Kategória: Agrárgazdaság | 2014/03/10
Címkék: FAO, Graziano da Silva, családi gazdaság, Világfórum és Kiállítás a Családi Gazdálkodásról konferencia, Fazekas Sándor
Sikeres volt a Budapesten 2014. március 5-én és 6-án megrendezett „Világfórum és Kiállítás a Családi Gazdálkodásról” nemzetközi mezőgazdasági konferencia, amelyen több mint száz ország képviseltette magát.
Magyarország adta meg a kezdő lendületet az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által kezdeményezett Családi Gazdálkodások Nemzetközi Évének a „Világfórum és Kiállítás a Családi Gazdálkodásról” konferencia megrendezésével. Az esemény felhívta a figyelmet arra, hogy a családi alapon szerveződő, hagyománytisztelő gazdaságok segítenek megőrizni földünk erőforrásait. A konferencia és kiállítás házigazdája a Vidékfejlesztési Minisztérium volt.
„A családi alapon szerveződő kis- és közepes gazdaságok teremtik meg a fenntartható, élelmezési problémáktól mentes világot” – hangsúlyozta José Graziano da Silva, a FAO főigazgatója a „Világfórum és Kiállítás a Családi Gazdálkodásról” megnyitó ceremóniáján, a Budapest Kongresszusi Központban. A rendezvény fővédnöke, Fazekas Sándor, Magyarország vidékfejlesztési minisztere a résztvevő miniszterek, kormányzati képviselők, tudósok és civil szervezetek mellett külön köszöntötte a magyar és külföldi kiállító gazdákat, akik kifogástalan minőségű termékeikkel igazolták, hogy a családi gazdálkodók segítése és támogatása globális, közös érdek.
Jelenleg a világ mezőgazdaságának igen jelentős része családi alapon zajlik, Európában ennek aránya 63 százalékot tesz ki, de az alacsony jövedelmű, fejlődő országokban még ennél is magasabb (pl. Ázsiában 85%). Ez a mezőgazdasági modell mélyen gyökerezik az adott tájegység hagyományaiban, annak biológiai alapjaira épít, hozzájárulva ezzel a terület ökológiai egyensúlyának megőrzéséhez. A gazdák elemi érdeke, hogy megvédjék környezetük természeti erőforrásait, amelyek várhatóan gyermekeik és unokáik megélhetését is biztosítják majd.
A családi gazdaságok ugyanakkor meglehetően sebezhetőek: szembe kell nézniük a klímaváltozás kihívásaival, valamint az iparosodott, üzemi rendszerű mezőgazdasági és élelmiszer-ipari ágazatok által támasztott erős versennyel. „A megoldás a haladó termelési technológiák biztosítása a családi gazdák számára úgy, hogy ne sérüljenek a családi gazdaságok értékei.” – emelte ki José Graziano da Silva.
A fórumon – melyen 104 ország képviselői vettek részt – több munkacsoport dolgozott a fenti problémákkal kapcsolatos kérdések konkrét megválaszolásán. Azonosították a családi gazdaságok társadalmi, környezeti és gazdasági erősödésének lehetőségeit, majd azt vizsgálták, hogy milyen befektetési és finanszírozási modellek támogathatják hatékonyan a családi gazdálkodókat. Egy külön munkacsoport foglalkozott a fiatal gazdák és a nők szerepvállalásának erősítésével, és bemutatásra kerültek a legsikeresebb példák a területről. A kiállításon 83 kiállító mutatkozott be: közülük harminchárman külföldről érkeztek (ázsiai, afrikai, latinamerikai, óceániai és európai gazdák, továbbá nemzetközi gazdaszervezetek), ötvenen pedig a Kárpátmedencéből, Magyarországról és a határon túlról (Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből és a Muravidékről) egyaránt.
A kiállításon kínált termékek köre igen változatos volt: friss magyar élelmiszereket, közöttük hungarikumokat és biotermékeket, továbbá különleges külföldi termékeket, mint például azeri gránátalmaszörpöt, észt szárított gyümölcsöket, georgiai mogyorót vagy ukrán teákat mutattak be a gazdák. A látogatók emellett megismerkedhettek a világ távoli országainak kertészeivel, halászaival, méhészeivel is. A kiállítást hagyományos kézműves programok is színesítették: hímzés, kosárfonás, mézeskalács-díszítés, fazekasság, levendulatermékek készítése, amelyekbe a látogatók is bekapcsolódhattak.
A magyarországi nyitóeseményt több helyi és nemzetközi rendezvény követi majd 2014-ben.
Ajánlott kiadványokGasson, Errington:
Családi farmgazdaság
Ez is érdekelhetiAz uniónak támogatnia kell a családi gazdaságokatAz életet hozzuk be az agrárpolitikábaMilyen kukoricát válasszunk?
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza