Kategória: Állattenyésztés | Szerző: Dr. Kállay BélaForrás: A Poultry Int 53:1, és WATTAgNet Poultry, 2014/01/10
Címkék: baromfi, baromfiipar, baromfi hús, csirkehús, Európai Uniós baromfitermelése
Az alábbi tájékoztató anyagunkat a Poultry Intenational 2014/1. számában megjelent – Mark Clement főszerkesztő cikkében közölt – helyzetelemzésre és az illetékes baromfiipari szövetségnek (A.V.E.C.) az EU vezető szervezeteivel folytatott tárgyalásainak eredményeire, a baromfiszektorral kapcsolatos állásfoglalásokra és hivatalos jelentések alapján állítottuk össze.
Legyen az kereskedelem vagy állatvédelem, az európai baromfiiparnak 2014-ben szembe kell néznie a több irányból rá nehezedő nyomással, és szüksége lesz arra, hogy változtasson különböző dolgokon, ha a korábbi sikerek folytatását kívánja.
Annak ellenére, hogy a gazdasági helyzet nehéz, az állatvédelmi szabályozás szigorúbb, a tengerentúli konkurencia erősödik, a következő évtizedben növekedés várható. De ez a növekedés lassú lesz, mert kihívásokkal jár együtt.
Az A.V.E.C. (az Európai Unió Baromfi Feldolgozóinak és Kereskedőinek Szövetsége, melynek Magyarország is tagja a BTT képviseletében) éves jelentésében az áll, hogy az „Óvilágban” folytatódik az ökonómiai „lejtmenet”, és történelmi magasságokat ért el a munkanélküliség. Számolva a populáció idősödésével és a húsfogyasztással kapcsolatos szemlélet változásával, a húsfogyasztás növekedésének esélyei nagyon behatároltak.
A baromfié a legjobban integrált termelési rendszer Európában, így magasan innovatív az egész termelési láncot tekintve. Mindazonáltal az ipar nem maradhat állva, újabb innovációkra van szükség ahhoz, hogy állja a nyomást. Így például az A.V.E.C. azt is mondja, hogy a telepek szintjén a termelés hatékonyságához a nevelési eredmények színvonalának növelését kell elérni, figyelembe véve azt is, hogy szigorodnak az állatvédelmi követelmények. A baromfitartás berendezéseit gyártóknak nagy szerepet kell játszani már a tervezésben és abban, hogy kellően élhető környezetet biztosítsanak az állat számára a nagy teljesítményekhez, közben pedig ez a környezet az állatjólét társadalmi igényeinek is megfeleljen.
A vágó-feldolgozó berendezéseket gyártók olyan irányban fejlesszenek, hogy a termelékenység javulása mellett a termékbiztonság a fertőzések kiküszöbölése révén is fokozódjék. A baromfifeldolgozó iparnak a termelékenység és a fedolgozottság (hozzáadott érték) magas szintjén kell megfelelni a fogyasztói igények életstílussal össszefüggő változásainak.
Az európai baromfiiparnak viszont nem szabad csak a túlélésre gondolni, hiszen a fejlődő világ országai ma különlegesen nagy növekedési ráta elérésére törekednek. Ha Európa sikeres akar maradni, akkor tekintetbe kell venni a fejlődő országok piacait, mert a közeljövőben a világ húsfogyasztása növekedésének 80%-a ezekben fog bekövetkezni.
Az Európai Unió szabadkereskedelmi tárgyalásokat folytat a világ legnagyobb baromfitermelő országaival (Brazília, Thaiföld, USA). Aggodalomra ad okot, hogy az európai baromfexport zöme hagyományosan tartott állatokból származik. Az A.V.E.C. szorgalmazza, hogy az uniós támogatás ne csak a minőségi és a különleges termékekre fókuszáljon, ezek szinte tilthatóan drágák azokon az alacsony bevételű piacokon, hanem standard termékeket is támogassanak. Bármelyik szabadkereskedelmi egyezményben ki kell mondani, hogy valamennyi behozott termékre vonatkozzanak mindazok a szabványok és előírások, amelyeket az EU termelői betartanak, vagyis csak ilyenek kerülhessenek a „játéktérre”.
Az importkvóták is aggodalmasak, az A.V.E.C. ezt azzal támasztja alá. Hogy bizonyos tarifákat annak rendje szerint kell alkalmazni, nem pedig úgy, hogy a kereskedők kényükkedvük szerint bánhatnak ezekkel.
Az Európai Unió 543/2008 sz. szabályozása tartalmazza a marketingszabványokat a baromfira. Az A.V.E.C. javasolja ennek több szempontból történő felülvizsgálatát. Különösen azokra a fogalmakra, amelyek a hűtési módokra, az eredet jelölésére vonatkoznak, és kiterjednek a tartási rendszerekre is. Az utóbbi az egyik legfontosabb része lenne az EU-s élelmiszer-szabályozás felülvizsgálatának. Ez összefüggésben van az 1169/2011. sz. szabályozással és a fogyasztók informálását tartalmazza. Fontos továbbá a friss hús és a hús mint összetevő meghatározása, ami még döntés előtt áll. Az A.V.E.C. azt is javasolja, hogy a megjelőlés, amelyen rajta van az EU-tagállam vagy nem EU-tagállam neve, minden olyan termékre vonatkozzon, amely legalább 25% baromfihúst tartalmaz.
2013 májusában az Európai Bizottság elfogadott egy hivatalos kontrollról szóló javaslatot, amely egyszerűsíti, világossá teszi és kiterjeszti a törvényi kereteket minden állatra és termékre, amely belép az EU-ba. A financiális fejezetben javasolják, hogy a kontrollt végző hatóságoknak fizessenek bizonyos díjat minden szinten, ami remélhetőleg az élelmiszerlánc minden szereplőjének a felelősségét erősíteni fogja.
Az EU Bizottság foglalkozik a zoonozisokkal, a zoonotikus fertőzések kórokozóival és az élelmiszerromlással. A legtöbb tagállam jól ismeri az erre kitűzött célokat saját baromfiiparára vonatkozólag. Az A.V.E.C. is meg van győződve arról, hogy a szalmonella fertőzések egész Európában csökkentek. Az A.V.E.C. és a Bizottság egyetértett abban, hogy szalmonellát illetően ugyanazokat a kritériumokat kell alkalmazni a friss baromfihúsra és azokból gyártott húskészítményekre egyaránt.
A Campylobacter fertőzések száma Európában növekedett, ezért a rizikófaktotrok csökkentése céljából szigorítani kell a kontroll és a monitoring követelményeit. Az A.V.E.C. jelen van az Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóságban (DG Sanco), ezáltal biztosítható, hogy a Campylobacterrel szemben támasztott kritériumok bevezetése a jövőben a baromfihús felügyelet komoly feladata lesz.
Az A.V.E.C. szakemberei beindították egy közös tájékoztató anyag (guide) összeállítását, amely a vágóüzemek gyakorlatára vonatkozik. Ez egyrészt segít közelebb kerülni a HACCP előírásainak betartásához, másrészt ajánlásokat tartalmaz a feldolgozás folyamataira, a higiéné menedzsmentjére, amely elsősorban a Campylobacter monitoringját és felügyeletét fogja szolgálni.
A takarmányozás témájában jó és fontos hír, hogy a baromfiból és sertésből származó feldolgozott állati fehérje (PAP) engedélyezve lesz a halak takarmányozásában. Az A.V.E.C. üdvözölte ennek újra bevezetését, de közölte, hogy ez a monogasztrikus állatok takarmányozásába is bevonható lenne. Ez az ún. reciklikus folyamatokkal összeegyeztethető.
A baromfi és a környezet témájában felmerült, hogy mivel a baromfi a növényi fehérjéket jobban értékesíti, mint a többi állatfaj, a baromfi számára kiemeltebb szerepét kell kialakítani az egész élelmiszerláncban.
Az EU Bizottság beterjesztette egy új állategészségügyi kerettörvény javaslatát és indítványozta egy szélesebb körű állati és növényi kontrollcsomag összeállítását. Ez arra irányul, hogy az állatok egészségének védelmére hatékonyabb, a rizikófaktorokat minél jobban kiküszöbölő csomag jöjjön létre, amelynek az élelmiszerlánc egészében érvényesülnie kell. A Bizottság ennek hatályát arra felé is kiterjesztené, hogy a törvényben is kifejeződjék a megelőzésnek (prevenció) a gyógyítással (terápia) szembeni prioritása. A bizottsági stratégia fő iránya a jelenlegi szabályozás interpretációja, végrehajtása és megerősítése. Az A.V.E.C. ezt az elvet a gyakorlatban is alátámasztotta egy pulyka „management guide” (technológiai anyag) felvázolásával, amelyet 2013- ban fogadtak el.
Elfogadott az a vélemény, hogy a betegségek ellenőrzésének és kiküszöbölésének céljából az üzletágak számára hasznos az egyszerűbb kontroll, a tudományra épülő szabályozás, az adminisztratív terhek könnyítése, a hatékonyabb intézkedések és eljárások segítése és finanszírozása. Hatékonyabb és átláthatóbb kontroll szükséges az élelmiszerlánc egész hosszában, ami lehetővé teszi a fogyasztóknak, hogy biztonságosabb termékekhez jussanak. Az A.V.E.C. üdvözölte a törvényjavaslatot és egyetértett azzal a kockázatokra irányuló megközelítéssel, ami szükséges az európai belső piacokon a szűk keresztmetszetek kiküszöbölésére. A szövetség hozzájárult egy olyan dokumentum megalkotásához, amelyben az állatvédelmi szempontokat a szállításokra vonatkozóan is ki fogják dolgozni.
Ágazati hírek az EU-ból
Franciaország: A francia L214 militáns állatvédő szervezet akciója Alain Ducasse sztárséf ellen, presszionálva őt a Foie Grastermékek azonnali mellőzésére. A Brigitte Bardot vezette állatvédő szervezet a jelenlegi Polgári és Büntetőjog reformjára szólít fel a Le Figaróban, mivel a jelenlegi jogi értelmezésben az állatok még mindig mint „Személyes vagyontárgyak” jelennek meg. A cikk a következő nagyobb területekkel foglalkozik:
- vadon élő állatok befogása,
- vadászat,
- kedvtelésből tartott állatok,
- kísérleti állatok,
- lóhús fogyasztása,
- mezőgazdasági állatok,
- szőrmeipar,
- állatviadalok.
Szintén L214 forrású hír a kacsák kényszertömésének bemutatása, melynek apropója természetesen az ünnepi periódus.
Ajánlott kiadványokPupos Tibor - Sütő Zoltán - Szöllősi László (szerkesztők):
Versenyképes tojástermelésDr. Böő István:
Baromfifélék betegségei - A gazdaságok gyakoribb állatbetegségei III.Bárány lászló - Pupos Tibor - Szöllősi László (szerkesztők):
Versenyképes brojlerhizlalás
Ez is érdekelhetiÚj beruházási pályázatokÚj támogatás érhető el a baromfi- és sertéságazatban Tizenhárommilliárd forint forrásból kapnak támogatást a baromfitartók
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza