2025/05/14
Az aranyat érő májusi eső ugyan áztatta a földeket a hónap elején, de egy ásónyomnyi mélyen már száraz a föld. Ezt lehetett kalkulálni, hiszen tavaly decemberben és az idén januárban feleannyi eső esett, mint a sokévi átlag. Az Energiaügyi Minisztérium kalkulált is a várhatóan aszályos nyárral, március elsejétől kihirdette a vízhiányos időszakot. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a MAGOSZ kezdeményezésére a kormány sem késlekedett, az előző évekhez hasonlóan átvállalta a gazdáktól a vízszolgáltatási díj megfizetését. Tovább »
2025/05/05
Régen volt a háztáji, tíz éve lett ismert a rövid ellátási lánc fogalma. Mindkettő a falusi termelés serkentő gyakorlata. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is rendszeres támogatója a remélhetően sikeres termelési gyakorlatnak, szakmai rendezvényeken készítik föl a termelőket a pályázatokra és a jövedelmező értékesítésre. Ennek aktualitása, hogy május 14-től kezdődően ismét több lépcsőben lehet benyújtani a támogatási pályázatokat. Azok a gazdálkodók lehetnek eredményes pályázók, akiknek árbevételüknek legalább a fele mezőgazdasági tevékenységből származik. Tovább »
Forrás: Vetőmag Szövetség, 2025/04/03
A modern magyar mezőgazdaság a legnehezebb öt évén van túl, az ágazatot egyszerre sújtják különféle problémák, amelyek közül a klímaváltozás hatása messze a legsúlyosabb. A változó éghajlat miatt az agráriumot ért károk mértéke a becslések szerint mintegy 1000 milliárd forintot tett ki 5 év alatt. A mezőgazdaság stratégiai szegmensét képviselő Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szakmai álláspontja szerint olyan új fajtákra van szükség a versenyképesség megtartásához, amelyek a környezeti stressznek, kórokozóknak jobban ellenállóak. Ebben nagy jelentősége van az Európai Unióban jelenleg jogszabályalkotási fázisban tartó precíziós nemesítés engedélyezésének. Tovább »
Kategória: Agrárgazdaság, Élelmiszeripar, Fenntartható gazdálkodás
2025/03/15
A fenntarthatóság egyre fontosabb szerepet kap a takarmány- és élelmiszeriparban, hiszen a termelés optimalizálásával nemcsak költséghatékonyságot érhetünk el, hanem csökkenthetjük a termelési folyamathoz kapcsolódó erőforrás-felhasználást is. A minőségbiztosítás ebben kulcsszerepet játszik, hiszen segítségével biztosítható, hogy a termék megfelel a kimondott vagy kimondatlan igényeknek. Tovább »
Kategória: Agrárgazdaság, Fenntartható gazdálkodás
Forrás: Agrárium infó, 2025/03/06
A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségi vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján. Tovább »
Forrás: AM Sajtó, 2025/02/09
A Környezet és Energiahatékonysági Operatív Programnak (KEHOP) köszönhetően összesen 74 ezer hektáron javult a vizes élőhelyek állapota az elmúlt finanszírozási időszakban- jelentette ki Dr. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a Vizes Élőhelyek Világnapjához kapcsolódó rendezvényen, kedden Kecskeméten a Természet Házában. Tovább »
Forrás: Orion Űrnemzedék Alapítvány, 2024/12/11
Hazánk a nemzetközi űripar meghatározó szereplőjévé vált az utóbbi időben. Ennek a fejlődésnek újabb mérföldköveként 2025 második felében valósul meg egy biológiai űrmisszió, amely során az Elon Musk nevéhez kötődő SpaceX Falcon-9 rakéta a Mission Possible űrkapszulát, benne a Mátyás Bence által alapított Genesis Sustainable Future MayaSat-1 biológiai inkubátorát állítja poláris pályára. Ehhez a misszióhoz csatlakozott az Első Hazai Űrkongresszust is jegyző Orion Űrnemzedék Alapítvány, amely révén 100 gramm 23 fajta növényi magot visznek fel az űrbe. Kevesen tudják, hogy 1980-ban már Farkas Bertalan is végzett növényekkel kapcsolatos kutatást a Szaljut-6 űrállomáson az Oasis növénytermesztési berendezésen. Tovább »
Kategória: Fenntartható gazdálkodás, Növénytermesztés
Forrás: Vetőmag Szövetség, 2024/12/09
A jövő évtől induló támogatási programok újabb lendületet adhatnak a hazai ökológiai gazdálkodásnak, amelynek a jelenlegi 320 ezer hektáros területe 2027-re akár 500 ezer hektárra is bővülhet. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) ökológiai munkacsoportja szerint az ágazat fejlődése érdekében fontos, hogy megfelelő fajták álljanak az öko gazdák rendelkezésére, amellyel növelhetik a termelési hatékonyságukat. Tovább »
Forrás: Pilisi Parkerdő Zrt., 2024/12/05
A világ élelmiszer ellátásának 95%-át talajaink biztosítják, miközben a Föld szilárd részének mindössze 11 %-a termőföld, azaz elsősorban élelmiszertermelésre, legeltetésre használt, nem erdőnek minősülő terület. Az EU átlag közel 30 %, de hazánkban ez az érték 60% feletti. A talajok védelmének egyik szükséges feltétele az erdők fennmaradása és fejlődése, amely a Pilisi Parkerdő Zrt. egyik szakmai küldetése. Az idei Talaj Világnapja alkalmából a Pilisi Parkerdő azt foglalja össze, hol és hogyan lehet új erdőket létrehozni. Tovább »
Szerző: (Hajtungy), 2024/11/16
Az Európai Bizottság 2021. április 21-én fogadta el a fenntartható finanszírozás csomagot. A 2023-tól megnövelt jogszabályi hatáskör miatt több mint ötvenezer európai vállalatnak lesz kötelező ESG-vel kapcsolatos közzétételekről jelenteni. Az ESG az Environmental (környezeti), Social (társadalmi) és Governance (vállalatirányítási) angol szavak rövidítése. Szeles Gáborral, a MedMan Solutions reputáció menedzsment és ESG szakértőjével az ESG keretrendszer három pilléréről beszélgettünk. Tovább »
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza