Kategória: Állattenyésztés | Szerző: Dr. Kállay Béla, 2014/01/10
Címkék: víziszárnyas, libamáj, állatvédők, állatjólét, állattartás
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkára szerint egyes állatvédelmi szervezetek káros tény- kedése magyarországon túlnyúló ügy, ezért a német, magyar és lengyel érintetteknek támogatniuk kell egymást.
Az államtitkár az MTInek elmondta, hogy ezzel a megállapítással több európai uniós szakember is egyetértett, amikor a víziszárnyaságazat jövőjéről egyeztettek november végén Berlinben, a Magyar Szüret kísérő eseményeként. Az egyeztetésen részt vett Poprády Géza, a VM közigazgatási államtitkára, német részről Clemens Neumann agrárminisztériumi helyettesállamtitkár, Juliane Hedderich, az Európai Tollszövetség igazgatója, Peter Spary, az Európai Tollszövetség elnökségi tagja, valamint Dorota Bilaczak lengyel mezőgazdasági szakdiplomata.
Budai Gyula közlése szerint a résztvevők leszögezték, hogy a Négy Mancs állatvédelmi szervezet által felállított feketelistát nem ismerik el, és kinyilvánították, hogy ilyen listák összeállítása egyértelműen káros.
A politikus idézte a Stiftung Warentest német fogyasztóvédelmi kiadvány decemberi számában megjelent cikket, amely arról ír, hogy egyes állatvédelmi szervezetek az állatvédelmi szempontok érvényesítése helyett pénzés piacszerzésre használják fel erejüket. A lap szerint a Négy Mancs szervezet az általa összegyűjtött pénz több mint 65 százalékát „működési költségként” kezeli, és az adományoknak csak 35 százalékát fordítja állatvédelmi célra. Ez komoly fogyasztóvédelmi aggályokat is felvet, jegyezte meg az államtitkár.
Budai Gyula ismertetése szerint a berlini egyeztetésen résztvevő országok képviselői egyetértettek abban, hogy családok, munkahelyek tönkretételét egyetlen ideológia sem támogathatja. Az átláthatóságra és a termékek (vissza) követhetőségére kell fókuszálni oly módon, hogy az a melléktermékekre – például a szárnyasfeldolgozás esetén a tollra – is kiterjedjen, hangsúlyozta.
Az államtitkár jelezte: az Európai Tollszövetség (EDFA) üdvözölte a magyar Hungerit Zrt. ezzel kapcsolatos erőfeszítéseit, egyben elismerte, hogy a különféle tanúsító rendszerek akkreditációi – a Hungeritnél az idén 32 volt! – többletkiadásokat okoznak, és ez ronthatja a versenyképességet.
Budai Gyula megjegyezte: a Négy Mancs alapítvány piactorzító tevékenységét támasztja alá, hogy miközben a feketelistáján szerepel két hízottszárnyasáruval kereskedő, francia tulajdonban lévő cég, ugyanennek a francia vállalatnak két lengyel érdekeltsége a pozitív listáján szerepel, mint olyan, amely elutasítja a tollszedést és a hízott árut.
Valótlanságot állított Gabriel Paun, a Négy Mancs nemzetközi kampányigazgatója, amikor azt mondta, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium eljárást kezdeményezett a GVHnál az alapítványnyal szemben, közölte az államtitkár, hozzátéve: valójában a GVH az Oppenheim Ügyvédi Iroda által képviselt Baromfi Termék Tanács kérelmére folytatott versenyhivatali eljárást 2011 végén a magyar Négy Mancs alapítvánnyal szemben, és végül a kérelmet egy hibás koncepcióra hivatkozva elutasította.
Az államtitkár hamisnak nevezte azt az állítást is, hogy a Négy Mancs tevékenységét és baromfijóléti auditáló rendszerét a magyar gazdák 75 százaléka elfogadná. A Négy Mancs egyértelműen külföldi gazdasági érdekeket szolgáló gerillatevékenységét a magyar gazdatársadalom egésze elutasítja, fogalmazott Budai Gyula.
(Az MTI 2013. december 21-i közleménye nyomán)
ágAzAtI hírek Az eu-ból
Belgium: A Le Mondeban megjelenő cikk a karácsonyi szezon hízott libamáj aktualitását mutatja be egy belga cégen, az upignac tevékenységén keresztül. a cikk tárgyilagos, aktualitása kapcsán jelent meg a legnagyobb belga hetilapban.
Spanyolország: etikus hízott máj – tömési technológia nélkül. a cikk Eduardo Sousa spanyol termelőről szól, aki az etikus hí zott libamáj előállításának gyakorlatát mutatja be, igaz arról nem számol be, hogy az éves szinten előállított 400 kg libamáj milyen kategóriájú. az ára azonban igen borsos: 180 gramm 163 euróba kerül…
Ajánlott kiadványokHusti István:
Műszaki és beruházási ismeretekBozsik András, Hartman Mátyás, Percze Attila:
Környezetvédelem - Mit tehet a mezőgazda?Dr. Györkös István - Dr. Báder Ernő:
Csülökápolás és a sántaság megelőzése szarvasmarhaállományokbanDr. Szendrő Péter (szerk.):
Mezőgazdasági gépszerkezettan
Ez is érdekelhetiMÁSZ közgyűlés: Stagnáló magyar állattenyésztésKilátások az állattenyésztésben
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza