Kategória: Agrártámogatások | Szerző: (X), 2017/03/04
Számos agrárvállalkozás szembesülhet év közben likviditási problémákkal, különösen egy-egy nagyobb beruházás megvalósítása előtt.
Ezekre megoldást jelenthet az európai uniós mezőgazdasági támogatások előfinanszírozása, amelyre idén is kedvező kamatozású – akár hektáronként 122 ezer forintos – hitelek érhetők el, ráadásul az előfinanszírozható támogatások köre is jelentősen kibővült. További jó hír a fejleszteni kívánó agrárvállalkozásoknak, hogy a tervek szerint március végéig a 2014–2020-as időszak minden uniós pályázatát meghirdetik, érdemes a www.palyazzunkegyutt.hu oldalon figyelemmel kísérni a kiírásokat.
Nagyobb beruházást tervez, azonban régóta nem tudja előteremteni az ehhez szükséges saját erőt? Esetleg váratlan helyzetek sokasága miatt előfordul, hogy év közben likviditási gondjai akadnak, nincs a vállalkozása számláján elegendő forrás a beszállítók kifizetésére? Ha ismerősnek tűnnek a fenti helyzetek, akkor Önnek megoldás lehet az európai uniós mezőgazdasági támogatások előfinanszírozása, amelynek segítségével már a tényleges kifizetések megtörténte előtt hozzájuthat a támogatási összegekhez.
Amint azt az OTP Agrár szakértői kiemelték, az előfinanszírozásra idén minden eddiginél kedvezőbb feltételekkel lesz mód. Egyetlen kérelem benyújtásával igényelhetik például a 2017-es és a 2018-as támogatások összegét azok a vállalkozások, amelyek a Zöldkártya Hitelt veszik igénybe: ennek a szabad felhasználású konstrukciónak a segítségével akár hektáronként 122 ezer forint összeghez is hozzájuthatnak. Ehhez az egységes területalapú (SAPS) támogatást, valamint a zöldítés komponens támogatást egyszerre kell előfinanszíroztatnia a gazdálkodónak, de a fiatal gazda támogatás megelőlegezésére is van lehetőség 36 400 forint/hektáros összeghatárig. Az előfinanszírozási források igénybe vételéhez ráadásul nincs szükség például terhelhető ingatlanra, hiszen maguk az uniós támogatások szolgálnak a hitelek fedezetéül.
A területalapú támogatások előfinanszírozása konstrukció keretében a SAPS alaptámogatás, a zöldítés komponens támogatás és a fiatal gazda támogatás mellett az Agrár-környezetgazdálkodási támogatások (AKG), a Természeti Hátránnyal Érintett Területek (THÉT) és a Natura 2000 kompenzációs kifizetéseinek megelőlegeztetésére is mód van, mégpedig a támogatási összeg 50–70 százalékának erejéig. Szintén az idei év újdonsága, hogy a területalapú támogatásokon túl – több mint harminc jogcímen – egyéb mezőgazdasági támogatások faktorálása is lehetséges.
Az agrárium valamennyi szereplőjének, így az élelmiszeripari cégeknek is érdemes odafigyelni az európai uniós pályázatokra, a tervek szerint ugyanis március 31-ig a 2014 és 2020 közötti ciklus minden kiírását közzéteszik – igazi pályázati dömping várható. Ehhez talán a legjobb eszközt az OTP Pályázzunk Együtt
Programja nyújtja, amelynek honlapján (www.palyazzunkegyutt.hu) a vállalkozások könnyedén megtalálhatják a számukra megfelelő uniós pályázatokat és a pályázáshoz szükséges információkat.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza