Kategória: Növénytermesztés | 2016/06/09
Milyen kitörési pontok, elengedhetetlen szerkezetátalakítási feladatok vannak a hazai kertészeti gazdálkodásban, a zöldség- és gyümölcstermesztésben, és melyek az ehhez megpályázható gépek, berendezések? – kérdeztük a Miniszterelnökség Agrár- vidékfejlesztésért felelős államtitkárságán.
A kapott tájékoztatósból kiderül, hogy a kormány a Vidékfejlesztési Program keretében kiemelt hangsúlyt fektet a kis és közepes családi gazdaságok támogatására. Ezen belül is a munkaerő-igényes ágazatok, mint az állattenyésztés, a kertészet és az élelmiszer-feldolgozás juthat jelentős forrásokhoz a 2014–2020 közötti uniós programozási időszakban. A kertészeti ágazat több mint 70 milliárd forintnyi összegben részesül, de az ágazatban gazdálkodók további forrásokat igényelhetnek az öntözésfejlesztési, az élelmiszeripari és a kockázatmegelőző beruházásokra fordítható források terhére is.
Az elmúlt ciklusban megfigyelhető erőteljes forráskoncentráció minden kétséget kizáróan erősítette a vidéki térségekben zajló negatív társadalmi folyamatokat. Az új ciklusban fontos célkitűzés, hogy az agrár- és vidékfejlesztési támogatások elosztása igazságosabbá váljon. Ezzel a Kormány azt is el akarja érni, hogy az agráriumból még többen tudjanak megélni, vagyis a vidék népességmegtartó és munkahelyteremtő képessége javuljon. A támogatások jelentős része ezért fókuszál elsősorban a kis és közepes családi gazdálkodókra valamint a fiatal gazdákra. Természetesen a nagyobb vállalatok sem kerültek kizárásra a támogatásokból, de nem a korábbiakban tapasztalható mértékben juthatnak forrásokhoz. A Kormány szakít a korábbi folyamatokkal, hogy a nagy területen, alacsony foglalkoztatás mellett csak növénytermesztéssel foglalkozó óriáscégek kapják a lehívható források döntő hányadát, ezért a beruházásokhoz kapcsolódó támogatáspolitika hazánk birtokpolitikai irányvonálát tükrözve a kisüzemek és nagyüzemek közötti 80–20 százalékos arány kialakításához került meghatározásra.
A kertészeti ágazat tekintetében fontos kiemelni, hogy jelenleg a friss áru értékesítése többnyire fedetlen helyen történik. Az átmeneti tárolási kapacitás hiánya, valamint a nem megfelelő szállító- és tárolóeszközök (hűtőberendezések hiánya) miatt azonnali értékesítésre törekednek az eladók. A probléma megoldását a Kormány új, korszerű postharvest technológiák és gépesítés alkalmazásában látja:
A kertészeti ágazat szereplői a Vidékfejlesztési Program keretében ez idáig négy darab pályázati felhívást ismerhettek meg, mintegy 66,5 milliárd forint értékben. Az üveg- és fóliaházak létesítését, korszerűsítését 22,5 milliárd forint; a gombaházak, hűtőházak kialakítását és fejlesztését 22 milliárd forint; az ültetvénytelepítést – öntözés kialakításának lehetőségével – 19 milliárd forint; míg a gyógynövénytermesztés fejlesztését 3 milliárd forint keretösszeg felhasználásával teszi lehetővé a kormány. Ezen kertészeti pályázatok támogatási kérelmeinek első benyújtási szakasza április végén lezárult.
A kertészeti gépbeszerzés támogatását szolgáló pályázati felhívás keretében mintegy 10 milliárd forintra pályázhatnak az ágazati szereplők. A felhívás várhatóan 2016 júniusában jelenik meg.
Gépek, berendezések a szerkezetátalakítás elősegítésére:
1. Kertészeti technológia és eszközfejlesztés:
a) új építéssel járó kertészeti technológia fejlesztése: új üveg- és fóliaházak, gombaházak, komposztüzemek, hűtőházak létesítése a beépítésre kerülő technológiai berendezésekkel együtt, megújuló energia (geotermikus, nap) felhasználását biztosító technológiák alkalmazása;
b) meglévő kertészeti technológia és intrastruktúra energiahatékonyságát javító fejlesztések, technológiai korszerűsítések
2. Új ültetvények telepítésének támogatása, meglévő ültetvények korszerűsítése. Új ültetvény csak víztakarékos öntözési technológia kiépítéssével támogatott. Öntözés kialakításához kapcsolódó gépek, eszközök, energiatakarékos szívattyúk, megújuló energiaforrások (nap, szél) használatának ösztönzése.
3. Kertészeti termeléshez kapcsolódó gépek (munkagépek, növényápolás, betakarítás gépei) postharvest tevékenység (tisztítás, mosás, válogatás, osztályozás, csomagolás) eszközeinek beszerzése.
Kapcsolódás a VP más intézkedéséhez: Időjárási kockázatok megelőzését szolgáló beruházások, ezen belül a tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása: eszköz, berendezés, technológia beszerzése, telepítése.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza