Kategória: Növénytermesztés | 2014/01/10
Címkék: kukorica, éréscsoport, hibridkukorica, vatőmag
A hazai kukoricatermesztők idén télen hetedik alkalommal vehetik kézbe a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) által szervezett kukorica posztregisztrációs fajtakísérletek eredményét.
A szervezők célja továbbra is az, hogy a felhasználók az objektív eredmények birtokában kipróbált, megfelelő mennyiség és minőség elérésére képes növényfajták közül választhassanak.
A hibrideket, a vetést megelőzően közjegyző jelenlétében kódoltuk. Ezzel a lépéssel a kísérlet kivitelezői és értékelői teljes mértékben függetleníteni tudták magukat minden olyan körülménytől, amely akaratlanul is befolyásolhatta volna őket munkájukban.
2013-ban a FAO 200, 300, 400 és 500 éréscsoportba tartozó 44 hibridet vizsgáltunk. A termesztésben kis hányadot képviselő silókukorica hibridek nem kerültek be a kísérletbe. A fajtakiválasztás egyik alappillére volt, hogy a 2013-ban újonnan regisztrált, a piacon még bizonyítani nem tudó hibrideknek is megteremtettük az esélyt a versenyben való részvételre azáltal, hogy az állami elismerés után közvetlenül beemeltük őket a kísérletbe. A fennmaradó fajtaszámot az előző évek GOSZ-VSZT posztregisztrációs kísérleteiben legjobban szereplő hibridekkel töltöttük fel.
Mindezek után lehetőséget biztosítottunk a nemesítő házaknak, hogy az adott fajtaszám keretükön belül lecserélhessék azokat a fajtáikat, melyekről úgy ítélték meg, hogy ennél jobb genetikai potenciállal rendelkezőt tudnak versenyeztetni. 2010 óta a nemesítő házak olyan hibrideket is indíthatnak, amelyek hazai elismerésben nem részesültek, de az EU-listán szerepelnek.
A fentiek alapján reméljük, hogy a hazai kukoricatermesztést nagymértékben segítő, erős és jó terméseredményt produkáló fajtasort sikerült összeállítani a 2013-as esztendőre. A várakozásokat a meglehetősen aszályos, kedvezőtlen időjárási körülmények ellenére is magas kísérleti átlagok egyértelműen igazolták.
A meghatározott 12 kísérleti helyhez a lehetőségeink szerinti legjobb területi elosztást dolgoztuk ki. Így volt kísérlet a nagy kukoricatermő vidékeken (Debrecen, Mezőhegyes, Iregszemcse, Kaposvár, Tordas stb.), valamint reprezentálva volt a Dél-Alföld is (Székkutas). A FAO 500-as éréscsoportba tartozó hibrideket Magyarország déli részén állítottuk kísérletbe (Iregszemcse, Székkutas, Kaposvár, Jánoshalma, Mezőhegyes).
Idén a 12 helyből 4 helyen (Tordas, Székkutas, Debrecen, Iregszemcse – csak FAO 500) volt vízleadás-mérési sorozat, mellyel a termésmennyiség mellett a másik nagyon fontos tulajdonság, a tenyészidő is ellenőrizhetővé, valamint az egyes fajták vízleadási dinamizmusa is jobban megismerhetővé válik a termelők számára.
Az idei évben először a 300-as és a 400-as éréscsoport szemtermés eredményeinek megjelenítésekor a kísérleti helyek átlagtermés szerinti osztályozásával egy új értékelési szempontot vezettünk be. A teljes kísérleti átlag feletti és alatti termőhelyek eredményeit külön-külön is összesítettük, ami alapján a hibridek teljesítménye abból a szempontból is értékelhetővé válik, hogy milyen módon viselkednek kedvező és kedvezőtlenebb körülmények között.
GOSZ-VSZT Kukorica Posztregisztrációs Fajtakísérletek 2013
A kísérletben résztvevő hibridek
Szemes kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet 2013 összefoglalása
Szemes kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet 2013 összefoglalása, szemtermés (t/ha)
Szemes kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet 2013 összefoglalása, betakarításkori szemnedvesség (%)
Ajánlott kiadványokDr. Győri Zoltán – Dr. Győriné dr. Mile Irma:
A búza és kukorica minősége és feldolgozásaDr. Radics László:
Növénytermesztő mester könyve
Ez is érdekelhetiKözraktár: már nem a gabonatermesztők üzlete…Korán befejeződhet a tavaszi vetésÁllományszárítás, érésgyorsítás
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza