Kategória: Európai Unió | Szerző: Czenki Péter, 2016/08/04
Az agrár szakmát is érintő egyik lényeges adóváltozás a gázolaj jövedéki adójának módosulása.
Jövedékiadó-visszatérítésre alapvetően az a mezőgazdasági őstermelő jogosult, akinek tulajdonában szántó, kert, gyümölcsös, szőlő, gyep művelési ágú földterület van és ott mezőgazdasági termelőtevékenységet folytat, vagy erdője van, ahol erdőgazdálkodási tevékenységet végez, üzemeltetési engedéllyel rendelkező halastó birtokában halgazdálkodást végez. Szintén jogosult a visszatérítésre a nyilvántartásba vett családi gazdaság is.
A visszaigénylés a mezőgazdasági termelési célú földművelési munkákhoz, valamint a betakarításhoz kapcsolódó közvetlen szállításhoz, az erdőfelújítási célú munkákhoz, valamint közvetlenül a halgazdálkodáshoz felhasznált gázolaj után kérhető.
Az adó-visszatérítés akkor is igénybe vehető, ha ahhoz nem saját, hanem bérelt gépeket – gépi bérmunka-szolgáltatás keretében – használ fel a gazdálkodó. Ennek azonban feltétele, hogy a gazdálkodó nevére szólóan, a visszaigénylést megelőző 5 évben kiállított számlán külön szerepeljen a ténylegesen felhasznált gázolaj mennyisége és annak értéke is.
Tudvalevő, hogy a felhasznált gázolaj után visszatéríthető adó összege a gazdálkodási terület méretéhez viszonyítva felső korláthoz kötött, oly módon, hogy a gázolaj 1 hektárra jutó mennyisége éves szinten maximum 97 liter lehet. A visszaigényelhető adó pedig maximum ennek a mennyiségnek a 82%-a a hatályos szabályok szerint. Ugyanakkor, mint ismert szeptember 1-jétől módosul a gázolaj utáni adómérték, vagyis az a kőolaj világpiaci árához fog igazodni.
Ez azt jelenti, hogy ha a kőolaj világpiaci ára nem haladja meg az 50$/hordót, akkor a visszaigényelhető adó már 83,5% lesz, míg 50$/ hordó áron vagy a felett a korábbi 82% alkalmazandó.
Emiatt a változás miatt lényeges az a szabály, mely szerint bérmunka-szolgáltatás esetén a számlán feltüntetett üzemanyag-mennyiségnél szereplő teljesítés időpontjában hatályos jövedéki adó összegére vonatkozó százalék alkalmazható. Ennek egyszerű oka, hogy a bérmunka szolgáltatást igénybe vevőnek nincs, és nem is kell tudomása legyen arról, hogy a szolgáltató milyen adótartamú gázolajat használt fel.
Külön említést érdemel, hogy a halastó vízjogi üzemeltetési engedélyében az üzemeltetésre megjelölt időszaki korlátozás nem csökkenti a jövedékiadó-visszatérítésnél figyelembe veendő felső korlátot.
Abban az esetben, ha éven belül változik a gazdálkodással érintett terület nagysága, akkor a felső korlát összegének tizenketted részét kell felszorozni azon megkezdett hónapok számával, amelyekben már a nagyobb vagy kisebb területen történt a gazdálkodás. Az így kapott eredményt egész literre kell kerekíteni. A jövedékiadó-visszatérítéssel érintett termőföldterület, erdő, halastó nagyságát – a kerekítés általános szabályainak figyelembevételével – hektárban, kéttizedes pontossággal kell meghatározni
További lényeges feltétele az adó visszaigénylésének, hogy nem gépi bérmunka esetén a gázolaj beszerzése csak adóraktári, jövedéki vagy működési engedéllyel rendelkező forgalmazóktól történhet, valamint erdőgazdálkodás során az is, hogy az erdő felújítására vagy a felújítás befejezésére jogszabályban, vagy az erdészeti hatóság határozatában megállapított határidő túllépése esetén nem igényelhető jövedékiadó-visszatérítés.
A visszatérítés jogosságát a NAV a rendelkezésére álló adatok és más hatóság, úgy mint a kormányhivatalok földművelésügyi nyilvántartása, vagy a vízügyi hatóság adatai, valamint az erdészeti azonosító alapján vizsgálja.
A visszatérítési nyomtatványon rögzíteni kell a gépi bérmunka-szolgáltatásra vonatkozó számlák adatait is.
A visszatérítési kérelem néhány éve már csak elektronikus úton a BEV_J04-es számú nyomtatvány benyújtásával történik. A visszaigénylés főszabályként évente egyszer a tárgyévet követő év január 15-étől, vagy gyakorítottan az első félévre az adott év július 15-étől, majd a III. negyedévre október 15-étől és a IV. negyedévre a követő év január 15-étől történik.
Féléves bevallás esetén tudni kell azt is, hogy a visszatérített adó összegénél figyelembe vett gázolajmennyiség egy hektárra számítva nem haladhatja meg a felső korlát 50%-át. Ha azonban ennél az időszak tényleges felhasználása nagyobb, a különbözet a III. vagy a IV. negyedéves adóbevallás időszakának felhasználásaként figyelembe vehető.
Érdemes tudni azt is, hogy a mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) támogatást is igénylő mezőgazdasági termelő az adóbevallási nyomtatványon ezen körülményről és a kapcsolódó számlákról külön kell nyilatkozzon. A NAV a külün jogszabályokban meghatározott adatok körét megküldi a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) részére, valamint az adatátadás tényéről elektronikus úton értesíti a visszaigénylőt is.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza