Kategória: Agrárgazdaság | Szerző: Fehér István, 2014/01/10
Címkék: földmunka, betakarítás, kombájn, szabad kapacitás, gépi bérmunka, géppark
Magyarországon jelentős hagyománya van a mezőgazdasági bérmunkának. A kézi, a napszámos és a lófogatos korszak után ez a szolgáltatás a gépekkel teljesedett ki. Leggyakrabban egy-egy gazdálkodó fölösleges gépi erőinek kihasználása nyújt lehetőséget rá, más esetben egy kifejezetten gépi bérmunkára szakosodott cég vagy éppen egy tanüzem vállalkozik erre.
A szentesi Május 1. Agrár Zrt. érdekeltségi körébe tartozó mezőgazdasági vállalkozások a saját munkáik mellett évente 35–40 külső partnernek szolgáltatnak bérmunkát is. Mint Szarvas Pál elnök-vezérigazgató elmondta, az elmúlt időszakban évente mintegy 200- 300 millió forint értékű gépi bérmunkát vállaltak. Ennek csak töredéke a speciális géppel legkorábban másoknak végzett zöldborsó-betakarítás. A nagyobb hányadot a takarmánykukorica és a cukorrépa betakarítása tette ki. Mivel vállalkozásaik jól gépesítettek, ezen belül számos speciális célgéppel rendelkeznek, ezért rendszeresen van „külső” munkájuk. Ráadásul nemcsak ebben a régióban, hanem például a cukorrépa esetében a Dunántúlon is szolgáltatnak, ahova szinte minden évben elhívják őket, elsősorban olyan gazdálkodók, akiknek nincs célgépük.
Az elmúlt évben mintegy 1400 hektárról takarították be az értékes gyökeret a cukorgyár körzetében. Ezen felül Romániában és Szlovákiában ugyancsak évente kombájnolnak. A megrendelések rendszeresen jöttek, ezzel esetükben nem volt gond. Volt olyan ősz, hogy speciális eszközeik szinte alig győzték a munkát Somogyban, ahol egy oda telepített cukorrépa-kombájnjuk dolgozik évről évre. A „gépkihelyezés” oka nyilvánvaló, a területek termésének betakarítására nem éri meg Békésből a nehéz gépeket szezononként oda-vissza telepítgetni, utaztatni.
Szarvas Pál elnök-vezérigazgató szerint az elmúlt években lényegében nem emelték a bérmunkák árait. A csemegekukorica betakarítási áraikat pedig több éve szinte fixárasnak tekinthetik a megrendelők. Igaz, e szolgáltatásukban volt némi kedvezmény azáltal, hogy a bérmunkát legtöbbször a konzervgyárak rendelték meg tőlük.
Arra a kérdésre, hogy mennyire kifizetődő a bérmunka, a gazdaságvezető általánosságban szólt. Áraikat úgy kell kalkulálni, hogy ezekkel a drága gépekkel – például a 100 millió forint fölötti répakombájnokkal – a saját és a bérmunkával együtt végső soron ki kell termelniük a vételárat is. A 2002 márciusában alapított siófoki Europe Farming Mezőgazdasági Kft. előbb mezőgazdasági termények nagykereskedelmével foglalkozott, majd – látva a környékbeli kisebb-nagyobb mezőgazdasági vállalkozások igényeit – két év eltelte után a holland tulajdonosok inkább gépi bérmunka végzésében láttak fantáziát. Ma már ott tartanak, hogy évente 1700–1800 hektár teljes körű művelését vállalják Fendt, John Deere, Dammann, Väderstad, Kuhn, Amazone, Agrifac és más gyártmányú gépekkel – mondta a magyarul is kitűnően kommunikáló Harm Kalfsbeek ügyvezető igazgató. Ekkora terület bérmunkáira állandó megrendelésük van, de a megrendelői kör további gyarapodásával számolnak. A bérmunka részlegben hat rátermett, jelentős gyakorlattal rendelkező gépkezelő fiatalembert és egy adminisztrátort foglalkoztatnak.
A teljes árbevételnek 80 százalékát a környékbeli gazdálkodóknak nyújtott gépi bérmunkaszolgáltatás teszi ki
Célgépeket inkább bérelni érdemes
A cég maga 68 hektár bérelt földön gazdálkodik, viszont a teljes árbevételének 80 százalékát a környékbeli gazdálkodóknak nyújtott gépi bérmunka-szolgáltatás teszi ki. Amint az ügyvezető elmondta: ebben a „műfajban” is lehet sikeres egy ilyen méretű cég, de csak azzal, hogy a szolgáltatást is jól képzett szakemberekkel és magas színvonalú technikával folyatatja. Így tudnak megfelelni a környezettudatosság követelményeinek is. Például az Agrifac Condor High Clearance Plus önjáró permetezőgép felszereltsége (műholdas helyzetmeghatározás, automata kormányzás, átfedésmentes kijuttatás, légrásegítés) lehetővé teszi, hogy alacsony dózissal is igen precíz kezelést végezhessenek a legkisebb gazda növényállományában is.
Igaz, ennek számukra is komoly ára van: egy a korábbinál persze valamivel korszerűbb, azonos teljesítményű traktor 10 éve még 25 millió forintba került, ma már a duplája 45–50 millió. S bár jelenlegi munkatársait dicsérettel illette – hiszen a bérmunkát megrendelők szinte név szerint kérik őket –, Harm Kalfsbeeknek az a véleménye, hogy egyéb elfoglaltságuk, szabadságuk ideje alatt, vagy például tervezett létszámbővítés esetén a modern gépeikre nehéz jól képzett kezelőket találni.
Kis túlzással szólva számukra az derült ki, hogy a szakiskolákban MTZ-ken, Zetorokon „nevelkedett” fiatalok többsége zavarba van, ha például a GPS-szel és hasonló technológiával kell megbirkóznia. Különösen kiütközik a hiányosság – persze ebben leginkább a szakiskolai gyakorló géppark hiányossága is közrejátszik –, ha a gépkezelőről a bérmunka megrendelőjénél derül ki, mit nem tud a gyakorlatban.
Természetesen kitűnő dolog, hogy például az AXIÁL Kft. saját iskolát nyitott, vagy másokhoz hasonlóan gépkezelői tanfolyamokat tart az új eszközökről. Ám szerinte a tanfolyamokon csak a nagyon szükséges alapismereteket kapja meg a szakember.
Az ügyvezető elmondta, hogy ők az elmúlt években többnyire az inflációval azonos, mintegy 3–5 százalékkal emelték a bérmunkatarifákat. A gázolaj ára 2013-ban az előző évihez képest nem változott olyan mértékben, hogy emiatt tavaly szükség lett volna emelésre, ám a munkabér és járulékai miatt most is számolnak csekélyebb emeléssel.
A korszerű gépek akár kétszer annyiba is kerülhetnek, mint tíz éve
Mint megtudtuk: az agrárszakoktatási intézmények egy része is végez gépi bérmunkát. Döntően persze azok, amelyek technikával az átlagosnál jobban felszereltek, például amelyek gépészeket is képeznek. Az persze közülük is a csúcsot jelenti, ha a legújabb traktorokból és más eszközökből is képesek voltak beszerezni. Ám akármilyen „szerény” egy-egy szakképző gépparkja, és ha nem is az oktatók vagy a tanárok szántanak: a bérmunkát igénylő gazdálkodók az iskolákkal végeztetett munkával többnyire jól járnak. A szakszerű munkavégzésre ugyanis garancia lehet maga az intézmény, amelynek alkalmazottai nem adnak ki kezükből „fusi” munkát.
A VM Kelet-Magyarországi Agrárszakképző Központ egyik tagintézménye, a pétervásárai Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium gépeivel már az előd intézmények is mindig vállaltak bérmunkát. „Sőt korábban többet!” – ezt már Jakab Béla tanár, a gyakorlati oktatás vezetője teszi hozzá. Már csak azért is többet végeztek, mert korábban a gépekből is több létezett, hiszen az állam sokat áldozott az intézmények technikai felszerelésére.
Hát ilyen tanulságai is vannak a gépi bérmunka „területnek” – tehetjük még hozzá, hiszen Pétervására nem áll jobban, nem áll rosszabbul másoknál szolgáltató gépeivel. Az iskolához tartozó Füzesabonyban lévő 140 hektár mellett 120 hektár helyben bérelt föld művelését végző három MTZ- 82-es, egy-egy Zetor 16145-ös, Steier 9145 és -9094-es, valamint az MF-10 Mc Cormic szabad kapacitására vállalnak bérmunkát. Némi „felüdülés” hallani, hogy létezik egy John Deere kombájnja a szakiskolának, s persze van bálázója is.
Jakab tanár úr szerint tucatnyi partnerük közül az őstermelők, a magángazdálkodók vannak többségben. Olyanok, akiknek vannak ugyan gépeik, de kevés, ezért bérelnek tőlük. Ám léteznek olyanok is, akiknek a föld műveléséhez, a növények ápolásához, a betakarításhoz semmilyen gépük nincs, s így jól jön a szakiskolai géppark igénybevételének lehetősége. A bérmunkát rendszerint az intézmény két traktorosa, alkalmazottja végzi. A díjakon 2013-ban nem emeltek. Viszont különleges helyzetben – amikor például a tábla domborzati adottságai miatt dupla menettel egyirányú szántást kell végezni, vagy régen szántott táblát, gyepet kell nagy energiával felszántani – külön költségkalkulációt végeznek, hiszen mint ismeretes, az üzemanyag-fogyasztásfogyasztás 10 százalékot meghaladó növekedésének okát adott esetben igazolni kell.
Ajánlott kiadványokDr.Szabó István:
Növények ápolási munkáiDr. Tóth László:
Szálastakarmányok betakarítása, tárolása és etetéseDr.Takátsy Tibor:
Elektronika, mérés, mérnöki pontosságBakos István:
Kertészet részfoglalkozású termeléssel - Almáskerti tapasztalatok, mesterfogások
Ez is érdekelhetiA tritikále termesztéseAratás két héttel korábbanPrecíziós növénytermesztés – mechatronika a traktorfejlesztésben
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza