Kategória: Agrártámogatások | Szerző: Agrárium-info, 2016/08/06
Újabb lendületet kaphatnak a borászatok. Összesen 40 milliárd forintos pályázatot hirdetett meg a Miniszterelnökség a borászati ágazat fejlesztésére.
Termelőkön kívül a szektor kis- és középvállalkozásai is kérelmezhetik a támogatást gépek, technológiák beszerzésére, vagy különböző építési munkálatok elvégzésére. Maximum 200 milliót kaphat egy pályázat.
Mintegy 40 milliárd fordítható a borászat fejlesztésére a Vidékfejlesztési Programon belül, az erről szóló pályázat már megjelent – jelentette be sajtótájékoztatón Kis Miklós Zsolt. A Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára felidézte: az Unió előző költségvetési időszakában (2007–2013 között) nem volt külön keret a borászati ágazat fejlesztésére. A mostani EU-s költségvetési ciklusban a Vidékfejlesztési Program keretében eredetileg az ágazat támogatására 20 milliárd forintot irányoztak elő, de a szakmai szervezetekkel történt konzultációt követően – a nagy igény miatt – a Miniszterelnökség ezt az összeget megduplázta.
Óriási a verseny a világpiacon, a magyar bor minősége kiváló, de elengedhetetlen, hogy modern technológiák, berendezések kerüljenek beszerzésre, és olyan korszerű pincék jöjjenek létre, amelyek ezt a minőséget tovább javítják.
A pályázat két fontos célkitűzést szolgál, kétharmad-egyharmad arányban: a versenyképesség javítását és az energiahatékonyság növelését. Az államtitkár aláhúzta, kiemelten kezelik a szőlőtermeléssel és a borászattal foglalkozó vállalkozások technológiai korszerűsítését. A most megjelent pályázati felhívás célja, hogy lehetőséget biztosítson új borászati gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez, a meglévő technológia vagy gépek korszerűsítéséhez, illetve az építéssel járó fejlesztési beruházások megvalósításához. Mindemellett a választható tevékenységek körében – bizonyos korlátozások mellett – további források igényelhetőek telepi infrastruktúra fejlesztésére, bortároló tartálykapacitásának bővítésére, valamint maximum 10 millió forint forrás nyerhető fahordó vásárlására. Nem támogatható ugyanakkor erőgépek, traktorok vagy teherautók beszerzése.
A pályázatokat szeptember 12-től lehet benyújtani. A jelentős mértékű vidékfejlesztési forrásra mezőgazdasági termelők, valamint mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozások nyújthatják be igényüket. A pályázat megfogalmazásánál több egyszerűsítést is bevezettek, így például 50 millió forintos projektösszegig csak egyszerűsített üzleti tervet kell benyújtani, illetve ha valaki 25 millió forintnál alacsonyabb összegre pályázik, akkor közbeszerzésre sincs szükség.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás maximális összege 200 millió forint.
Kis Miklós Zsolt lapunk érdeklődésére elmondta: változás ugyanakkor, hogy az egyes pályázók legfeljebb 200 millió forintot nyerhetnek el, és más pályázatokkal ellentétben konzorciumok indulása esetén sem kaphatnak több támogatást az igénylők. Ezeket a kitételeket a szakmával való egyeztetést követően a borászok kérésére tették bele a pályázati kiírásba. Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy minél több mikro- és kisvállalkozás pályázik majd sikeresen. Azok a cégek pedig, amelyek méretüknél fogva nem vehetnek részt ezen a pályázaton, a GINOP-ból (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program) igényelhetnek fejlesztési forrást. Az érintettek 2016. szeptember 12. és 2018. szeptember 11. között nyújthatják be támogatási kérelmüket a www.mvh.gov.hu weboldalon. Az első értékelési határnap 2016. november 11-e. Az értékelési határnapokig benyújtott projektek együttesen kerülnek elbírálásra. A Miniszterelnökség felhívja az érintettek figyelmét, hogy a pályázati felhívások részleteiről a www.szechenyi2020.hu weboldalon tájékozódhatnak.
Kis Miklós Zsolt beszélt még arról, hogy a Vidékfejlesztési program keretében az idén összességében 35 pályázatot hirdetnek meg – a 2020-ig rendelkezésre álló mintegy 1300 milliárd forintból 900 milliárd forintot. A pályázati felhívások folyamatosan jelennek meg, a Miniszterelnökségen nincs nyári szünet.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza