Kategória: Gépesítés | Szerző: G.P., 2016/07/08
Külföldön közkedvelt nagyszabású szántóföldi gyakorlati gépbemutatót nem rendeztek még idehaza. Így jött az ötlet a szervezőktől, hogy megvalósítják azt, amire a magyar gazdatársadalom is nyitott lehet. Sokan voltak kíváncsiak a korszerű mezőgazdasági gépekre.
A kétnapos MezőGépShow megnyitójában Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elmondta, hogy szükség van ilyen jellegű rendezvényre, ahol sokféle szakmai információt lehet begyűjteni. Kiemelte, hogy egy gépberuházás minden esetben felelős döntés, hiszen több millió forintot adnak ki a gazdák modern gépekre. Hozzátette, hogy korszerű gépek nélkül persze nincs versenyképes magyar mezőgazdaság sem.
Mint elmondta, az elmúlt évben százmilliárd forint értékben vásároltak hazánkban a mezőgazdaság szereplői különböző gépeket. Ez egyben azt is jelenti, hogy a gazdálkodók jól tudják, mekkora súlya van a gépesítésnek a versenyképességben.
A NAK elnöke arra is figyelmeztette a gazdálkodókat, hogy még nem lehet látni, milyen támogatási környezet lesz 2020 után az Unióban, ezért kell a versenyképességet megfelelő alapokra helyezni.
Tény, hogy iszonyatos versenynek és fejlődésnek vagyunk résztvevői. Eredményesek azok lehetnek, akik követik a legújabb technológiákat és a megfelelő információ birtokában jó irányba fejlesztenek. Rossz döntés esetén könnyen hátrányba lehet kerülni – mondta Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége elnöke
Zászlós Tibor, a házigazda Mezőfalvai Zrt. vezérigazgatója, a NAK mezőgazdaságért felelős országos alelnöke örvendetesnek tartotta, hogy sok fiatal gazda is résztvevője volt a rendezvénynek.
Megjegyezte, hogy téves az a felfogás, hogy csupán a nagyobb gazdaságok folytathatnak precíziós gazdálkodást, ugyanúgy 50–100 hektáron is muszáj erre törekedni, különben a versenyképesség elvész.
Örvendetesnek tartotta, hogy a rendezvényen egy helyen ismerkedhettek a gazdálkodók a legújabb technológiákkal, amire eddig ilyen formában nem volt lehetőségük.
A Mezőfalvai Zrt.-nél a fenntartható mezőgazdaság elve szerint gazdálkodnak, és kísérleteket folytatnak a GMO-mentes tej előállítására vagy éppen vízmegőrzéses technológiára.
Mátrai Zoltán, az Agrárrendezvények Kft. ügyvezető igazgatója, a rendezvény főszervezője, ötletgazdája beszédében megemlítette, hogy 2 éve jött az ötlet, hogy egy központi helyen gyakorlati gépbemutatót szervezzenek. Több mint tíz hektáron került megrendezésre a bemutató, amelyre a résztvevő kiállítók körülbelül 3 milliárd forint értékben hoztak gépeket. Ezek között akadt olyan is, amelyből Európában is kevés fut – mondta Mátrai Zoltán.
A megnyitót követően Mátrai Zoltán érdeklődésünkre elmondta, hogy korábban számos külföldi rendezvényen jártak és láttak ilyen jellegű bemutatókat. Szerették volna, ha Magyarországon is megteremthetik egy kiemelt gyakorlati szántóföldi gépbemutató hagyományát, ahol a gépforgalmazók színe java és az inputanyag-forgalmazók is képviseltetik magukat.
A kezdetekkor a szervezők mellé állt az egyik legnagyobb hazai gépforgalmazó, a KITE Zrt., majd csatlakoztak más cégek is. A résztvevők a sávos művelés bemutatásától kezdve számos új gépet láthattak éles helyzetben és kaphattak hasznos információkat.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza