Kategória: Agrártámogatások | 2017/06/09
A hazai turizmusfejlesztés több mint 400 Mrd Ft-os kerete kapcsán és a megnyíló program- és projektlehetőségekről tartott szakmai előadást Semperger Sommariva Kinga a ProjectMine Kft. ügyvezetője és tulajdonosa május 10-én Budapesten.
Az előadó a hazai turizmus lehetőségeiről beszélt, valamint az együttműködés és a projektszintű gondolkodásról, mely jelentős mértékben túlmutat az eddig megszokott csak és kizárólag infrastruktúra-fejlesztési projekteken.
A hazai és nemzetközi projektfinanszírozási szakértő elsőként a turizmus fejlesztésének lehetséges területeire hívta fel a figyelmet, s arra, hogy mennyire fontos a turisztikai beruházások ösztönzése. A források bevonását a továbbiakban is döntően a szálláshely, az attrakció és a szolgáltatás fejlesztéséhez köthetjük, amelyhez kapcsolódhatnak energetikai, informatikai, gyakornokfoglalkoztatási, képzési és egyéb operatív feladatellátáshoz kapcsolódó projektjeink.
A hazai turizmusfejlesztés főbb stratégiai irányvonalai ezen időszakban számos területre koncentrálódnak, melyek összegzését az ügyvezető a következőképpen foglalta össze:
Az előadó összefoglalta a hazai turizmusfejlesztés legfontosabb területeit és irányait. Itt olvashatjuk, hogy milyen területre nagyságrendileg milyen keretek érkeznek:
Az ügyvezető összefoglalójában kiemelten foglalkozott a Vidékfejlesztési Program ún. nagy diverzifikáicós pályázatával, mely falusi turisztikai fejlesztések finanszírozására jelenleg is elérhető, pályázható. Mindez a támogatás a VP–6.4.1.-16 programcsomag keretei között a vidéki térségekben működő mikrovállalkozásnak minősülő mezőgazdasági termelők induló vagy már működő nem mezőgazdasági tevékenységeinek fejlesztése címen érhető el.
Az intézkedés kiemelten támogatja a tanyás településeken és vállalkozáshiányos, aprófalvas területeken megvalósuló tevékenység-, illetve vállalkozás-fejlesztéseket. Az elnyerhető támogatás mértéke: maximum 160 000 euró lehet, melynek támogatási intenzitása: 50–70%-os.
A programban támogatható tevékenységek nem kapcsolódhatnak az elsődleges mezőgazdasági termeléshez, ugyanakkor a következő területeken valósulhatnak meg:
a) Falusi turisztikai attrakciók és szolgáltatások létesítése, fejlesztése:
új falusi szálláshely létesítése és meglévő fejlesztése esetében a projekt eredményének rendelkeznie kell a 4 napraforgós minősítést tartalmazó Minősítő Bizonyítvánnyal;
egyéb szálláshely esetében:
– új egyéb szálláshely létesítése és meglévő fejlesztése támogatható;
– amennyiben a projekt a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területén valósul meg, egyéb szálláshelyhez kapcsolódó fejlesztés támogatható.
b) Nem mezőgazdasági termék-, szolgáltatás- és technológiafejlesztés, a tevékenység elindításához vagy továbbfejlesztéséhez szükséges műhely vagy bemutató tér kialakítása, fejlesztése, interaktív bemutatók tartásához szükséges fejlesztések, árusító helyek/csatornák kialakítása, fejlesztése.
Fontos, hogy csak már egy teljes lezárt évvel működő mezőgazdasági vállalkozások, őstermelők indulhatnak a pályázaton, akik megadott településlistán szereplő településen rendelkeznek 2016. július 1. előtt óta bejegyzett székhellyel, telephellyel, működési helyszínnel.
A konferencia keretei között áttekintő információt kaphattunk a Tokaj, Felső-Tisza és Nyírség régió kiemelt turisztikai projektjei kapcsán is.
„A kormány kiemelt turisztikai térséggé nyilvánította a 105 településből álló Tokaj, Felső-Tisza és Nyírség térséget – az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlöny legfrissebb számában jelent meg. A fejlesztésekre tervezett uniós és hazai források összege 49 projektre eléri a 102 milliárd forintot.” (Forrás: www.turizmusonline.hu)
A kiemelt programok keretei között a következő turisztikai fejlesztések valósulhatnak meg:
Semperger Sommariva Kinga elmondása szerint nemcsak a turisztikai szakmai, de az egyéb vállalkozásfejlesztési támogatási lehetőségekre is figyelmet kell fordítanunk. A 2017-es év az, amikor még jelentősebb vissza nem térítendő támogatáshoz juthatunk pályázatokon keresztül. Az ügyvezető közérthető összefoglalásában a következő programokat emelte ki, melyekről a konferencia utáni konzultáció keretei között részletesen is beszámolt.
Munkahelyi képzések – kis- és középvállalkozásoknak (országosan elérhető)
valamint a Munkahelyi képzések program nagyvállalatok számára is elérhető, szintén országosan
Emellett kiemelte az elérhető gyakornoki foglalkoztatási program felhívását, melyen 100%-os intenzitás mellett kaphatunk bér- és eszközbeszerzési támogatást 25 év alatti, legfeljebb középfokú végzettséggel rendelkező személyek foglalkoztatására.
Bemutatásra került a komplex épületenergetikai beruházások támogatás kombinált hitel által, mely 10% önerő mellett biztosít támogatást és hitelt a 2006. december 31. előtti építési engedély alapján épített épületek energetikai fejlesztésére. Fontos lehet a vállalkozások számára az informatikai pályázatok lehetősége is (max. 40% támogatás és ahhoz kapcsolódó hitel mellett), melyet érdemes tüzetesen megvizsgálni, ha IT fejlesztés előtt állunk.
Javaslata alapján érdemes a cégeket külön-külön megvizsgálni, hogy milyen adottságokkal rendelkezve, mely pályázati forrásokat tudják a leginkább felhasználni.
A nemzetközi programok és kitekintés keretében leginkább hangsúlyos az országok közötti együttműködés, a nonprofit szervezetek bevonása, a szakmaterület – turizmushoz kapcsolódó partnerek, intézmények, szervezetek hazai és nemzetközi integrálása, mintaprojektek kialakítása. Információt kaptunk a Visegrádi Alapok lehetőségeiről, a Central Europe 2020 program által nyújtott fenntartható és leginkább ökoturisztikai projekt-együttműködések támogatási rendszeréről, valamint a Duna Program turisztikai jelentőségéről.
Az elérhető és további pályázati lehetőségek kapcsán a ProjectMine Kft. szakértői és munkatársai készséggel állnak rendelkezésre, stratégiai információk megküldése és előzetes pályázói alkalmasság felmérése céljából is. Kollégáink örömmel állnak rendelkezésre, hogy az Ön turisztikai fejlesztése is megvalósulhasson.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza