Kategória: Agrárgazdaság | Szerző: Dr. Patay István egyetemi tanár, Szent István Egyetem, GTK, 2017/06/25
A szántóföldi vízgazdálkodásban az emberi beavatkozás vagy a vízkárok, vagy ellenkezőleg, az aszálykárok elhárítására irányul. A termesztés eredményességét köztudottan legnagyobb mértékben a víz, mint limitáló tényező befolyásolja.
A növényi produkcióhoz szükséges csapadék térbeli és időbeli eloszlása egyenetlen, gyakran szélsőséges vízháztartási viszonyok alakulnak ki, amelyek kihatnak a termés mennyiségére és minőségére is. A Kárpát-medence hagyományosan is a feltételesen öntözendő zónába tartozik, a klíma kimutatható, egyre gyakoribb anomáliái csak erősítik a vízgazdálkodás, ezen belül az öntözés kiemelkedő szerepét, fontosságát. Egy aszályos időszak igen jelentős károk forrása lehet, különösen akkor, amikor a talaj vízhiányához a levegő páratartalmának hiánya (légköri aszály) is társul.
A klíma változása hosszútávon érzékelhető, a tendenciák kimutathatóak. A szántóföldi vízgazdálkodás szempontjából alapvető adatok (1. ábra) azt mutatják, hogy az évi csapadékmennyiség csökkenő, az átlagos hőmérséklet pedig növekvő tendenciájú.
1. ábra. A csapadék- (a) és hőmérséklet-viszonyok (b) változása az utóbbi 110 évben (Forrás: OMSZ)
Mindez azt jelzi, hogy a talajainknak egyre kedvezőtlenebb vízgazdálkodási feltételek mellett kell hozni az elvárt termelési eredményeket. A termőtalajok vízgazdálkodási tulajdonságaikat illetően egyébként is változatos képet mutatnak: felmérések szerint az ország talajainak 43%-a kedvezőtlen, 26%-a közepes és csak 31%-a jó vízgazdálkodású. A kedvezőtlen vízgazdálkodás okai: a szélsőségesen nagy homoktartalom (a terület 10,5%-án), az agyagtartalom (11%), a szikesedés (10%), a láposodás (3%) vagy a sekély termőréteg (8,5%).
Az öntözésre tervezett terület nagysága Magyarországon igen szerény: a vízjogilag engedélyezett terület 200 ezer ha körül van. A ténylegesen öntözött terület ennek hozzávetőlegesen a fele, és az utóbbi 20 évben sajnálatosan csökkenő tendenciát mutat (2. ábra).
2. ábra. A vízjogilag engedélyezett és a ténylegesen öntözött terület nagysága
(Forrás: Somlyódy, 2015)
Pedig az OVH adatai szerint hosszú távon az aszálymentes évek száma 4 alatt van, 4–5 évente várható enyhén aszályos esztendő, 5–6 évente mérsékelten aszályos, 6–7 évente közepesen, 7–10 évente pedig erősen aszályos év adódhat. Ez utóbbi esetben a terméskiesés országos szinten a 100 milliárd Ft-ot is meghaladhatja.
A termelés biztonságának, a termés mennyiségének és minőségének növelése lényegesen nagyobb terület öntözését tenné indokolttá. Mégis minden támogatás, terv ellenére a szántóföldi öntözés területén alig tapasztalható változás, érdemi fejlődés. Ugyanakkor minden lehetőség adott az öntözéses gazdálkodás műszaki fejlesztéséhez, az öntözéstechnika igen változatos formában rendelkezésre áll.
Az öntözési módszerek közismerten változatosak, a különböző öntözési igények létrehozták az adott esetben legalkalmasabb eljárásokat, technikai megoldásokat. Szántóföldön általánosan a gépesített öntözéstechnika az elterjedt, az öntözőgépek kizárólagosan esőztető öntözést valósítanak meg. A gépesített öntözés mindenekelőtt azt jelenti, hogy az öntözőberendezések mobilak, a vízkiadagolás mozgás közben történik. További sajátosság az öntözött terület teljes, rendszerint egyenletes vízborítása, de a legtöbb berendezés változtatható vízadagú öntözésre is alkalmas.
A gépesített esőztető öntözés az alábbi eszközökkel valósítható meg:
- csévélhető szárnyvezetékkel;
- frontálisan haladó (lineár) berendezéssel;
- körben járó berendezéssel (center pivot).
Ezek az alapeszközök, az egyes öntözőgépek természetesen különböző méretben és szerkezeti kialakításban, változatban készülnek. A csévélhető öntözőgépek például elérhetőek végszórófejes, több szórófejes és konzolos kivitelben.
A flexibilis tömlővel ellátott, csévélhető öntözőgépek egyszerűen felhasználható, általános öntözési célú berendezések szántóföldi és kertészeti felhasználásra. Könnyen mozgathatók, gyorsan áttelepíthetők, a legegyszerűbb mobil öntözőgépek (3. ábra). Az egy öntözésre kiadható vízadag könnyen szabályozható és tág határok között változtatható.
3. ábra. Csévélődobos öntözőgép végszórófejjel üzemeltetve (Forrás: Mochnács, 2015)
A mobilitásban, egyszerű kezelésben rejlő előnyök mellett a csévélhető gépeknek van néhány olyan tulajdonsága, amelyek figyelembevétele alkalmazás esetén ajánlatos:
- jelentős párolgási veszteség;
- szélérzékenység, különösen a vízágyús öntözésnél;
- erózióveszély, talajszerkezet-rombolás a durva cseppek miatt;
- érzékenység a talajegyenetlenségekre (szórófej kocsi);
- nagy nyomás-, illetve energiaigény (5–10 bar).
A végszórófejes kialakítású csévélődobos berendezésekkel kapcsolatban megfogalmazható néhány olyan, az öntözőgép szerkezeti és funkcionális kialakításával kapcsolatos követelmény, amely a felhasználás szempontjából elvárható:
- vízturbinás dobmeghajtás,
- hidraulikus behúzási-sebesség szabályozás,
- TLT hajtású felcsévélési lehetőség,
- kézi behúzás lehetősége,
- gépi tömlőürítés lehetősége,
- automatikus behúzás leállítás,
- automatikus öntözőkocsi beemelés,
- korrózió védelemmel ellátott szerkezet.
A vízágyús, végszórófejes öntözés a durva esőminőség miatt gyakran nem megfelelő. A kíméletes, növény- és talajkímélő öntözéshez alkalmazhatók az öntöző konzolok, vagy a konzolos öntözőgépek. Ezeknél a szórófej kocsi helyére egy kerekeken gördülő széles konzol kerül, rajta megfelelő osztásban elhelyezett, kis teljesítményű szórófejekkel. A vízadagolás ezért lényegesen kisebb, 1–3 bar nyomáson történhet, a végszórófejekhez képest lényegesen egyenletesebben.
Az öntözőkonzolok esetében a mobilitás miatt előnyös a szárnyak összecsukhatósága, a közúti szállíthatóság. Használatánál figyelembe kell venni a terep egyenetlenségét, a konzol stabilitását.
4. ábra. Öntözőkonzol csévélődobos öntözéshez (Forrás: BAUER)
A körforgó vagy gyakran körben járónak is nevezett öntözőberendezések szerkezeti elemei, hajtó- és vízellátó rendszerük gyakorlatilag azonos a lineár berendezésekével. Alapvető különbség a berendezések mozgásmódjában mutatkozik, mert ezek a gépek egyik rögzített végük körül forgómozgást végezve, körben járva öntözik be a területet. Ennek megfelelően más a sebességszabályozó és a vízszétosztást szabályozó szerkezetek megoldása és beállítása. Általában olyan helyeken telepítik, ahol szabályos (négyszög) alakú tábla nem alakítható ki, vagy a vízellátás csőkútról megoldható. Az öntözött területen általában azonos vízigényű növényeket célszerű termelni.
Az esőztető öntözés mobil változatai közül a körben járó és a lineár berendezések a legalkalmasabbak arra, hogy a precíziós öntözés elve és gyakorlata megvalósítható legyen. A 2000-es évek eleje óta igen komoly fejlesztések történtek a jelentősebb gyártóknál, így elérhetővé vált az a speciális technika, amely feltétele a termőhely-specifikus öntözésnek. Az önjáró öntözőberendezésekkel végezhető VRI (Variable Rate Irrigation) öntözés változtatható vízadaggal biztosítja a termőhely egyes részeinek igény szerinti vízpótlását.
A legfejlettebb öntözésvezérlő rendszer a körforgó berendezésekre lett kifejlesztve. A hardvert és a szoftvert is magában foglaló vezérlő segítségével a termelő mindegyik szektorban (VRI sebességvezérlés) vagy felügyeleti zónában (VRI zónavezérlés) beállíthatja a kívánt vízmennyiséget.
A sebességvezérlés esetében a feltöltött öntözőprogramnak megfelelően a járószerkezet hajtásvezérlése felgyorsítja/lelassítja a körforgót, hogy az adott szektorban megfelelő legyen a kiadagolt vízmennyiség. Az öntözőgép így az előzetesen felosztott, körcikk alakú területeket öntözi egy-egy meghatározott vízadaggal.
5. ábra. A körforgó/körben járó esőztető öntözőberendezés középponti tagja
(Forrás: KITE)
A zónavezérlés ideális olyan területek esetén, ahol többféle talajtípus és változatos topográfia van jelen a körforgó hossza (sugara) mentén. Ebben az esetben a VRI úgy programozható, hogy megfeleljen az adott felszíni viszonyoknak. A feltöltött VRI-programnak megfelelően bármely körforgózónában ki/bekapcsolja a vezérlőszelepeket, hogy az adott felügyeleti zónában megfelelő legyen a vízadag. Segítségével egy földterület adott részein ki/bekapcsolható az öntözés, ha helyenként nincs szükség vízadagolásra a területen elhelyezkedő árkok, csatornák, nedves területek vagy más okok miatt.
A rendszer lelke a szoftver, amely segítségével létrehozható a változtatható dózisú öntözési terv a topográfiai információk, a talajadatok, a hozamadatok és más, a felhasználó által megadható földterületi információk alapján.
A VRI sebességvezérlés és a VRI zónavezérlés közötti koncepcionális különbséget a 6. ábra szemlélteti.
a)
b)
6. ábra. A VRI sebességvezérlés a) és VRI zónavezérlés b) elve (Forrás: Valley®)
A körben járó öntözőgépek kör alakú öntözött területalakja gyakran előnytelen a területkihasználás szempontjából. A szögletes (négyzet, téglalap) vagy szabálytalan alakú területek jobb lefedettségű öntözéséhez vezérelt sarokbeöntöző tagok kapcsolhatók a berendezésekhez.
A táblaalak szempontjából kevesebb gondot a területen frontálisan mozgó lineáris öntözőgépek okozhatnak. A körben járó öntözőknél előnyös fix pontos betáplálás a lineároknál nem alkalmazható, itt mozgó pontos vízellátás szükséges. A két leggyakoribb vízellátási megoldást a 7. ábra szemlélteti.
7. ábra. Lineár esőztető öntözőgépek vízellátása csatornából és tömlővel (Forrás: Auditker)
Az egyik esetben a berendezés központi egysége az öntözött terület egyik végében vagy a közepén kialakított felszíni csatornából nyeri a vizet. A kocsi közvetlenül a csatorna mellett haladva szívja fel a vizet, a szivattyú hajtása rendszerint dízelmotorral történik. Ugyanaz a motor hajt meg egy generátort, amely a járószerkezetek (kocsi + tornyok) hajtásához biztosítja az energiát.
A tömlős vízellátás forrása rendszerint hidráns, felszín alatti vízvezeték csatlakozási lehetőséggel. Ezért az öntözőkocsin csak az elektromos egység (motor + generátor) kap helyet.
Lineár öntözőgépeknél eldöntendő kérdés a vezérlés (a mozgásvezérlés) megoldása. Erre általában több lehetőség kínálkozik. A legegyszerűbb megoldás a barázdavezérlés, ahol egy sekély, talajba húzott barázda vezeti pontos irányba a gépet. Ez általában a kisebb gépek (pl. maximum néhány hektár területet öntöző kertészeti öntözőgépek) esetében kivitelezhető megoldás. Korábban gyakori volt a drótköteles megvezetés, majd később a talajba fektetett indukciós kábellel történő irányítás. Ma a kellő pontosságú, GPS-alapú vezérlés általánosan elérhető.
Az önjáró esőztető önöző berendezések – a lefedett terület nagyságától függően – jelentős beruházási költséget igényelnek. A fajlagos beruházási költségek mérsékelhetők az egy berendezéssel öntözött terület növelésével. A lineár gépek esetében ez például az átfordulós technika kivitelezésével viszonylag egyszerűen megoldható.
Összefoglalásként megállapítható, hogy a szántóföldi nagyüzemi esőztető öntözéstechnika számos változatban rendelkezésre áll. Az üzemmérettől és a kívánt alkalmazási rugalmasságtól függően lehet dönteni a mobil és a stabil öntözéstechnikák között. Az azonban a vázlatosan bemutatott megoldásokból is kiderülhetett, hogy az öntözéses gazdálkodás beruházás- és költségigényes, viszont kivételes termelési eredmények forrása lehet.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza