Kategória: Európai Unió | Szerző: Fordította: Vojczek Judit, 2016/10/05
Brüsszelből jelentjük
Phil Hogan, az Európai Bizottság mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős biztosa elkötelezettségének köszönhetően a KAP egyszerűsítésének múlt évben bevezetett négy hulláma után újabb intézkedéseket illesztettek a rendeletbe.
A javasolt intézkedések célja a KAP további egyszerűsítése, hogy csökkentsék a gazdálkodókon és a nemzeti hivatalokon lévő terheket, megkönnyítsék az életüket.
Speciálisan, a Vidékfejlesztési Rendeletben olyan változtatásokat javasolnak, amelyek egy szektorspecifikus jövedelemstabilizáló eszközt eredményeznek majd. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy a tagországok megtervezzék az egyes ágazatokra vonatkozó saját eszközeiket, így vonzóbbá tehetik a gazdálkodók és az adminisztráció számára. A javaslat reagál arra az igényre is, hogy több forrást biztosítsanak a gazdálkodók támogatására a piaci válságok idején, valamint tükrözi számos ágazat nehéz tapasztalatait is.
További lényeges változtatási javaslat a Vidékfejlesztési Rendeletben, hogy egyszerűbb szabályokat vezessenek be a hitelhez és más pénzügyi eszközökhöz való hozzáférésre. Ezen változtatások célja, hogy lökést adjon a pénzügyi eszközök jobb használatához a mezőgazdasági szektorban és nagyobb hozzáférést biztosítson a gazdálkodóknak a tőkéhez, különösen a fiatal gazdáknak, akik számára állandó probléma a hitelhez jutás. Az általános cél az állami pénzek jobb elosztása és a mezőgazdasági szektor versenyképességének növelése.
A biztos javasolja, hogy a közvetlen kifizetésekről szóló rendeletben a tagországok nagyobb szabadságot kapjanak az „aktív termelő” fogalmának meghatározásában. A tagországok eldönthetik, hogy az „aktív termelő” jelenlegi meghatározását használják-e a jövőben is, vagy sem. A javaslat elfogadása esetén lényegesen kevesebb teher nehezedik majd a gazdálkodókra és a nemzeti/területi adminisztrációra, a papírmunka is jóval egyszerűbb lesz.
A javaslatot szeptember közepén publikálták a félidős uniós költségvetési felülvizsgálat részeként.
Ezek a javaslatok teljes mértékben közös döntést igényelnek a Tanács és az Európa Parlament részéről, a javasolt változtatások nem változtatják meg a Közös Agrárpolitika irányát. A cél az, hogy ezek az elemek, melyek a költségvetési rendelet átdolgozásának részét képezik, 2018 elején életbe lépjenek.
A Bizottság által elkészített rendelettervezethez Hogan a következőt fűzte: „A mai javaslatok további bizonyítékot nyújtanak saját magam és a Bizottság elkötelezettségéről a Közös Agrárpolitika egyszerűsítése érdekében. A javasolt változtatások fontosak, sok területen egyszerűsítik majd a szabályok alkalmazását, és az előző egyszerűsítésekkel együtt számos szűk keresztmetszetet megszüntetnek, lényeges különbséget hoznak a KAP megvalósításában, kiváltképpen a gazdálkodók előnyére.
Továbbra is a KAP egyszerűsítésére koncentrálok, és külön öröm számomra, hogy a mai napon számos javaslatot tettünk, különösképpen a jövedelemstabilizáló eszközökkel, az anyagi eszközökhöz való hozzáféréssel és az aktív termelő fogalmával kapcsolatban, így válaszoltunk a gazdálkodók aggodalmaira, amelyeket jelölésem óta és a tagállamokban történő utazásaim során állandóan hallok.”
Phil Hogan szeptember végén örömmel jelentette be, hogy a júliusban bevezetett 150 millió eurós, az európai közösség egészére kiterjedő termeléscsökkentést ösztönző csomagra annyi jelentkező van, hogy majdnem teljesen kitöltik az 1,07 millió tonnás keretet.
A biztos elmondta, hogy a mai (szeptember 27.) állapot azt mutatja, hogy „Bebizonyosodott, a rendszer vonzó és sikeres. Teljesen megfelel az elvárásainknak, biztos vagyok benne, hogy ezek az intézkedések, hasonlóan a júliusban bevezetettekhez és a korábbi csomagokban lévőkhöz, az európai tejpiac további stabilizálásához fognak vezetni. Különösen örülök a fő tejtermelő tagállamok nagymértékű részvételének a programban.” A biztos megjegyezte, hogy a helyreállás jelei már nyilvánvalóak, különösen bizonyos nyersanyagáraknál, de megismételte, célkitűzése az, hogy lássa „a javuló piaci hangulat magasabb termelői árakat eredményez”.
A Bizottságtól kapott tájékoztató szerint 27 tagországból 52 000 tejtermelő jelentkezett a tejtermelés-csökkentési programra, vállalva, hogy 2016 utolsó negyedévében kevesebb tejet termelnek, mint az előző év hasonló időszakában. A vállalt csökkentések változóak, az átlag jelentkezőnként 20 tonna. Ez átlagosan 16,5%-os csökkentést jelent, ami az összes tejtermelés 2,9%-os csökkenését jelenti 2016 utolsó negyedévében.
A három hónapos periódus végén a gazdáknak 45 napjuk (kb. február közepéig) lesz arra, hogy igazolják a termelés csökkentését, így jogosulttá váljanak a támogatásra, ami minden 100 kg-os csökkentésre 14 EUR.
A nemzeti vállalások jelentősen eltérnek egymástól, Németország 286 000 tonnás vállalásától Franciaország és Anglia 100 000 tonnán felüli vállalásán át Málta és Ciprus 1000 tonna alatti vállalásáig. A legtöbb résztvevő Franciaországban (13 000), Németországban (10 000), Írországban (4500), Ausztriában és Hollandiában van (mindkét országban 4000). A részvétel százalékos aránya Írországban a legmagasabb (24%), ezt követi Belgium és Hollandia (22–22%), Franciaország (19%) és Portugália (17%).
Mivel az összes vállalt csökkentés még nem éri el az előirányzottat, lesz egy második kör a fennmaradó 1,1%-ra (11 407 t), a 2016 novemberétől 2017 januárjáig tartó időszakra. Ebben a második körben azok vehetnek részt, akik nem jelentkeztek az első körben. A jelentkezési határidő október 12.
Ezt az önkéntes tejtermelés-csökkentő rendszert Hogan mezőgazdasági biztos jelentette be a júliusi Mezőgazdasági Tanácson mint az 500 millió eurós segélycsomag részét a tejágazat részére, amely tartalmazott egy 350 millió eurós, tagállamonként meghatározott összegű rendkívüli támogatási csomagot és számos piaci intézkedést.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza