2026. 06. 24., szerda
Iván
Agrometeorológia
növényvédelem
Részletes agrometeorológia
xxx Menü xxx

„A szakmaiság új reneszánszát éljük”

Kategória: Agrárgazdaság | Szerző: SZB, 2016/10/15

A hazai agrárinnováció jelentős eseményének számított, amikor tavaly novemberben a KITE Zrt. és hét stratégiai partnere együttműködési megállapodást kötött a precíziós gazdálkodás hazai fejlesztésére. Erről és a cég elmúlt két évéről kérdeztük Szabó Levente vezérigazgatót.

– Egy év után milyen eredményei vannak az említett partneri együttműködésnek?

– A stratégiai partnerek az eltelt időben a saját területükön is nyilván azon dolgoztak, hogy a precíziós gazdálkodás előremutató és jövőt formáló lehetőség legyen a magyar mezőgazdaság számára. A KITE Zrt. ez idő alatt még szorosabbra kovácsolta a kapcsolatát a partner egyetemekkel, különösen a Debreceni Egyetem Gazdálkodástudományi Karával. Ennek része többek között a precíziós gazdálkodás fejlesztésében való együttműködés is. Eddig ezt ott csak C-típusú tárgyként oktatták, mostantól viszont, a GINOP-ból közösen elnyert pályázati forrásnak is köszönhetően, fő tárgy lesz, így a következő évfolyamokból kikerülő diákok már elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkeznek majd a témában. Gyártói oldalról nézve a John Deere és az Orthman is nyilván újabb fejlesztéseket és invesztíciókat hajt végre ebben a témakörben. Az együttműködés talán leglátványosabb eleme, hogy az Orthman például vállalkozott egy – a mi fejlesztőmérnökeink által kifejezetten a magyarországi viszonyokra kialakított – munkagép legyártására csak a magyarországi piacra. Az összes többi stratégiai partnerrel is folyik persze a szakmai kommunikáció, még ha annak nincsenek is ilyen látványos eredményei.

– Egyáltalán, hol tart ma Magyarországon a precíziós gazdálkodás?

– Azt el kell ismerni, hogy mondjuk az Egyesült Államokkal összehasonlítva sajnos nem számítunk a technika élharcosainak. Nemrég volt szerencsénk kint járni, és azt láttuk, hogy nem álltak meg a fejlesztésben, tehát hiába is próbálnánk mi beleerősíteni, nem lehet őket utolérni, mert mindig előrébb és előrébb lépnek. Az amerikai farmereket egy cél vezérli, hogy minél magasabb hozamokat minél alacsonyabb költséggel termeljenek meg, hiszen az elmúlt hároméves időszakban 30–40%-kal csökkentek a terményárak, ráadásul ők támogatások nélkül termelnek. Számukra a jövő biztosítéka, ha a precíziós technológiát alkalmazzák és fejlesztik a saját gazdaságuk igényeihez. Nekünk talán az a szerencsénk, hogy erre még nem vagyunk rákényszerítve, hiszen nálunk még vannak támogatások, amelyeknek még van kifutása. A mostani modell talán jobban támogatja is az intenzifikációt. És ha ezeket a forrásokat jól használják fel, akkor, ha máshol nem is, a hozam oldalán meg kell jelennie a fejlesztések jótékony hatásának. Még akkor is, ha nem beszélhetünk teljes körű precíziós gazdálkodásról.

– Tavaly, az együttműködés aláírásán elhangzott, hogy a KITE Zrt. 2012 és 2014 között a legtöbb szántóföldi növény esetében elvégezte az agrotechnikai ajánlások átdolgozását. Mit takar ez a gyakorlatban?

– Az RTK jeleken alapuló navigáció nem csak a gépüzemeltetésre van hatással, hanem az agrotechnológiára is, megjelenésével új perspektívák nyíltak és nyílnak meg folyamatosan előttünk. A kapás kultúrák esetében például a strip till technológia egészen új lehetőségeket nyitott szemben az eddig előnyben részesített forgatásos műveléssel. A technológia alapköve, hogy megkülönbözeti egymástól a sort, vagyis a megművelendő sávot és a sorközt. A művelés csak a sávban történik, ott, ahol arra szükség van. Számos kísérletet végeztünk a témában, amelynek az lett az eredménye, hogy az egész technológiai folyamatot „újragondoltuk” az alapműveléstől a betakarításig. Rájöttünk, hogy ez az új technológia teljesen más alapművelési, vetési, növényvédelmi és növényápolási módszereket feltételez és igényel. A menetszámok csökkentése, a kapcsolt műveletek alkalmazása mind olyan fogalomrendszerek, amik ennek a művelési módnak a bemutatásával és elterjesztésével kaptak egyre nagyobb figyelmet. Például már kezdtük elfelejteni a sorközművelő kultivátort, mert a gyomirtást megoldottuk a teljes felületre kijuttatott növényvédő szerekkel. Mára azonban már bebizonyosodott, hogy a növényvédelem, a mechanikai gyomirtás és a tápanyag-kijuttatás megoldható egy menetben is, például az Orthman gépekkel, sokkal hatékonyabban és gazdaságosabban.

Beillesztettük ebbe a művelési módba a repcét és a szóját is, és ma már egzakt eredményeink vannak arra vonatkozóan, hogy produktívan termelhető mindkét növény ilyen formában is.

– Hogyan férhetnek hozzá ezekhez a technológiákhoz a gazdák?

– Alapvetően mindenki számára kínál előnyöket. Szokták tőlem kérdezni, nem nézzük-e rossz szemmel, hogy más is forgalmaz hasonló technikát, mint mi. Azt mondom erre, hogy nem, mert ha a gazdák másnál is látják, hogy ez hasznos és működik, akkor az nekünk is jó. Hogy aztán ki milyen színű gépből ad el többet, az már üzleti kérdés. De magát az üzenetet át kell adni a termelőnek, hogy megéri ezzel foglalkozni. És minél többen mondjuk, annál inkább hihető, hogy ez a jövő titka. Ha pedig elhiszik, akkor jönnek és érdeklődnek…

Vagy mi megyünk hozzájuk. 2016 elején elindítottuk a bérgép szolgáltatásunkat. Ennek az a célja, hogy a legújabb, precíziós technológiába illeszthető gépeket, gépkapcsolatokat a termelők rendelkezésére tudjuk bocsátani. Az egész technológiai sort ki tudják próbálni a saját területükön – akár 50 ha napraforgón vagy 100 ha kukoricán is. Amikor pedig a gazda maga is megbizonyosodik róla, hogy ez mennyire hatékony, mennyivel jobb, mint amit eddig használt, azzal is támogatni tudjuk a szándékát, hogy a bérbe vett technológiai eszközöket meg is vásárolhatja tőlünk.

De ez az egész nemcsak a gépesítésről szól, hanem az agronómiáról is. Olyan inputanyagokat kínálunk, melyek jól illeszkednek ebbe a folyamatba. Tudunk ajánlani például olyan vetőmagot is, amelyik tökéletesen alkalmazkodik a sávos művelés sajátosságaihoz.

Az értékesítést pedig meg tudjuk támogatni a személyre szabott szaktanácsadási rendszerünkkel.

– Egyre többet hallani a hazai agráriumban az integráció fontosságáról. Mit gondol erről a KITE Zrt., mint a legnagyobb hazai integrátor?

– Ma az integrációnak más az értelme, mint volt 20–30 éve. A KITE Zrt. szerepe is megváltozott, hiszen mára a piaci viszonyok is letisztultak. A beszerzés irányú integrációt – hogy meglegyenek az inputanyagok: vetőmag, műtrágya, növényvédő szer – a termelő maga is meg tudja oldani. Az értékesítés irányú integrációban – hogy legyen, aki megvásárolja a terményt és piacra tudja vinni – ugyancsak vannak lehetőségek, célprogramok. Én a mai integráció jelentőségét a vevői megelégedettség szempontjából mind a beszerzési, mind az értékesítési vonalakon a minőségi kiszolgálásban látom. Kérdés, hogy melyik integrátor tudja a szükséges tudásmorzsákat pontosan összegyűjteni és átadni ahhoz, hogy azt mondhassa: „A jövőben ez lesz a célravezető, tehát ebbe az irányba kellene elindulni…”. És nem csak úgy marketingalapon, hanem valós tapasztalatok alapján. Ma a szakmaiság új reneszánszát éljük. A KITE Zrt. feladata tehát az, hogy átadja ezeket a jövőt formáló ismereteket, hogy a termelő jövedelmezősége hosszú távon stabil legyen, esetleg még a versenyképessége is javuljon.

– Ön két éve áll a KITE Zrt. élén. Milyen változásokról, fejlődésről tud beszámolni ebből az időszakból?

– A piaci helyzetet, a konkurenciát figyelembe véve harcos két esztendőn vagyunk túl. De azok a jövőbe mutató lépések, amelyeket az elmúlt két évben megtettünk, stabilitást biztosítanak a KITE Zrt. és a termelőink számára is. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy talpra állítottuk és elindítottuk a szaktanácsadási rendszerünket. Bár ennek a szolgáltatásnak jelenleg a volumene még nem olyan nagy, de kétségtelen, hogy jövőt formáló tevékenységről van szó, amely a stratégiai partnerekkel együttműködve szépen ki fog tudni teljesedni.

Másik fontos új szolgáltatásunk a már említett bérgép program. Ennek a lényege sem a közvetlen profitszerzés, hanem a partnerek minél szélesebb körű kiszolgálása, a szemléletük formálása a technológiáink megismertetése érdekében.

Harmadik a nemrég elindított KITE Alkusz szolgáltatásunk. Ez egy lépés abba az irányba, hogy a mezőgazdasági biztosítások terén a KITE Zrt. mint önálló közvetítő jelentkezzen a piacon. Pontosan azért, hogy a biztosítóknál eljárva, a partnerek érdekeit képviselve egy sokkal exkluzívabb, akár áraiban is kedvezőbb, de szolgáltatásaiban mindenféleképpen magasabb szintű biztosítást tudjon nyújtani. Közel 50 milliárd forint a forgóeszköz-finanszírozásunk, talán meg is haladja az idén, és szeretnénk, ha az ebben résztvevő partnereink a biztosítás szempontjából is előnyös helyzetbe kerülnének.

Két éve stratégiai célként tűztük ki magunk elé, hogy központba helyezzük a vevőinket, közelebb kerülünk hozzájuk. Ennek szellemében két új telephelyet is nyitottunk az idén. Az egyik egy parkápolási mintabolt és bemutatóterem Budaörsön. Itt környezetápolás-technikai gépeket, fűnyírókat mutatunk be, értékesítünk, szervizelünk.

Azért épp Budaörsön, mert ezen a téren itt tudunk valóban a legközelebb lenni az érdekelt vevőkörhöz. A másik egy alkatrész-eladási pont Aszódon. Ezt a telephelyet annak érdekében hoztuk létre, hogy azokon a területeken is meg tudjuk oldani a gyors és rugalmas alkatrész-szolgáltatást, ahova a dabasi alközpontunkból már nem értünk el.

Nyitottunk egy 14 hektáros faiskolát is a Nyírségben, ahonnan olasz minőségű, de hazai előállítású szaporítóanyaggal látjuk el a piacot.

A KITE Zrt. folyamatosan nő és annak érdekében hoztuk létre az új szolgáltatásainkat, hogy a vevőközpontú kiszolgálást magasabb szintre emeljük. Fontos számunkra a stabilitás, a kiszámíthatóság és a lojalitás, mert ez a növekedés záloga.

Zárszóként pedig azt üzenem, hogy figyeljenek minket, mert mindig van valami új a nap alatt!

– Köszönjük a beszélgetést

Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktorai
Dr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatósága
Bai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Harasztiné Lajtár Klára:
A borkezelés, palackozás, csomagolás és szállítás berendezései - Borászati technológiák II.

Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai

Hírlevél feliratkozás

Legfrisebb cikkekből ajánljuk

Helyspecifikus gazdálkodás: hiányzó gyakorlat
Helyspecifikus gazdálkodás lehet az egyik módja a költségek optimalizálásának – javasolják íróasztal mögül a gazdáknak. Ennek van egy anekdotába illő valóságos tapasztalata. Egy bakonyalji faluban, homokos dűlőben – ahogy a nagykönyvben írva van – dohány zöldellt. A palántákat nem a dombra, hanem a lap aljára, fagyzugos területre ültették. Ez még a gyakornok gyereknek is föltűnt, és szóvá is tette az akkori termelőszövetkezet főagronómusának, hogy a késői fagyok miatt elfagyhatnak a palánták.
Új kutatás vizsgálja a sókedvelő növények alkalmazkodását
Új, hároméves kutatási projekt indult a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpontban, amely a sókedvelő, úgynevezett halofita növények alkalmazkodási mechanizmusait vizsgálja. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával megvalósuló projekt célja, hogy feltárja, miként képesek egyes növényfajok olyan sós élőhelyeken is fennmaradni és fejlődni, ahol más fajok elpusztulnának.
Magyarország csatlakozott az erdők védelmét célzó európai kezdeményezéshez
Az erdők védelme és fenntartható hasznosítása olyan közös ügy, amely országhatárokon átnyúló kezdeményezéseket és összehangolt szakpolitikai fellépést igényel, ezért Magyarország csatlakozott a Stockholmi Miniszteri Nyilatkozathoz, amelyet a FOREST EUROPE 10. Miniszteri Konferenciáján írtak alá az európai államok képviselői júniusban.
Borászat: botladozó marketing
A lassan hanyatló szőlőtermesztést és borászatot az idei tavaszon az időjárás is tovább ingatta. Az Alföld több térségében a késő tavaszi fagy károsított, egyes helyeken a szokásos termés felére számíthatnak a gazdák. Másutt meg tele vannak a pincék, egy várhatóan átlagos termést sem tudnak elhelyezni, még időben a lepárlást fontolgatják. Évek óta tapasztalható folyamat, hogy a kisebb termelők kivágják a tőkéket, a közepes méretű borászatok a túlélésért küzdenek.
Precíziós vadkárelhárítás ökológiai felelősséggel: Innováció és kombinált védelem a Doxmand-tól
A hazai agráriumban és erdőgazdálkodásban tapasztalható, évről évre súlyos károkat okozó vadkár mögött egy komplex ökológiai probléma húzódik meg. A fő kiváltó ok az élőhelyek drasztikus fragmentációja. Az infrastrukturális beruházások és a bekerített gyorsforgalmi utak kíméletlenül elvágják a természetes ökológiai folyosókat és a vadak vonulási útvonalait. Az állományok mozgástere fizikailag korlátozódik, így kényszerűségből a környező mezőgazdasági kultúrákban keresnek táplálékot. Ebben a helyzetben a gazdálkodók feladata kettős: a lehető leghatékonyabban védeni a termést, ugyanakkor etikus, a vadállományt nem károsító megoldásokat alkalmazni. Erre a kihívásra nyújt professzionális agrotechnológiai választ a magyar fejlesztésű Doxmand ultrahangos vadriasztó termékcsalád.
A Breier Farm a Pilis régió mintagazdasága
Számos pozitív jelzővel illethetjük a Breier Farmot, ugyanis, ha behajtunk a pomázi központ parkolójába, szép látvány fogadja a látogatót. Itt a természet és a modern világ kompozíciója elevenedik meg, s az is jól látszik, hogy a hagyományok őrzésére is nagy hangsúlyt helyeznek. A Breier Farm fő profilja egy integrált, sokirányú tevékenységet folytató családi gazdaság, valódi élménybirtok, ahol a precíziós mezőgazdasági termelés és a feldolgozás egymásra épülve, harmóniában kiválóan működik. Breier László tulajdonossal beszélgettünk.

Találja meg az Önnek való tartalmat

2014-2026 © Agrárium7   –   Minden jog fenntartva.

Tanulmány letöltése X

A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.

Tanulmány letöltése » feliratkozás X

« vissza

Tanulmány letöltése » ellenőrzés X

Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.

A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra

Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.

« vissza