Kategória: Agrártámogatások | 2016/12/04
Pályázatokról közérthetően
Jelentős változások vannak a Vidékfejlesztési Program körül. November végéig megtörténik az mezőgazdasági támogatások előlegeinek kifizetése, és idén még több mint százmilliárd forint értékben tervez a Miniszterelnökség vidékfejlesztési pályázatokat megjelentetni.
Az idei évben több ügyfél kaphat támogatási előleget, mint a korábbi években, ami az új intézkedések bevezetésének, mint például az előzetes ellenőrzésnek köszönhető, így összesen 11 jogcímben kezdte meg a kifizetést ősszel a Hivatal. Magyarországon évi 400–420 milliárd forint támogatást kapnak a mezőgazdasági termelők, ebből előlegként tavaly mintegy 160–170 milliárdot fizetett ki a hivatal, az idén a várakozások szerint 200 milliárd forinthoz közelít majd ez az összeg.
Másik fontos módosítás, hogy a Vidékfejlesztési Program keretében, az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) történő Agrár-környezetgazdálkodási támogatás és Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés jogcímekben támogatott ügyfeleknek képzésen kell részt venniük, amelynek teljesítési határideje várhatóan későbbi időpontra, 2017. december 31-re változik.
Idén novemberig negyven pályázati felhívás jelent meg a Vidékfejlesztési Program keretében, több mint 965 milliárd forint összegben. Vagyis a rendelkezésre álló teljes 1300 milliárd forintos keretnek több mint 72 százalékát már kiírták, így ha ilyen ütemben történik a felhívások megjelentetése, akkor 2017 tavaszáig valóban minden felhívás elérhető lesz, a Kormány eredeti szándékának megfelelően. Ezt segíti, hogy idén még több mint százmilliárd forint értékben tervez a Miniszterelnökség vidékfejlesztési pályázatokat megjelentetni.
Legutóbb november 8-án három új pályázatot ismerhettek meg a gazdálkodók, együttesen 24 milliárd forint keretösszegben. A magas minőségű kertészeti termékek iránt mutatkozó jelentős kereslet kielégítéséhez, valamint a kertészeti ágazat versenyképességének javításához 18,08 milliárd forint keretösszegű, kertészeti gépbeszerzést támogató pályázati felhívás jelent meg. A felhívás kertészeti tevékenységhez kapcsolódó munkagépek, eszközök beszerzését, önjáró betakarítógép, valamint maximum egy darab, legfeljebb 80 kW motorteljesítményű traktor vásárlását támogatja. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: egyéni projekt esetén maximum 10 millió forint, kollektív projekt esetén maximum 20 millió forint.
Az „Éghajlatváltozáshoz kapcsolódó és időjárási kockázatok megelőzését szolgáló beruházások támogatása” című pályázat a klímaváltozás és a kedvezőtlen éghajlati jelenségek által okozott károk megelőzésére irányul. Célja, hogy az időjárási szélesőségekkel szembeni védekezésben segítse a gazdákat. Három fő területre igényelhető az egyéni projekt esetén maximum 20 millió forint, kollektív projekt esetén maximum 100 millió forint támogatás: jégesőkár megelőzésére szolgáló beruházásokra; mezőgazdasági esőkár megelőzésére; valamint a tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások. A rendelkezésre álló keretösszeg 4,72 milliárd forint.
Mindkét pályázat 2016. december 19. és 2018. december 18. között lesz benyújtható, az első értékelési határnap 2017. január 19-én lesz.
Az „Erdészeti genetikai erőforrások megőrzése” címmel meghirdetett pályázat célja, hogy a rendelkezésre álló 1,12 milliárd forint forrás hozzájáruljon a magyarországi erdészeti fafajok meglévő genetikai változatosságának és fafajaink evolúciós potenciáljának hosszú távú megőrzéséhez és fenntartásához. A támogatás normatív, terület- vagy tételalapú, vissza nem térítendő támogatás, a támogatásintenzitás 100%. Első körben 2016. december 8. és 2016. december 16. között lehet majd pályázni.
Társadalmi egyeztetés keretében már véleményezhető, vagyis várhatóan hamarosan megjelenő pályázati lehetőségekről még néhány szóban bemutatjuk, mire fogunk tudunk még pályázni az idei évben.
50 millió Ft támogatás igényelhető falusi turizmusra és vendéglátásra. A pályázat a vidéki térségben működő, mikrovállalkozásnak minősülő mezőgazdasági termelők, nem mezőgazdasági tevékenységeinek továbbfejlesztését támogatja. A pályázati konstrukció kiemelten támogatja a tanyás településeken és vállalkozáshiányos, aprófalvas területeken megvalósuló tevékenység-, illetve vállalkozás-fejlesztéseket. Támogatható tevékenységek lesznek a falusi turizmushoz, vendéglátáshoz kapcsolódó ingatlan építése, szerzése, bérlése – a lízinget is beleértve – vagy fejlesztése, valamint a falusi turizmushoz, vendéglátáshoz kapcsolódó új gépek és berendezések vásárlása vagy lízingelése.
Várhatóan 2017 februárjától lesz igényelhető a fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás, amely 40 000 eurónak megfelelő forintösszeg, egyösszegű átalány formájában, két részletben, 5 évre nyújtva.
Tehát jelenleg is több pályázati lehetőségen lehet indulni, illetve még sok felhívás megjelenése várható. Az alacsony kamatkörnyezet, valamint a társfinanszírozott, vissza nem térítendő támogatások nagy lehetőséget jelentenek az agrárszektor beruházásainak élénkítésében.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza