Kategória: Európai Unió | Szerző: V.B., 2016/12/12
Lassan az utolsó levelek is lehullanak a tőkékről, a borok halkan pattognak a pincékben. Márton napján, az újbor ünnepén számot vetnek a boros gazdák, értékelik, kóstolgatják az új borokat.
Ismét komoly időjárási kihívásokkal kellett megküzdeniük a szőlőtermelőknek, tavasszal a fagyok, míg július-augusztusban a heves esőzéseket kísérő jégesők okoztak gondot a gazdáknak. Ezek hatására a termésátlag az előzetes becslés alapján 7,9 tonna lehet hektáronként, amelyből várhatóan 2,75 millió hektoliter bor kerülhet a pincékbe – mondta az idei szüretről Czerván György, az FM agrárgazdaságért felelős államtitkára Soltvadkerten egy szakmai fórumon.
Az agrárgazdaságért felelős államtitkár az új bortörvénnyel kapcsolatban kiemelte: a jogszabályváltozás egyik lényeges pontja, hogy a meglévő szőlőültetvények fennmaradása érdekében a jövőben az ott tevékenykedő termelők határozhassák meg, hogy a szőlőtermesztésre alkalmas területen a szőlőtelepítésen kívül milyen ültetvény telepítése engedélyezhető.
Fontos újítás, hogy a borszőlőültetvény kivágásához a jövőben nem kell előzetes hegybírói engedély, a kivágás tényét a kivágást követő 15 napon belül kell bejelenteni a hegybírónak. A kivágást a hegybíró az újratelepítési engedély igénylésére vonatkozó eljárásban ellenőrzi.
Czerván György felhívta a figyelmet, hogy az egyéni tervek benyújtási időszaka 2016. november másodikától november 30-ig tart. Eddig 401 kérelem érkezett a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz.
– Mozgalmas, kihívásokkal teli év áll mögöttünk. A borvidéken a tavaszi hajtásnövekedést megtörte az április végi fagy, majd a júliusi jégeső kisebb-nagyobb károkat okozott az ültetvényekben, összességében komoly veszteségek érték a birtokot és a borvidéket is! – adták hírül a napokban a Borbély Családi Pincészet Barátai.
Náluk a csapadékos nyári időjárás kedvezett a gombás betegségek elterjedésének, de gondos munkával sikerült megóvni az ültetvényeiket. A birtokközpont körüli új telepítéseik a jó eredés után szépen fejlődtek. Napsütéses őszi időben, zavartalanul szüretelhettek. Zárásként október végén a Zeusz töppedt fürtjeit szedték desszertbornak.
Nagy megtiszteltetés érte idén is családot, mert Tamást immár ötödször jelölte a szakma az „Év bortermelője” címre. A jelöltek bemutatkozó estje 2016. november 25-én lesz Budapesten a Vajdahunyad várában a „Borest a Borakadémián” rendezvényen.
– A Villányi Franc már most fogalommá vált, jóval többet jelent, mint egy egyszerű Cabernet Franc – mondta Gál Péter eredetvédelemért felelős helyettes államtitkár Villányban a harmadik Franc&Franc nemzetközi konferencián.
A helyettes államtitkár kiemelte: a francia eredetű Cabernet Franc szőlőfajta valóban új hazára talált a Villányi borvidéken. Ezzel az egyedi termékkel a Villányi borvidék egy igazi terroirrá válik, ahol a természeti adottságok mellett a borkészítés hagyományából fakad a bor minősége – fogalmazott Gál Péter.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta: mindannyiunk számára példaértékű a Villányi Franc kiemelése, mert az elfogadás előtt álló borstratégia is kimondja, hogy minden borvidéknek meg kell találnia a rá legjobban jellemző borstílust, borstílusokat.
Mint ismert, a Villányi borvidék hosszú ideje tartó együtt gondolkodás és összefogás gyümölcseként májusban jelentette be, hogy átdolgozta az eredetvédelmi rendszerét, és életre hív egy új borvidéki márkát, a Villányi Franc-t.
Körmendi József az Etyek – Budai Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke, a töki Nyakas Pince Zrt. szőlészeti vezetője lapunknak elmondta, hogy a térségben október 20. körül fejeződött be a szüret, kivéve a Velencei-tó környéki ültetvényeket, ahol valamivel tovább maradtak a fürtök a tőkéken.
Az elnöktől megtudtuk, hogy az idei termés mennyisége a tavalyihoz hasonló nagyságú volt, a szőlő minősége pedig jobb lett, mint egy évvel korábban. Köszönhetően annak, hogy az évjárat egyenletesebbnek bizonyult, ellentétben 2015-tel, mikor a súlyos aszályt nagy mennyiségű csapadék követte, és jelentős volt a fürtök rothadásának mértéke. A gombabetegségek csak ott okoztak jelentős károkat, ahol a szőlészek hibát követtek el. Ezekben az ültetvényekben már virágzás előtt károsíthatott a peronoszpóra. Általánosságban elmondható, hogy sem a lisztharmat sem a már említett peronoszpóra nem lépett fel járványszerűen. Ami az árakat illeti, azok Körmendi József szerint a tavalyihoz képest hasonlóan alakultak, egyes esetekben az egy évvel korábbi alatt maradtak.
– Az idei borok szépek, jobbnak érzem az idei évjáratot a tavalyinál – értékelte a szüretet Körmendi József. – Az idén szerencsére kimaradtak a nagy stresszek a szőlő életéből, ezért a belőlük készült borok szebbek, tartalmasabbak, az illatok jobban megőrződtek. Az Irsaival már piacon vagyunk, a rozé küvénket a napokban kóstoltattuk a XIII. Magyarországi Újbor és Sajt Fesztivál sajtótájékoztatóján.
A szőlő aranyszínű sárgaság (Flavescence dorée, FD) betegségével kapcsolatban elmondta, hogy országosan három, egymástól távoli helyeken, Villány közelében, Sopronban és Badacsonyban is felbukkant ez a betegség: – Mindenképpen törődnünk kell vele most már nálunk is. A védekezés sajnos igen költséges, de elkerülhetetlen, mert ez a betegség pár év alatt képes kivégezni az ültetvényeket.
A jövőt illetően elmondta, hogy a pincénél nagy fejlesztést terveznek: új palackozót, tárolóteret és raktárt. Készárutárolásra már beadtak egy 300 millió forintos nagyságrendű pályázatot. Most várják az elbírálást.
– S végül egy jó hír: Az Év bortermelője választás jelölése során borászunkat, Nyúlné Dr. Pühra Beátát a legjobb tíz közé sorolták, amihez csak gratulálni lehet. Bízunk benne, hogy a következő években még előrébb kerül!
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza