Kategória: Állattenyésztés | Szerző: G.P., 2014/04/10
Címkék: tej, tejtermelés, tejkvóta, tejkvóta-kivezetés, Tej Terméktanács, nyerstej, tejtermelő
Az elmúlt időszakban a tejtermelők láthatták, hogy márciusban emelte alapárprognózisát a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács
elnöksége. A tejpiac aktuális kérdéseiről kérésünkre a Szervezet igazgatója, Lukács László adott tájékoztatást.
– A 2014. április 1-jétől 2015. március 31-ig tartó kvótaévre az alapár éves átlagára vonatkozó előrejelzés kilogrammonként 103 forint a korábbi 99 forint helyett. Hogyan alakul a tej ára nemzetközi szinten jelenleg?
– Az európai felvásárlási árak 2013 első háromnegyedévében folyamatosan növekedtek, októbertől azonban 40 eurócent/kg magasságában stagnálnak. Az olasz spot árak az 50 eurócent/kg rekordmagasságról mára 45 cent alá estek, és a trend további csökkenést mutat.
– A következő negyedévben milyen folyamatok várhatók az európai és a hazai tejpiacon?
– Az enyhe európai tél miatti termelésnövekedés átmenetileg kínálati többletet jelent, ez Magyarországon is megjelenik. A nyerstejexportnál árcsökkenéssel kell számolni, a késztermékeknél fokozódhat az importnyomás.
– Hogyan alakulhat Magyarországon a kereslet és a kínálat a 2014/15-ös kvótaévben?
– A kvótaév egészére összességében egyensúly körüli piaci helyzetet valószínűsítünk, azonban az időszak első felében a kínálati pozíció erősödése várható. A világpiacon lezajló folyamatok időszakonként importnyomást eredményezhetnek.
Ezért is fontos a következő időszakban arra kérni a piaci szereplőket, hogy tartózkodjanak a dömpingárak alkalmazásától, illetve a diszkriminatív árképzés tilalmának megkerülésétől, megszegésétől. Szervezetünk kiemelt figyelmet fordít majd a tisztességtelen piaci magatartásra vonatkozó valamennyi jelzésre, és minden indokolt esetben soron kívüli, határozott hatósági intézkedéseket fog kezdeményezni.
– Várható-e a közeljövőben, hogy több kiskereskedelmi áruházlánc csatlakozik a Tej Terméktanácshoz?
– 2014. január 31-én került sor első lépésként az Auchan Magyarország Kft. terméktanácsi taggá történő felvételére, illetve ezzel párhuzamosan együttműködési megállapodás aláírására. 2014 márciusától immár a TESCO-GLOBAL Áruházak Zrt.-t is tagjaink között üdvözölhetjük. Jelenleg is folynak tárgyalások más áruházláncokkal is, és reméljük, hogy a termékpálya teljes vertikumát (termelők, feldolgozók, kereskedők) reprezentatív módon képviselni tudjuk a közeli jövőben.
– Ezek az együttműködések milyen változásokat hozhatnak az ágazatban?
– Az Auchannal, illetve a Tescóval kötött megállapodásunk, illetve tagsági körünkbe történő felvételük példaértékű lehet más kereskedelmi piaci szereplőknek, illetve az egész élelmiszer-gazdaság számára.
Ettől a lépéstől többek között azt várjuk, hogy a piaci szervezettség jelentős javulásával, a konzultációs és együttműködési lehetőségek kiszélesítésével – a hazai fogyasztók érdekeit is szem előtt tartva – jelentősen tudjuk javítani a tejágazatban dolgozó valamennyi vállalkozás helyzetét, a termékpályán felmerülő problémákat könnyebben, gyorsabban és hatékonyabban tudjuk közös erővel megoldani.
– Hogyan látja jelenleg a Terméktanács az ágazat innovációs lehetőségeit?
– A KAP II-es pillérének fontos célkitűzése és prioritása az innovációs tevékenység fokozása. A 2014–2020 közötti időszak támogatási lehetőségeinek felhasználására történő felkészülés jegyében a Tej Terméktanács – az innovációs lehetőségekről is – fogalmazott meg javaslatokat a „Magyar Tejágazat Helyzete És Fejlődésének Lehetséges Iránya” című tanulmányában.
A tanulmányunkban foglaltak alapján egy komplex ágazati innovációs programot kell elkülöníteni az EIP (Európai Innovációs Partnerség) források terhére, amely kiemelten foglalkozna:
Fontos a tejtermelők számára, hogy április elején megjelent a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal 49/2014. (IV.03.) számú közleménye a tejtermelőket sújtó különleges hátrányok kezeléséhez kapcsolódó, 2014. évi különleges támogatás igénybevételének feltételeiről.
Május 15-ig igényelhetnek különleges hátrányok kezeléséhez kapcsolódó támogatást azok a tejtermelők, akiknek gazdaságuk gazdasági szempontból sérülékeny vagy környezeti szempontból érzékeny területen van. A támogatási kérelmet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal honlapján közzétett nyomtatványon kell benyújtani a területileg illetékes MVH kirendeltséghez.
Ajánlott kiadványokDr. Holló Gabriella - Dr. Tőzsér János:
Ultrahang - Digitális képalkotó eljárások a precíziós állattenyésztésben I.Nagy Ottó (szerk.):
Higiénikus tejtermelés a kisgazdaságbanDr. Böő István:
A szarvasmarhatartás gyakorlata I.Dr. Szakály Sándor:
Tejgazdaságtan
Ez is érdekelhetiÁtadták a gyomaendrődi bivalytej-feldolgozó üzemetTovábbra is lejtmenetben a termelői árakTakarmányozás a tejelő szarvasmarha tartásban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza