolinon-ellenállóságnak köszönhetően a Clearfield Plus napraforgóhibridek gyomirtására alkalmazható a hazánkban 2015 végén engedélyezésre került Pulsar Plus (25 g/l imazamox hatóanyagot tartalmaz), amely azonos hatóanyag-mennyiségben kijuttatva a Pulsar 40 SL formulációnál hatékonyabb gyomirtó szer. A Pulsar Plus új adjuváns rendszere révén mind az egyszikű, mind a kétszikű gyomnövények esetében jelentősen fokozza a gyomirtó hatást. Jobban tapad a gyomnövények leveléhez és gyorsabban töri át azok viaszrétegét. Ebből fakadóan rövidebb idő alatt nagyobb mennyiségű hatóanyag szívódik fel a gyomnövényekbe, így a viaszos, szőrös levelű, nehezen irtható gyomok, például libatopfélék, parlagfű, egyszikűek és mezei acat elleni hatékonyság jelentősen javul. A gyorsabb hatás révén a gyomkonkurencia gyorsabban kikapcsolásra kerül, megalapozva a napraforgó gyorsabb, biztonságosabb kezdeti fejlődését.
A Pulsar Plus gyomirtó szert az engedélyokiratban foglaltak alapján csak CLHA Plus gént tartalmazó napraforgóban (Clearfield Plus, CL Plus, CLP) szabad kijuttatni. A kezeléseket 1,2–2,0 l/ha dózisban posztemergensen, a kultúrnövény 2 leveles állapotától 8 leveles fejlettségéig kell elvégezni. A kezelés optimális ideje a magról kelő kétszikű gyomnövények 2–4 leveles, a magról kelő egyszikű gyomfajok 1–3 leveles állapotában van.
A Pulsar Plus széles hatásspektrumú gyomirtó szer, hatékonyan irtja a szőrös disznóparéj (Amaranthus retroflexus), karcsú disznóparéj (Amaranthus powellii), selyemmályva (Abutilon theophrasti), parlagfű (Ambrosia artemisiifolia), héla zab (Avena fatua), pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), fehér libatop (Chenopodium album), pokolvar libatop (Chenopodium hybridum), csattanó maszlag (Datura stramonium), kakaslábfű (Echinochloa crus-galli), szulákkeserűfű (Fallopia convolvulus), ragadós galaj (Galium aparine), parlagi kunkor (Heliotropium europaeum), egynyári szélfű (Mercurialis annua), szádor fajok (Orobanche spp.), lapulevelű keserűfű (Persicaria lapathifolia), baracklevelű keserűfű (Persicaria maculosa), vadköles (Panicum miliaceum), zöld muhar (Setaria viridis), vadrepce (Sinapis arvensis), fekete ebszőlő (Solanum nigrum), tarlótisztesfű (Stachys annua), olasz szerbtövis (Xanthium italicum) és bojtorján szerbtövis (Xanthium strumarium) gyomnövényeket. Erős gyomfertőzés esetén, fejlettebb gyomnövények ellen, vagy nehezen irtható gyomfajok ellen a Pulsar Plus készítményt a magasabb, 2,0 l/ha dózisban kell kijuttatni. A Pulsar Plus kijuttatásakor jelentős gyomirtási hatékonyság növekedés tapasztalható a Pulsar 40 SL-hez képest, például a parlagfű esetében 20 kísérlet átlagában 75%-ról 83%-ra tehát 8%-kal emelkedett a hatékonyság a megkésett kezelések csökkent hatékonyságát is beleszámolva (egyszeri, alapkezelés nélküli alkalmazás esetén). A hatékony védekezés feltétele, hogy a kezelést a parlagfű legfeljebb 4 leveles állapotáig el kell végezni, mert a megkésett kijuttatás fejlettebb parlagfű ellen nem biztosít megfelelő védelmet. Mivel a napraforgóvetések többsége nehezen irtható gyomnövényekkel fertőzött, ezért általában a 2,0 l/ha-os dózis kijuttatása szükséges.
A Pulsar Plus az eredeti, IMISUN génre alapozott Clearfield napraforgóhibrideket erősen károsítja, azok gyomirtására nem alkalmazható! A károsodást a Pulsar Plus új adjuváns rendszere segítségével hirtelen bejutó nagy mennyiségű imazamox okozza. A CLHA Plus gént tartalmazó Clearfield Plus napraforgóhibridek károsodás nélkül viselik el a Pulsar Plus kezelés után gyorsan, nagy mennyiségben bejutó imazamox hatóanyagot. A világosabb alapszínű Clearfield Plus hibridek esetén a kezelést követően mutatkozhat átmeneti levélkivilágosodás, sárgulás, de ez a növekedés intenzitását nem befolyásolja.
A CLHA Plus gént tartalmazó hibridek előrelépést jelentenek a napraforgó árvakelés elleni védekezésben is. A Clearfield Plus hibridek árvakelése a szulfonil-karbamidokkal a hagyományos napraforgóhoz hasonló hatékonysággal irtható.
A Clearfield Plus napraforgó gyomirtási technológia két kezelést tartalmaz:
A BASF cég a magról kelő gyomnövények elleni hatás erősítésére a napraforgó vetése után, kelése előtt (preemergensen) a Wing-P készítmény (250 g/l pendimetalin + 212,5 g/l dimetenanid-p) 3,5 l/ha-os dózisának kijuttatását ajánlja. A preemergens kezelés talajon keresztüli tartamhatással és az állománykezelés jobb időzíthetőségét segítve járul hozzá a technológia sikerességéhez.
A Pulsar Plus gyomirtó szert állománykezelés formájában, a magról kelő kétszikű gyomnövények 2–4 leveles fejlettségénél, a magról kelő egyszikű gyomfajok gyökérváltása előtt a Clearfield Plus napraforgó 2–8 valódi leveles állapotában kell kijuttatni 2 l/ha-os dózisban.
Az imidazolinon- és tribenuron-metil-toleráns napraforgóhibridek piacra kerülése lehetőséget teremtett a hatékonyabb parlagfű elleni posztemergens beavatkozásra. A gazdálkodók a gyomirtás biztonságára kiemelten figyelnek. Többen továbbfejlesztették az alaptechnológiát és a toleráns hibridben preemergens védekezéskor parlagfű ellen is hatékony herbicideket alkalmaznak. Így, ha megjön a hatékonysághoz szükséges bemosó csapadékmennyiség, akkor a posztemergens permetezés el is maradhat. Amennyiben az alapkezelés nem kielégítő hatású a parlagfű ellen, akkor az állománykezelést is végrehajtják az imazamox vagy a tribenuron-metil hatóanyagú készítményekkel (a parlagfű elhúzódó, folyamatos kelése miatt a szik-2 leveles fejlettségű parlagfű ellen hatékony tribenuron-metil hatóanyagú készítményt általában osztott kezeléssel kell kijuttatni ellene).
Napjainkban a szárazságra hajló időjárási viszonyaink közepette a gyomirtási technológiák az állománykezelések irányába tolódtak el. Száraz tavaszokon (mint például 2015-ben), amikor nem érkezik meg a szükséges bemosó csapadék a vetés után, kelés előtt elvégzett kezelések hatásának kifejtéséhez, a csak preemergens kezelést kapott napraforgótáblák elgyomosodnak. Ezeken a területeken a parlagfű többnyire tömegesen gyomosít. A parlagfű elleni hatékony védekezés közérdek. Az új Clearfield Plus technológia hatékonyabb parlagfű elleni védekezési lehetőséget jelent, amivel hozzájárulhat Magyarországon a napraforgótáblák parlagfű-fertőzöttségének csökkenéséhez. Emellett hatékony védekezési lehetőséget biztosít más nehezen irtható növényfajok ellen is. A technológia talajon és levélen keresztül ható elemeivel csökkenti az időjárástól való függőséget, növelve a termesztő biztonságát a gyomok okozta terméskiesés elkerülésével.
A Közös Agrárpolitika alapelveinek megfelelően léptek életbe az új élelmiszer-címkézési előírások az EU-ban (1169/2011), amely alapján csökkenő sorrendben minden növényi olaj alkotóelemet fel kell sorolni a címkén a transz- és telítetlen zsírsavak fogyasztásának csökkentése érdekében. 2016. december 13-ig kell bevezetni azoknál, akik eddig nem használtak tápanyag-összetételre vonatkozó címkét. Az áru homogén, egészséges, száraz, rostált, élő kártevőktől, idegen szagtól, karantén objektumoktól, dohosságtól és penésztől mentes legyen. Az áruban vegyszermaradványok, különösen a EK 396/2005 rendelet figyelembe vételével, nehézfémek, toxinok, dioxin, radioaktivitás, gyommagvak és növényi gombabetegségek a mindenkori tagországi és az EU hatósági előírások által megengedett értéken belül legyenek, egyebekben pedig feleljen meg a mindenkori tagországi és az EU növény- és állategészség-ügyi követelményeknek.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza