Kategória: Agrárenergetika | Szerző: dr. Német Béla a pályázat témafelelőse, 2014/01/10
Címkék: aprítás, darálás, tisztítás felsőfokon, megújuló energia, agrárenergetika
A komlói TeGaVill Kft. 80-85 főt foglalkoztató középvállalkozás, nagy hagyományokkal bír ilyen gabonatechnikák terén, mint a tisztító-, szárító-, tároló-, uszálytöltő-, keverőtechnika. Tevékenysége kiterjed a betakarítástól a feldolgozásig a tervezéstől a kivitelezésig. 2012- ben a piacorientált kutatás-fejlesztést ösztönző GOP- 1.1.1. pályázaton támogatást nyert el, új, piacképes termék előállítására. A projekt azonosítószáma GOP-111- 11-2012-0137., címe pedig : „Lágyszárú növények komplex feldolgozási rendszerének kifejlesztése széleskörű mezőgazdasági, agroenergetikai és ipari felhasználás érdekében”.
A címnek megfelelően Áman Mihály, a TeGaVill Kft. ügyvezetője, Vass István műszaki igazgató, és dr. Német Béla pályázatszervező a következőkben fogalmazták meg a célkitűzést: Egy olyan telepített géprendszert kell megvalósítani, amely képes a szántóföldről betakarítható búza-, rozsszalma, kukoricaszár, energiafű és olajos magvú növények (repce, napraforgó) szármaradványainak báláiból (henger, szögletes) egyrészt durvább aprítékot, továbbá tisztított finom darálékot előállítani, legalább három aprítási méretben (4–7 cm, 1,5– 2,5 cm, 0,2–0,5 cm). A bála formájától, állagától függően az aprítási teljesítmény legyen 1,0–1,5 tonna/óra, 20–30 kWh/tonna elektromos energiafogyasztás mellett. Ezzel az aprítás, darálás fajlagos költsége 800–1200 Ft/tonna körüli. A megvalósítás során az alapkutatások a VM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet munkatársaira hárulnak, az ipari kutatást és a kísérleti fejlesztést pedig a TeGaVill Kft. szakmai gárdája végzi.
A modulszerűen összeállítható rendszerekből kapott termékek várható felhasználási területei a következők: A nagyobb méretű aprítékot (40–70 mm), amit búza, rozs, repce szalmájából és kukorica szárából el lehet készíteni, közvetlenül tüzelőanyagnak lehet alkalmazni közepes teljesítményű (0,5–3,0 MW), automatizált ipari, mezőgazdasági célú fűtőkazánokhoz. Ilyen aprítékot egyébként kertészetben mulcsként is fel lehet használni.
Az állattartás (szarvasmarha, sertés, baromfi, ló alá alom) számára már a finom apríték (amelynek mérete 15–25 mm), a növényi és ásványi portól tisztított darálék minősége szükséges. Az ilyen minőségű almozás különösen olyan szarvasmarha-, sertés- és baromfitelepen lehet fontos, ahol van (vagy tervezett) egy biogázüzem. A finom aprítékos trágya közvetlenül bevihető a fermentorba. Ezzel kiváltják az „utólagos” szalmatrágya aprítást.
A búza-, rozsszalmából a finom apríték előállítása és tisztítása során mindig keletkezik finom növényi por (2–5 mm), amelynek az aránya 22–25%, ami „veszélyes hulladék”, de „megsemmisítéséhez” célszerű adott kapacitású pelletáló rendszert telepíteni, és ezzel a kisebb teljesítményű tüzelőrendszerek (50–500 kW) tüzelőanyagát (brikett, pellet) lehet párhuzamosan előállítani.
Lehet továbbá a finom aprítékot alapanyagként alkalmazni a folyékony bioüzemanyagok harmadik generációs előállítása során (bioetanolnál gőzrobbantáshoz, bioolajoknál a pirolízishez). Nagyon újszerű a finom aprítékot cementhez keverve épületburkolók (díszítő, vagy hőszigetelő falburkolatok) előállítására felhasználni.
A fent felsorolt, széles körű mezőgazdasági, agroenergetikai, építőipari alkalmazhatóság miatt lehetőség lesz költséghatékony gyártásra, ezért piacképes ár kialakítására.
Pályázat honlapja: http://drnemetbela.hu/aprito.htm; http://www.tegavill.hu
Ajánlott kiadványokDr. Tóth László:
Hagyományos és megújuló energiarendszerekBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználásaLukács Gergely Sándor:
FalufűtőműLukács Gergely Sándor:
Zöldenergia és vidékfejlesztés
Ez is érdekelhetiMég lehet pályázni élelmiszeripari és mezőgazdasági üzemek energiahatékonyságának javításáraEnergiabeszerzési tendert indít tagjainak az agrárkamaraKétszázezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi idén a pécsi erőmű
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza